В Україні найчастіше ВІЛ передається статевим шляхом – ЦГЗ
Київ • УНН
70% випадків ВІЛ в Україні передається статевим шляхом, решта 30% - через ін'єкційні наркотики. За 9 місяців 2024 року виявлено 9653 нових випадків ВІЛ, кожен четвертий - у стадії СНІДу.
Найчастіше – у понад 70% випадків - ВІЛ в Україні передається статевим шляхом. Про це повідомив заступник генерального директора ЦГЗ Олександр Юрченко в ефірі телемарафону, передає УНН.
Юрченко зазначив, що у 2024 відбувається збільшилася кількість тестувань у порівнянні навіть з 2022, 2023, 2021 роками.
Головним чинником передачі ВІЛ-інфекції на сьогодні є статевий шлях. Він складає майже 70% від загальної кількості випадків передачі ВІЛ-інфекції. Останні 30% - це передача серед споживачів ін'єкційних наркотиків, тобто через брудні інструменти ін'єкційні або через брудну речовину яка вводиться
ВІЛ і СНІД – в чому різниця
ВІЛ – вірус імунодефіциту людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. При належному лікуванні цей процес може бути значно довшим.
СНІД – синдром набутого імунодефіциту. Комплекс захворювань, які розвиваються внаслідок руйнування вірусом (ВІЛ) імунної системи.
Доповнення
В Україні за 9 місяців цього року виявлено 9 653 тисяч нових випадків захворювання на ВІЛ, кожен четвертий з яких – у стадії СНІДу.
В МОЗ нагадали, що пройти тестування на ВІЛ можна під час звернення до сімейного лікаря або у медзакладах, також тести для швидкої діагностики надають неурядові пацієнтські організації. Така діагностика безоплатна та конфіденційна і входить до складу різних пакетів послуг Програми медичних гарантій.
Швидкі тести дозволяють отримати результат вже через 15–30 хвилин.
МОЗ наголошує, що позитивний тест на ВІЛ – не вирок. Надійним способом тримати вірус під контролем є ліки – антиретровірусна терапія (АРВ-терапія).
Також в МОЗ нагадали найпопулярніші міфи про ВІЛ/СНІД.
- ВІЛ передається при поцілунку, кашлі і чханні – МІФ
Слина, мокротиння, сльози, піт, сеча, блювотні маси не можуть стати причиною зараження ВІЛ. Так само абсолютно безпечними є обійми і рукостискання.
- Можна заразитись вірусом через побутові предмети - посуд, одяг, телефон, унітаз і т.д. – МІФ
Це неможливо так само, як і зараження через їжу, яку приготувала ВІЛ-інфікована людина.
- ВІЛ можна підхопити через укуси комах. – МІФ
Комарі, мухи, клопи, воші не можуть переносити вірус імунодефіциту.
- ВІЛом можна заразитись через шерсть кішки, укус собаки чи контакті з дикою твариною. – МІФ
Тварини не можуть переносити вірус імунодефіциту.
- Анальний секс не може бути причиною зараження. – МІФ
Будь-який сексуальний контакт без презервативу (анальний, вагінальний, оральний) може стати причиною зараження.
- ВІЛом не можна заразитись в салонах краси. – МІФ
Будь-які інструменти, які багаторазово використовують для ін’єкцій, пірсингу, татуювання, можуть стати причиною інфікування. Переконайтеся, що майстер простерилізував інструменти.
- ВІЛ не передається від матері до дитини. – МІФ
ВІЛ передається під час вагітності та пологів, під час грудного вигодовування від ВІЛ-інфікованої жінки до дитини, якщо не вживати профілактичні засоби.