Експерт назвав причини зростання обсягу державної дотації аграріям у 2018 році
Київ • УНН
КИЇВ. 7 лютого. УНН. Механізм збільшення обсягу державної підтримки АПК був закладений у проекті бюджету на 2016 рік — має виділятися мінімум 1% від аграрного ВВП. Про це у коментарі УНН розповів генеральний директор асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Тарас Висоцький, коментуючи постанову уряду про розподіл дотацій.
“Сьогодні уряд схвалив програми підтримки аграріїв на 2018 рік. Загальна сума підтримки становитиме 6,3 млрд гривень проти 5,5 млрд грн в минулому році. Таке зростання — це не є заслуга уряду, це очікувана річ. Адже ще в 2016 році, коли голосувався бюджет, в законі було прописано, що щороку мінімум 1% аграрного ВВП буде виділятися на державну підтримку. Саме аграрне ВВП у нас збільшується, зокрема і в гривні, тому державна підтримка зросла. І на майбутнє об’єм державної підтримки в гривні буде зростати, оскільки аграрний сектор демонструє ріст”, — зазначив він.
Т.Висоцький додав, що українські аграрії понад місяць чекали на схвалення урядом цієї програми підтримки АПК.
"Державний бюджет був проголосований ще в грудні. Січень місяць нового року майже пройшов, а без даного документу аграрії не могли працювати за державною підтримкою. Тому схвально, що ми дочекалися цього рішення, це безумовно позитив", — сказав він.
Тепер представники вітчизняного АПК та експертна спільнота очікують публічного представлення документу, додав Т.Висоцький.
"У нас є чітке розуміння, на що підуть кошти, тому що це прописано у бюджеті. Це є фермерство, тваринництво, компенсація техніки, садівництво. Є вектори — вони були озвучені сьогодні урядом. Але все ж варто дочекатися їх публічного представлення. Тому що вектори підтримуються, напрямки зрозумілі, а от на скільки буде можливо ефективно реалізувати цю державну підтримку — зробимо висновки після публічного обговорення“, — пояснив він.
Водночас, за даними експертів, дотації українським аграріям залишаються мізерними у порівнянні з європейськими сусідами. Зокрема, в Польщі бюджет агродотацій у двадцять разів більше, ніж в Україні. З цієї причини держава робить ставку на високоприбуткові підприємства, на кшталт “МХП”, здатних витримати конкуренцію на зарубіжних ринках і забезпечити Україну валютною виручкою навіть в таких жорстких умовах.