Штрафи за порушення ліцензійних умов поводження з лікарськими засобами в Україні мізерні - експерт
Київ • УНН
КИЇВ. 21 грудня. УНН. Ліцензійні умови щодо зберігання, транспортування і продажу лікарських засобів в Україні мають контролюватися Держлікслужбою, проте на подібні перевірки контролери виходять лише після того, як попередять ту чи іншу компанію про свій візит за 10 днів. Штрафи за виявлення порушення — смішні. Більше того, якщо взяти загальну кількість підприємств та кількість тих, де Держліклсжба протягом першого півріччя поточного року навідувалася з перевірками, — то це просто мізерний показник контролю. Про у коментарі УНН розповів екс-голова Держлікслужби, голова правління союзу споживачів медичних послуг лікарських засобів Владислав Онищенко.
“Існують ліцензійні умови провадження діяльності із обігу та виробництва, опту і роздрібу (продажу) лікарських засобів. Ними визначені фактично ліцензійні правила та умови до кожного виду діяльності. Як правило це вимоги до приміщень, до обладнання і до персоналу — метражі, які будівлі повинні бути (де зберігають ліки або ними торгують — ред.) і таке інше.
Держлікслужба згідно своїх повноважень повинна здійснювати планові та позапланові перевірки на предмет додержання ліцензійних вимог.
За порушення цих вимог передбачені певні санкції, зокрема, надання розпоряджень Держлікслужбою про усунення порушень. Якщо ж ці порушення не усунені — то анулювання ліцензій”, — поясни він.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Фармсклади на дотримання ліцензійних вимог треба перевіряти раз на рік
За словами експерта перевірки Держлікслужби носять формальний характер, адже суб’єкта перевірок попереджають за 10 днів про те, що його будуть перевіряти.
“І ви розумієте що за таких умов (попередження — ред.), той же температурний режим він буде у нормі 100%. Це такий вид перевірки для галочки. А яка температура і які умови зберігання були коли, там інспектора не було, коли була на вулиці задуха +30? В яких умовах зберігались лікарські засоби — не відомо. Це можна визначити лише на позаплановій перевірці. Але ще сьогодні снує мораторій на перевірки — і що ми маємо від того мораторію? Лише те, що правоохоронні органи все частіше і частіше виявляють фальсифіковані лікарські засоби, а недобросовісні оператори використовують ці мораторії для своєї негативної діяльності”, — наголоси він.
За словами В.Онищенка, за півроку 2016 року було здійснено лише 400 перевірок фармацевтичних суб’єктів господарювання. Це лише 2% від загальної кількості точок реалізації лікарських засобів.
“За ці півроку нараховано адміністративних штрафів на суму 51 тис грн. Це смішно!”, — наголоси він.
Нагадаємо, один з найбільш фармскладів “Біокон”, де зберігають свою продукцію низка іноземних і вітчизняних виробників ліків, на предмет додержанні ліцензійних вимог Держлікслужба не перевіряла вже протягом 4 років.
Також нагадаємо, у Держлікслужбі визнали, що не перевіряють фармсклади на наявність засобів для безперебійного електропостачання.
Тим часом, експерти попереджають, що у разі віялових відключень електроенергії, ліки, які потребують спеціального температурного режиму зберігання та перебувають на складах, опиняються під загрозою.
І якщо аптечний заклад не забезпечений генератором, який підтримує температуру в холодильнику на випадок відключення електроенергії, то низка медпрепаратів можуть за короткий проміжок часу просто перетворитися на отруту.