Голубовська: будемо жити і хворіти іншими інфекціями - коронавірусом все не обмежиться
Київ • УНН
Українці повинні навчитися захищати себе, а держава — відстоювати інтереси людей.
КИЇВ. 23 липня. УНН. Чому в Україні може виникнути проблема з терміном придатності вакцин від коронавірусу і чи варто довіряти своє здоров’я волі міжнародних організацій, а також про те, що нас чекає після “ковіду”, УНН обговорив з головним інфекціоністом України, заслуженим лікарем Ольгою Голубовською.
— Скажіть, будь ласка, що у нас в Україні відбувається з вакцинами?
У нас проходить процес вакцинації населення від коронавірусної інфекції. Як ми і прогнозували є певні питання з логістикою — масові програми вакцинації завжди важко організувати. В Україні це завжди з особливими труднощами супроводжувалося. Я це знаю ще з часів однієї з перших компаній масової вакцинації — 2008-2009 роки — від кору і краснухи. Пам’ятайте, була трагедія, пов’язана зі смертю дитини (Антон Тищенко — ред.) у Донецькій області — в Краматорську. Тоді було зрозуміло, що логістика страждає, зрозуміло, що дотримати необхідний холодовий ланцюг буває складно тому що, наприклад, в районах електрика пропадає, а генераторів, природно, ніяких немає, щоб підтримувати електрику.
І зараз ми побачили в ЗМІ, що як виявилося під час перевірки, коли відкривається контейнер, то вакцини надходять з порушенням процедури зберігання, зокрема — холодового ланцюга. А це дуже важливо, і я дуже сподіваюся, що ці вакцини будуть утилізовані. Найшкідливіше, що від таких вакцин — це те, що вони не будуть ефективні. Але ніхто особливо не знає які там відбуваються реакції, тому їхнє введення, не дай Бог, може супроводжуватися і якимись побічними ефектами. Ніхто не може передбачити. І це насторожує дуже сильно, з огляду на те, яка стоїть спека.
— Спочатку Pfizer видав одну інструкцію, потім вніс до неї зміни. Зараз вже, по-моєму, треті зміни. Це по терміну зберігання після відкриття флакона. Спочатку ми добре пам’ятаємо, заяви Pfizer, що після відкриття термін зберігання не більше 6 годин, потім змінили на п’ять днів, а скоро можна буде зберігати і без холодильника. Це виробник так удосконалив вакцину або це, все-таки, маркетинг?
Мені тут важко однозначно відповісти, тому що і те, і друге, і третє. Факт залишається фактом, що певну кількість доз вакцин доведеться рано чи пізно утилізувати. Тому було докладено зусиль, щоб мінімізувати це. Зокрема, і спрощення процедури зберігання після відкриття. Потрібно перевірити ще раз, але ще кілька днів тому на сайті Pfizer, я ніяких змін, внесених до інструкції, не бачила. Вони надіслали офіційний папір і нормативні документи, які МОЗ підготував — складені на підставі їхнього листа.
— Але в свою інструкцію на сайті вони не вносили зміни.
Так, в свою інструкцію на сайті вони чомусь не поспішають внести зміни. Не знаю, хоча б повідомлення, що ми подали заявку, ми знаходимося в процесі відповідної процедури — нічого цього немає. Подивимося. Але ми з вами пам’ятаємо, що на жаль, в питаннях вакцинації — такої важливої для людей події, — буває некоректна і навіть, я б сказала, неправильна політика деяких держав по відношенню до слабких країн. Пам’ятаєте історію зі спалахом поліомієліту, якого як виявилося, не було? Нам влаштували скандал на міжнародному рівні, що в Україні спалах поліомієліту, якого не виявилося в офіційній статистиці. Тому що її не було. У нас що, змінилося визначення захворювання? Всі діти одужали без залишкових явищ. Наші питання повністю проігнорували, а просто заявили, що так правильно. Виступали всі провідні фахівці з цього приводу. Тоді на нас чинився колосальний тиск, з приводу цієї масової вакцинації від поліомієліту. Потім виявилося, що цю вакцину знімали в світі з виробництва і тому її розпихали по всіх країнах, які не в змозі захистити своє населення від агресивного зовнішнього світу, яким правлять гроші.
— Утилізувати її було дорожче, ніж віддати Україні і змусити робити щеплення?
Звичайно, утилізація завжди дорога. Я багато років працюю, була в різних комісіях, була в різних ситуаціях, багато працювала на міжнародному рівні, але в тій ситуації найбільш неприємно приголомшливе відкриття було те, який безпрецедентний тиск чинився з боку чиновників міністерства на фахівців. Ми були категорично проти, щоб усі три тури вакцинації від поліомієліту проходили живою вакциною, як вимагало мінохоронздоров’я і багато міжнародних партнерів. Це неприпустимо у зв’язку з ризиком розвитку вакциноасіційованих паралічів, особливо на тлі низького рівня планової вакцинації, як у нас. Багато країн, наприклад, США, взагалі перестали застосовувати живу вакцину, тому що це було багато випадків таких паралічів. У нас за календарем перших дві вакцини вводяться вбиті, потім — жива для того, щоб імунітет хороший сформувався. Але вимагати усі три тури на нашому низькому рівні вакцинації від поліомієліту — це явно провокувати велику кількість вакциноасіційованих паралічів, які нічим не відрізняються від самого захворювання і діти стають інвалідами довічно. Тоді директор Інституту інфекційних хвороб Вікторія Іванівна Задорожна виступила категорично проти. Вона сказала, що все життя боролася з поліомієлітом, а потім все життя — з вакциноасіційованим поліомієлітом, і ніколи під цим не підпишеться. А це людина, яка разом з академіком Володимиром Широбоковим привезли нам в країну сертифікат ВООЗ зони вільної від поліомієліту. Таким чином, ми тоді насилу відстояли щоб хоча б першу дозу робили вбитою вакциною.
Навколишній світ дуже агресивний. Це величезні гроші транснаціональних корпорацій. Тому там, де є дуже великі гроші, завжди інтереси людини будуть на задньому плані. Інтереси людей відстоюються тільки лікарями, які мають совість, які розуміють, що може бути для даної конкретної людини. Справжній фахівець ніколи не піде проти своєї совісті. Не дарма, останніми роками з приходом Супрун була війна з фахівцями не на життя, а на смерть. Чому? Тому що жоден фахівець в житті б не підписався під тими страшними речами, які вони впроваджували в країні. Але вони дуже легко вирішили це питання. Вони заявили: якщо ти підпишеш під тим, що тобі підсувається, значить будеш фахівцем. Були такі моменти, коли чиновники МОЗ не могли знайти жодного професора, який би поставив свій підпис під деякими їхніми рішеннями, тоді знаходили якихось сімейних лікарів в регіонах, які все підписували, і тому ставали членами експертних груп, не будучи експертами за визначенням.
А зараз ситуація така, що світ дійсно намагається знайти спосіб якось протидіяти цьому захворюванню, людина шукає якогось індивідуального захисту. Мені б, наприклад, дуже хотілося, щоб все-таки розслідували кількість побічних ефектів. Не для того, щоб лякати людей, навпаки, для того, щоб вивчати питання і мінімізувати ті чи інші ризики для кожної людини. Ви ж бачите — весь світ рапортує.
— Ольга Анатоліївна, я прошу вибачення, я вас переб’ю, але справа в тому, що статистика то в Україні — закрита.
Так.
— Може у вас вона є?
З 2017 року Супрун закрила нам медичну статистику. Але я зараз говорю про те, що у нас не розслідуються, практично не розслідуються, або дуже мало розслідуються поствакцинальні реакції та ускладнення, і вони не потрапляють в статистику. Ви подивіться, навіть Pfizer, AstraZeneca все обговорюють: скільки тромбозів, міокардитів ... Ми бачимо це по публікаціям, але у нас же тиша і спокій. Експерти вже жартують — це що ж, чорнозем хороший на нас впливає, що абсолютно немає ніяких побічних ефектів. А вони ж є. Я, наприклад, консультувала молоду людину 30-ти років, у якого після вакцинації Pfizer розвинулося важке ураження центральної нервової системи — стовбурової енцефаліт, і він у важкому стані лежить в реанімації. Я буду займатися тим, щоб всі ці випадки розслідувалися, принаймні — рапортувалися і вносилися в статистику.
Я знаю, у нас в країні єдиний випадок, коли комісія визнала небажане явище, що спричинило за собою смерть — це була трагедія в Краматорську з Антоном Тищенко. І тоді це визнала не комісія МОЗ, а комісія академії наук і тимчасова слідча комісія Верховної Ради. І розслідувати такі випадки повинна незалежна комісія. Це не може робити комісія тільки МОЗ, що складається з підлеглих йому людей. Такого апріорі бути не може. Це ж не робиться для того, щоб підірвати прихильність до вакцинації, як до методу, ні. Навпаки, якщо люди будуть відчувати, що країна ці речі відстежує і якщо раптом щось трапляється, то держава готова хоча б допомогти якось людям, це підніме довіру до державних інституцій. Це ж наше з вами життя, навіть не здоров’я. Крім того, ще ніхто не знає віддалених наслідків. А у нас всі сили витрачаються тільки на пропаганду вакцинації і це правильно, але у людей до кінця не буде довіри, поки держава не буде виконувати всі свої функції по відношенню до людей. Потрібно все систематизувати, статистику відкрити. Адже це ж являє собою певний інтерес для наукових досліджень в подальшому. Для такого захворювання, півтора року — невеликий термін. Все тільки вивчається. Потім ображаються, чому Україна поза світових трендів якихось публікацій. А тому що немає статистики, немає даних. Ми з колегами зберемо випадки і напишемо статтю, а потім скажуть, що ми все це вигадали, адже в статистиці це немає.
— Ви говорите про пропаганду, що на неї витрачаються всі сили, але один такий випадок з розмороженою вакциною і всі зусилля пропаганди сходять нанівець.
Звичайно, всі зусилля нівелюються. При цьому багато фахівців, і я, незгодні з багатьма моментами.
— А з чим ви не згодні?
Я не згодна, що потрібно вакцинувати людей, які перехворіли менше ніж півроку тому, чи навіть 9 місяців. У багатьох країнах Європи, в Канаді не вакцинують. Я не довіряю, наприклад, нашій національній технічній групі по вакцинації. Тому що з цієї національної технічної групи ключовий фахівець — директор інституту інфекційних хвороб академік Задорожна Вікторія Іванівна в світі відомий експерт, — не раз писала заяву про вихід. А вона повинна очолювати цю групу, а не бути простим її членом. Це ж смішно. Очолювати групу повинен ключовий фахівець, визнаний в світі, що має статус в світовому співтоваристві. Вікторія Іванівна писала міністру Степанову, що вона виходить з цієї групи бо її там не слухають, не чують і все, що вона говорить, абсолютно не враховується. Ми її тоді просто вмовляли. Зараз я не знаю вийшла вона чи ні. І вибачте, але у мене немає жодної довіри до цієї групи, склад якої викликає деякий подив.
— Ольга Анатоліївна, зате у населення України є необмежена довіра до вас. Тому питання наступне. Зараз відпускний період. Люди зробили одну дозу вакцин і зараз збираються поїхати відпочивати. Чи можна перенести, відкласти другу дозу? Якщо ні, то через скільки після другої дози можна їхати відпочивати і яка частка ймовірності заразитися відразу після вакцинації?
Людина, яка вакцинувалася, знаходиться в стані інфекційного процесу.
— Навіть другою дозою?
Звичайно. У будь-якому випадку, якщо людина інфікується будь-яким збудником, він входить в стан інфекційного процесу. У тому числі і вакцинного. Йде певний інфекційний процес. Він постійно у нас в організмі проходить. Тому я постійно говорю, що якщо людина вакцинувалася, то вона повинна в найближчий тиждень дуже сильно себе берегти. Треба посилити засоби індивідуального захисту.
— Значить не варто їхати відпочивати відразу на другий день?
Ні, на другий день якщо це друга доза, припустимо, то можна. Найголовніше — потрібно дотримуватися запобіжних заходів.
Зараз проблема, що багато різних штамів. Зараз говорять про “Дельту”, післязавтра буде ще якийсь штам. Ви ж розумієте, що штами в природі виникають набагато раніше, ніж ми їх здатні виявити. Так же ж?
— Так.
Ось у нас подивіться, як ми виявили цю “Дельту”. Зрозуміло, що вона у нас є давно.
— Я пам’ятаю, як ви возили особисто зразки в інститут.
Так. І ці штами вислизають трохи і від природного імунітету, і від вакцинального імунітету. Начебто якийсь перехресний імунітет є, але факт той, що він виявився все-таки не строго специфічним. Люди, навіть вакциновані другою дозою, повинні розуміти, що вони можуть захворіти, особливо якщо вони отримають велику дозу збудника, — тоді йде прорив імунітету. Тому завдання залишається колишнім: Якщо судилося отримати дозу збудника, то краще отримати малу дозу, щоб легко перехворіти. Адже цей процес в тому числі дозозалежний. І краще бути імунним.
Що стосується того, що вам доводиться перенести на тиждень десь вакцину, я думаю нічого страшного. Рекомендації даються чіткі, тому що по цих рекомендаціях проходили клінічні дослідження. Тому що б дати іншу рекомендацію — треба відразу ж підтвердження, природно, а це час. Але щодо закономірності інфекційного процесу, якщо ви відклали на кілька днів цю вакцинацію, тиждень — нічого страшного абсолютно не відбудеться. Пам’ятаєте історію з AstraZeneca, як спочатку вакцинували через три тижні, а потім виявилося, що більше проміжок після першої і другої дози — тим сильніше імунітет. Це правильно
— Вийшло 92 доби за підсумком.
Так.
— А тим, хто не хворіли обов’язково вакцинуватися?
Так. Я прихильник того, що людина повинна бути імунною. Її імунна система повинна бути навчена новому збуднику. Імунна система повинна знати, що є цей збудник в природі, вона повинна з ним зустрітися. Ідеально якщо це буде відбуватися шляхом вакцинації або легкого перебігу захворювання. І якщо навіть будуть виникати нові штами, то щонайменше, буде вже навчена імунна система і, буде надія, що сформується швидка імунна відповідь. Ми ж пам’ятаємо, що, крім антитіл, велику роль відіграють Т-клітини пам’яті.
А в цілому, хочу сказати, що ми тільки входимо в той період, коли будуть з’являтися нові штами збудника. Збудник знаходиться під селективним тиском: і природного імунітету, і поствакцинального, а також під тиском чинників навколишнього середовища. Він намагається знайти слабкі ланки. Наприклад, одне з останніх досліджень, яке було опубліковано в кінці червня американцями, показало, що вірус навіть здатний диверсифікувати можливості інфікування тих чи інших структур. Тобто ми знаємо, що він вражає клітини, що мають рецептори ангіотензинперетворюючого ферменту. Виявилося, що він може і інші клітини вражати. Наприклад, клітини аденокарциноми людини, що були до нього раніше несприйнятливими. Ми зараз тільки входимо в цей період, коли з’являються нові і нові штами. І вже багато країн досягли високого рівня вакцинації населення. І ось зараз буде аналізуватися ефективність. А якщо неефективно, то чому це неефективно. Ось чому я і кажу, що повинен бути аналіз, а у нас аналізу толком і немає ніякого. У нас тільки кількість вакцинацій. А далі? Послухайте, завдяки тому, що СЕС розвалили, ми не проводимо епідеміологічні дослідження, епідеміологи практично не працюють в осередках. Раніше проводили постійно так звані сероепідеміологічні дослідження — тобто постійно визначали рівень антитіл в популяції проти будь-якого інфекційного захворювання. Ось провели масову компанію вакцинації і треба перевірити, як популяція відповіла. Ми ж знаходимося в особливому середовищі: у нас люди недоїдають, люди бідні, живуть в стресі. Я вже не кажу, що чорнобильська зона теж нікуди не поділася. Ось як вони відповідають? Може вони слабо відповідають. Це ж треба проводити наукові дослідження. У нас цього практично не робилося. За наполяганням РНБО було проведено нещодавно дослідження, яке показало, що 33% населення України мають антитіла до коронавірус.
— Ого!
Так. І ось чому, до речі, можливо ми ще й тримаємося якийсь час.
— В принципі, 33% це багато, так?
33% — це немало, але найголовніше, це не означає, що 33% перехворіло. Перехворіло набагато більше. Тому що антитіла далеко не у всіх. Тобто реально перехворіло вже 50% — це мінімум, населення України. А то і більше. Я ще на самому початку говорила, що 80% населення перехворіє. Був резонанс тоді, і це природно. Так воно зрештою і має бути. Ще й більше перехворіє. Сприйнятливість до вірусу досить висока, хоч він і не такий заразний як вірус кору. Але, в остаточному підсумку, стільки і перехворіє і ми підходимо до цієї цифри, а пройшло всього-на-всього півтора року, а це дуже мало.
— Ольга Анатоліївна, недавно вийшло повідомлення МОЗ з приводу термінів придатності вакцини. МОЗ розглянуло прохання компанії Pfizer з приводу зміни терміну зберігання вакцини після розморожування. І ось формулювання, яке мене дуже сильно напружило: МОЗ розглянуло прохання компанії і дозволило після розморожування зберігати нерозбавлену вакцину Pfizer при температурі від 2 до 8 градусів тепла. Тобто це в звичайних холодильниках протягом 31 дня замість 5 днів, як було раніше. І ось тут, увага! Ця норма застосовується до партії вакцин термін придатності яких закінчується після 30 квітня 2021 року. Я прошу вибачення, на вулиці 21 липня. Що значить термін придатності, який закінчується після 30 квітня 2021 роки? Це про що?
Це говорить про те, що це стосується вакцин з обмеженим терміном придатності. Це те, що ми з вами і обговорювали.
— Тобто, це за принципом, що застосовувався до вакцин проти поліомієліту?
Так. Ось ще що хотіла сказати до цього питання. Світом правлять гроші.
Ви ж знаєте, Pfizer звернувся в Центр по контролю захворюваності в США (CDC — ред.) з офіційним листом, що раз штам “Дельта” з’явився, то треба третю дозу вакцини. Знаєте, я отримала задоволення, тому що з дивовижною синхронністю CDC, Управління з продовольства і медикаментів США, і Національний інститут здоров’я США — виступили зі спільною заявою, що ще рано говорити про це особливо, коли в світі не вистачає вакцин. Чому потрібно вже третю дозу колоти? Де докази її необхідності? Ще ми до цих доказів не прийшли — “Дельта” тільки заходить в багато країн. Розуміння, я хочу бачити докази, як всі хотіли бачити півтора року докази на ті чи інші методи лікування і забороняли нам лікувати вмираючих хворих тими препаратами, які їх могли врятувати.
— І ось тут, припускаючи повинен прозвучати тоцілізумаб?
Так. Наприклад, тоцілізумаб. Скільки всього довелося витримати. І навіть деякі депутати з партії “Голос” рік обурювалися, що ми недоведеними методами лікуємо хворих. Хоча була вже в світі маса публікацій з цього приводу, досліджень, що це препарат, що рятує життя. Потім були вимоги прибрати цей препарат з протоколу. Після цього, я так розумію, ці ж депутати наскаржилися в Женеву — в офіс ВООЗ і генеральний директор регіонального бюро ВООЗ з Женеви написав листа міністру Степанову про те, що він стурбований, що держава купує на 125 мільйонів гривень препарати, які на наше переконання рятували життя, але не затверджені ВООЗ. І зараз, буквально 6 липня, ВООЗ нарешті внесла цей препарат в список ліків, що рятують життя. Тобто ми повинні були сидіти, не рятувати життя людей і чекати півтора року доказів? А скільки життів ми б втратили? Хоча, кого це цікавить... Так, на жаль, вийшло, що світові міжнародні медичні інституції в основному провалили боротьбу з коронавірусною інфекцією в плані протидії. Ні Китай не був закритий спочатку. Допустили футбольні матчі всілякі. І лікування теж практично повністю провалено, тому забороняти гормони, через півтора року вводити в протокол препарат, що рятує життя, ви мене вибачте. Ми, лікарі, десятки тисяч хворих врятували цими препаратами.
Це свідчить про те, що в таких нестандартних ситуаціях, в кожній країні повинні збиратися експерти. Тільки справжні експерти. І до їхньої думки повинні прислухатися — подобається це комусь чи ні.
До речі, ви знаєте, що підходи до проведення вакцинації і в тому числі, до лікування різні в країнах Європи, США, і в Канаді. У нас найбільший прокол вакцинальної кампанії в тому, що ми не захистили свої групи ризику. Замість цього почали вакцинувати молодих людей. Навіть якщо вони працюють в Національній поліції — це неправильно, тому що вмирають люди похилого віку і на них кампанія повинна бути націлена в першу чергу. І так відбувається в більшості країн. Але, розумію, що складно все зробити ідеально в ситуації, що стрімко розвивається, особливо з огляду на, те що перед цим була розвалена служба і фахівці пішли.
Але в цілому, оцінюючи цю ситуацію, ви бачите, що явні перегини бувають в ту чи іншу сторону, явна заангажованість, явне домінування інтересів чисто фінансових і це вже у нас викликає велике занепокоєння. Тому що, по-перше, ще нічого не закінчилося. По-друге, все ще може повторитися з іншим збудником, про що нас попередила ВООЗ на останній сесії Всесвітньої Асамблеї охорони здоров’я.
— Ольга Анатоліївна, все-таки не можу, мучуся з цим Pfizer і з цим холодильником. П’ять днів і тридцять один — велика різниця. Тим більше термін придатності яких закінчується після 30 квітня. Тобто два з половиною місяці тому. Чи не може виявитися потім, що Україні скинули те, що не встиг перший ешелон країн світових проколоти? І нам перекинули це, як фактично з усіма міжнародними закупівлями. Ми ж пам’ятаємо, що нам закуповувало вакцину Crown Agents. Чи не повториться з вакциною та ж історія як була з препаратами з граничним терміном придатності або з простроченими.
Абсолютно повториться. І буде повторятися. Тут міністерство охорони здоров’я має жорстко протидіяти. Вони повинні сказати — вибачте, але це життя і здоров’я наших громадян. І я абсолютно не розумію, чому це неможливо.
— Ви ж розумієте. Ви ж реаліст. Розумієте, що це неможливо?
А як це неможливо? Я не розумію цього. Я абсолютно не розумію, чому це неможливо.
— Після минулих закупівель Crown Agents хтось постраждав? Ні.
Ну, тоді була Супрун. Супрун явно була...
— Я прошу вибачення, Ольга Анатоліївна, а зараз — Ляшко. Ви ж самі розумієте.
Супрун була, як би це м’якше сказати, людиною яка як робот виконувала поставлені завдання. Вони такі речі зробили, що там вже навіть не кримінальна відповідальність, а там вже навіть на межі злочину проти народу. Розумієте? Я відповідаю за свої слова.
— А колоти вакцину від ковіда, яка прострочена — це не злочин?
Звичайно злочин.
— Притягти цю вакцину в країну — це не злочин?
Так ось відповідаючи на ваше запитання і кажу, що обов’язково буде повторюватися.
Я багато років працювала на міжнародному рівні. І усі тиснуть з усіх боків, ніхто сильно про людей не думає. Я хочу, щоб українці розуміли, що про їхнє здоров’я думають прості лікарі — лікарі, які з ними, дивляться їм в очі щодня і перебувають з ними поруч, коли вони хворіють і вмирають. Будь-який розсудливий лікар буде до останнього відстоювати інтереси хворих, він не зможе піти проти своєї совісті, хіба що він взагалі без моральних принципів. Все інше — скрізь фінансові інтереси. Світом правлять гроші. Тому тиснуть на міжнародному рівні, але коли ти аргументовано заперечуєш — кажеш, що це загрожує, жорстко протистоїш, то вони відступають... але аргументувати теж треба грамотно. Що стосується шкоди, то якщо людині ввести прострочену вакцину, або ту, що зберігалася неналежним чином, — найменш шкідливе, що може бути — те, що вона не буде ефективною. Так як з кором було.
Я хочу, щоб люди, які в цьому брали участь, відповіли за це коли-небудь. Це було щось страшне. У нас йшла абсолютно безграмотна кампанія вакцинації, яка ще й посилювала епідемію. Професор Андрій Волянський каже, що завозять ще ж вакцини, які містять коровий штам Edmonston-Zagreb — найтоксичніший, який вже використовують хіба що в найбідніших країнах Африки. Звіти Рахункової палати свідчать про те, що Україну перетворили в фармакологічний смітник. Головне — багато купити подешевше і з обмеженим терміном придатності. Потім викинути. Тому повинні бути інституції, які за це відповідають, а якщо вони не відповідають — нехай українці роблять висновки і захищають себе самі. Самі себе захищають від цієї держави.
— Ольга Анатоліївна, мінорною нотою закінчувати наше з вами спілкування ніколи не було прийнято, тому скажіть щось позитивне.
Ми в цьому хаосі вижили. Так, на превеликий жаль не всі. Моїх колег багато загинуло.
Але хочу сказати найголовніше, що ми вже зараз набагато більшою мірою озброєні різними знаннями з лікування хворих. Адже ми ж з вами розуміємо, що хворіти на інфекційні хвороби ми будемо завжди і вакцинація не запобігає хворобі, а запобігає важкій формі захворювання. Але людині головне — щоб вона вижила. Ось в цьому плані ми вже просунулися. І ВООЗ дає нам нові можливості. Тому що ж великі проблеми із застосуванням на практиці препаратів, коли їх немає в протоколах ВООЗ.
Крім того, напевно, половина українців таки має імунітет до коронавірусу. Гуморальний імунітет — 33% має, про що ми дізналися завдяки дослідженню РНБО. А Т-клітинну відповідь у ще більшої кількості. Тобто серйозне “проепідемування” українців уже відбулося.
— Жити ми будемо?
Обов’язково. Я думаю, що ми всі житимемо. Ми виживемо. А хто був в цій ситуації правий, хто був неправий, — покаже тільки час. Бачите, цей вірус дуже своєрідний, обговорюється його лабораторне походження, і тому він такий малопередбачуваний. Ніхто не передбачив весняної хвилі. Всі думали, що ось осіння хвиля — найстрашніша, а виявилася весняна хвиля за інтенсивністю раз в п’ять була важче клінічно і в плані навантаження на стаціонари. Це кошмар був якийсь. Мені дуже хочеться, щоб цього більше не повторилося. Зрозуміло, що будуть сплески, люди будуть хворіти. Ви бачите, як у багатьох країнах, наприклад, Індонезія, провакцинована китайським CoronaVac-му, так вони хворіють, але смертність там невелика. Тому, як казав цар Соломон, і це пройде. Треба розуміти, що і це пройде і ми з вами далі будемо жити.
— І хворіти іншими інфекційними хворобами
І хворіти іншими інфекційними захворюваннями, так.