Міжнародний суд: Азербайджан має дозволити етнічним вірменам повернутися у Нагірний Карабах
Київ • УНН
Міжнародний суд ООН зобов'язав Азербайджан дозволити вірменам повернутися до Нагірного Карабаху
Судді Міжнародного суду в п'ятницю зобов'язали Азербайджан дозволити етнічним вірменам, які втекли з Нагірного Карабаху у вересні, повернутися, а також забезпечити безпеку вірмен, що залишилися в анклаві, у межах комплексу надзвичайних заходів, пише УНН з посиланням на Reuters.
Деталі
У вересні Азербайджан повернув собі регіон, який тоді контролювався етнічною вірменською більшістю попри те, що він був визнаний на міжнародному рівні частиною Азербайджану.
Блискавичний наступ, що стався після десятиліть ворожнечі між Баку і Єреваном і дев'ятимісячної блокади основних поставок з боку Баку, спровокував масовий вихід більшої частини зі 120 000 етнічних вірмен регіону до сусідньої Вірменії.
Єреван звинуватив Азербайджан в етнічних чистках і звернувся до Міжнародного суду вжити надзвичайних заходів, спрямованих на захист прав етнічних вірмен з Нагірного Карабаху.
Азербайджан повинен (...) забезпечити, щоб особи, які залишили Нагірний Карабах після 19 вересня 2023 року і бажають повернутися в Нагірний Карабах, могли зробити це безпечним, безперешкодним і швидким чином
Суд заявив, що Азербайджан також повинен переконатися, що всі етнічні вірмени, які все ще проживають в анклаві, "вільні від застосування сили або залякування, які можуть змусити їх втікати", і зобов'язав Баку через два місяці прозвітувати до суду, щоб показати, що він робить, щоб виконати наказ.
Реакція Азербайджану
Міністерство закордонних справ Азербайджану заявило, що вже пообіцяло забезпечити безпеку всіх жителів, незалежно від національного чи етнічного походження, і що воно не змушувало етнічних вірмен покидати Карабах.
"Азербайджан відданий захисту прав людини вірменських жителів Карабаху нарівні з іншими громадянами Азербайджану", - ідеться у заяві.
Доповнення
Ці заходи є частиною двох конкуруючих судових спорів між Вірменією та Азербайджаном, які розглядає Міжнародний суд. Обидві держави звинувачують кожну у порушенні антидискримінаційного договору ООН.
Дата розгляду основної справи ще не встановлена і остаточне рішення очікується не раніше наступного року.