Експерт порівняла досвід Польщі і України у боротьбі з небезпечними відходами
Київ • УНН
КИЇВ. 6 червня. УНН. Система поводження із небезпечними відходами у Польщі працює на високому рівні. Про це під час прес-конференції журналістам повідомила юрисконсульт МБО “Екологія-Право-Людина” Марта Панькевич, передає кореспондент УНН.
“У Польщі утворюється у 2,5 рази більше небезпечних відходів, аніж в Україні. Але чомусь поляки такі відходи безпечно збирають, перевозять та утилізовують. Також у Польщі забезпечено облік цих відходів — кому їх передають, у якій кількості, на яку операцію — спалення чи захоронення. У них є контроль, який здійснює місцевий інспектор, встановлені належні розміри штрафів, які дозволяють усій системі безперебійно функціонувати”, — розповіла вона.
Натомість Україна досі не навчилася безпечно поводитися із отрутохімікатами, додала еколог.
“В українській системі поводження із небезпечними відходами прогалини чи не на кожному кроці. Починаючи із етапу обліку відходів, здійснення контролю за поводженням із відходами, і до моменту притягнення до відповідальності. Одна із ключових проблем — наші ліцензійні умови, які дозволяють отримати ліцензію підприємству, яке не має матеріально-технічної бази”, — зазначила Панькевич.
Перевірки, анонсовані Мінприроди два роки тому, встигли довести плачевність ситуації на цьому поприщі, переконана еколог.
"У результаті виявилося, що 50% підприємств не володіють матеріально-технічною базою. А більше 30% підприємств взагалі не були знайдені за тим місцем здійснення господарської діяльності, яке вони вказали у своїх заявах при подачі не отримання ліцензії", — зазначила вона.
Нагадаємо, екологи давно констатують колапс в сфері поводження з небезпечними відходами. За період дії мораторію на перевірки бізнесу, на ринку з’явилися псевдоутилізатори, які замість знешкодження отрутохімікатів викидають або складують їх в непристосованих місцях.
З 2018 року мораторій знято, і Мінприроди анонсувало глобальні чистки на ринку. Міністерство вже встигло перевірити 49 спецпідприємств: відомство здійснило 28 планових та 21 позапланову перевірку.
За підсумками перевірок Мінприроди анулювало 17 ліцензій на поводження з небезпечними відходами.