ООН: на планеті голодує кожна дев'ята людина
Київ • УНН
КИЇВ. 12 вересня. УНН. У 2017 році кількість людей, які страждають від голоду, досягло 821 мільйона, таким чином на планеті голодує кожна дев'ята людина. Про це йдеться в доповіді ООН "Стан справ в області продовольчої безпеки і харчування у світі-2018", передає УНН з посиланням на ВООЗ.
“Згідно з новими даними, число голодуючих у світі зростає, досягнувши вже 821 мільйона в 2017 році, а це означає, що голод торкнувся кожної дев’ятої людини на планеті”, — йдеться в повідомленні.
Ситуація погіршується в Південній Америці та більшості регіонів Африки, тоді як тенденція зниження рівня недоїдання, характерна для Азії, значно сповільнилася.
Станом на 2017 рік в Азії голодуюють 515 мільйонів, в Африці — 256,5 мільйона, у Латинській Америці і Карибському басейні — 39 мільйонів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ФАО потрібно більше 1 млрд дол. для боротьби з голодом в 26 країнах
Одними з ключових чинників зростання голоду в світі є мінливість клімату, що впливає на норми випадання опадів і посівні сезони, а також екстремальні кліматичні явища, такі як посухи і повені, так само як і конфлікти і економічний спад.
Одночасно з голодом посилюється і проблема ожиріння серед дорослого населення. Приблизно кожна восьма людина у світі страждає на ожиріння. Ця проблема найбільш актуальна для Північної Америки, але Африка та Азія також відчувають тенденцію до зростання, говориться в доповіді.
У світі налічується 38,3 мільйона (5,6%) дітей до 5 років, які страждають від надмірної ваги. Дорослих, які страждають на ожиріння — 672 мільйони (13%, або кожен восьмий).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ООН включила Україну до переліку країн з проблемами з продовольством
“Недоїдання і ожиріння співіснують в багатьох країнах. Як наголошується, ці явища можуть спостерігатися навіть в одному будинку. Ускладнений доступ до поживної їжі через її більш високу вартість, стрес, пов’язаний з відсутністю продовольчої безпеки, і фізіологічна адаптація до перебоїв з продовольством допомагають пояснити, чому сім’ї, що перебувають у стані відсутності продовольчої безпеки, можуть бути більш схильні до ожиріння”, — йдеться в доповіді.