Олександр Кацуба: Стратегічне планування та війна. Як розвиватися бізнесу, щоб вижити?

Олександр Кацуба: Стратегічне планування та війна. Як розвиватися бізнесу, щоб вижити?

Київ  •  УНН

27 вересня 2023, 11:48  •  332388 перегляди

Саме під час гострих криз планування дає можливість раціонально розподіляти ресурси – і позбутися усього зайвого

КИЇВ. 27 вересня. УНН. Війна руйнує звичний світ навколо нас. Руйнує примарну стабільність, яку кожен з нас будує у своїй голові й навколо себе. Кожен з нас хоче мати свою зону комфорту, хоча б вірити в її існування. Це справедливо і для підприємців, які будують бізнес в Україні. Здавалося б, де український бізнес і де зона комфорту?

Що з цього приводу думає бізнес УНН запитав у Олександра Кацуби — українського підприємця, експерта у сфері енергетики, власника компанії АЛЬФА ГАЗ.

Далі наводимо повну відповідь представника бізнес-спільноти.

"Саме повномасштабне вторгнення росії наочно продемонструвало нам, що все те, що ми вважали нестабільністю і непередбачуваністю, було дуже переоціненим. 

Тож, повномасштабна війна стала шоком для усіх. І для бізнесу в тому числі. Перші кілька тижнів єдине, що ми з партнерами робили – донатили та рятували співробітників з місць бойових дій. Потім почали оговтуватися, налагоджувати процеси й повертатися до операційної діяльності. Але невизначеність домінувала й домінує досі. Все ще у підприємство, що працює, може прилетіти ракета, можуть мобілізувати ключових співробітників чи станеться чергова хвиля блекаутів через терористичні атаки росіян. І це з нами ще надовго.

Ми всі сподіваємось, що війна завершиться 2024 року, як рік тому сподівалися на 2023. І ми будемо молитися, щоб так і було. Але ми не можемо цього гарантувати, можемо тільки зробити все можливе, щоб так і було. Та щоб відшукати стабільність у голові й у справах, ми маємо думати про майбутнє. Планувати розвиток бізнесу, будувати механізми адаптації до нових викликів, шукати нові ринки й механізми оптимізації.

Ми на собі переконалися, що планування створює відчуття, що бізнес працює і долає труднощі не просто так: попереду майбутнє, за яке варто боротися. Війна скоротила горизонт планування з двох-трьох років до 3-12 місяців. Бо занадто багато факторів невизначеності нас супроводжують. Але кожен з напрямків бізнесу, в яких ми працюємо, – і фінансові послуги, і газова промисловість, і медіабізнес – розвиваються й адаптуються, знаходять нові джерела доходу, дають роботу людям і дозволяють мені й партнерам донатити на потреби Збройних сил України.

Зараз ключові пріоритети планування – збереження життя та доходів наших співробітників; збереження лояльності клієнтів і пошук нових; вихід на іноземні ринки, щоб диверсифікувати джерела доходів; оптимізація витрат і бізнес-процесів. Планування дає можливість визначати ключові пріоритети, адаптувати процеси під виклики, які щодня створює для нас російська окупаційна армія. Саме така пріоритезація дозволяє розуміти, нащо продовжувати працювати, залишатися в країні й продовжувати розбудовувати бізнес всупереч всьому.

Планування, адаптація і рух вперед дозволяє долати ту жахливу рутину, яка нас оточує та буде оточувати: смерті людей, ракетні атаки, “шахеди”, страх за рідних і близьких будуть супроводжувати нас ще довго. Планування й бачення, що буде далі, дозволяє і власникам, і менеджменту перемикнутися на моделювання кращого і більш ефективного майбутнього. Що насправді дозволяє як мінімум втриматися на поточному рівні.

Формування бачення розвитку зменшує рівень психологічної напруги як на індивідуальному, так і на колективному рівні, зменшує напруження менеджменту і працівників. Так, в бізнесі простіше абстрагуватися від навколишніх подій, ніж в особистому чи родинному житті. Саме бізнес дозволяє сформувати більш оптимістичні чи хоча б нейтральні очікування.

Саме під час гострих криз планування дає можливість раціонально розподіляти ресурси – і позбутися усього зайвого. Саме довгострокове планування дає змогу будувати пріоритети в операційній діяльності. І, зрештою планування дозволить виявитися найбільш готовим до часів відновлення і післявоєнного розвитку. Адже про всі війни ми знаємо тільки те, що вони рано чи пізно завершуються.

Що робити, щоб плани були ефективними? Ми з партнерами визначили для себе 4 ключові правила:

1. Думати поліваріантно. Плани мають передбачати сценарії розвитку подій. Оптимістичний, консервативний, песимістичний, катастрофічний. Кожен з них має передбачати критерії, які його визначають; загальний план дій на випадок реалізації; можливі наслідки та план дій після настання.

2. Плани мають бути гнучкими. Занадто детальні та жорсткі плани й в мирний час складні до реалізації, а в час війни, крім конкретних кроків, мають передбачати певну гнучкість, адаптивність і можливість оперативно їх змінити. Це додає впевненості та є прямим наслідком першого пункту.

3. Намагайтеся уникати зайвих емоцій. Ми всі віримо у швидку перемогу на емоційному піку, і майже всі впадаємо у відчай, коли знаходимося в емоційному піке або просто втомилися. Нам усім буває страшно і це нормально. Але у плануванні це не працює. Ви маєте пропрацьовувати план, наприклад, безперервної роботи бізнесу, взаємодії з постачальниками та клієнтами в умовах блекауту. Визначити потрібні ресурси й процедури. Це поставить вас над емоціями.

4. Мати позитивні сценарії. Власник чи ТОП-менеджер повинен мати достатньо аргументів, щоб мотивувати людей. Демонструвати, чому релокація краще ніж збереження підприємства на місці. Доводити, що вихід на ринок Польщі – важлива диверсифікація, а не хаотичне рішення. Аргументувати, що план збереження роботи під час блекауту – це збереження клієнтів і доходу працівників. Бо кожен виклик – це нова можливість.

Сценарій майбутнього дозволить пережити виклики, навіть якщо ви малий чи середній бізнес. Багато як великих корпорацій, так і маленьких крамничок не переживають кризи й потрясіння, бо впадають у вир управлінського колапсу, коли плани не працюють, а менеджмент охоплює паніка і приймаються сотні неправильних рішень. Цього завжди можна уникнути, якщо з холодною головою дивитися у непросте майбутнє. Обмінюватися думками з партнерами, менеджментом, співробітниками, ключовими контрагентами. Тоді якість планування зросте на порядок, навіть якщо ви плануєте у темряві під час відключень світла.

Картина майбутнього та планування вселяє в нас спокій. Мозок малює картину майбутнього – і почувається спокійніше. Краще адаптується до нової реальності. Планування заряджає енергією. А це все в комплексі дає надію, мету і сенс. І в бізнесі, і в особистому житті. А це найголовніше, що треба, щоб пережити війну і зустріти мирні часи сильнішими".

Новини по темi

Олександр Кацуба: Стратегічне планування та війна. Як розвиватися бізнесу, щоб вижити?

.

Економіка • 27 вересня 2023, 11:48  •  332388 перегляди
Олександр Кацуба: Стратегічне планування та війна. Як розвиватися бізнесу, щоб вижити?

Міністр оборони Німеччини: "Перемога України - не має жодного стосунку до нашої стратегії національної оборони"

На думку Берліна, Україна повинна виграти війну, однак це не може лежати в основі стратегії національної оборони Німеччини, сказав естонському виданню ERR міністр оборони ФРН Борис Пісторіус під час візиту в Таллінн, передає УНН.

Політика • 27 вересня 2023, 11:42  •  282472 перегляди
Міністр оборони Німеччини: "Перемога України - не має жодного стосунку до нашої стратегії національної оборони"

В соцмережі Х вимкнули функцію скарг на дезінформацію про вибори

У соціальній мережі X (Twitter) американського винахідника Ілона Маска, відключили функцію, яка дозволяла користувачам повідомляти про дезінформацію щодо виборів. Про це повідомляє Reuters, пише УНН.

Політика • 27 вересня 2023, 11:39  •  156829 перегляди
В соцмережі Х вимкнули функцію скарг на дезінформацію про вибори

На Київщині чоловік через ревнощі вдарив ножем знайомого

У Броварах, що під Києвом, чоловік наніс ножові поранення знайомому через ревнощі. Про це повідомляє поліція Київщини, пише УНН.

Кримінал та НП • 27 вересня 2023, 11:27  •  252133 перегляди
На Київщині чоловік через ревнощі вдарив ножем знайомого

Прокуратура Німеччини розслідує російські злочини в Гостомелі на початку повномасштабної війни

Федеральна прокуратура Німеччини проводить розслідування розстрілу російськими військовими мирних жителів під Києвом на початку повномасштабної війни. Тоді постраждав, зокрема, громадянин Німеччини. Про це повідомляє німецьке видання Tagesschau, пише УНН.

Війна • 27 вересня 2023, 11:19  •  195524 перегляди
Прокуратура Німеччини розслідує російські злочини в Гостомелі на початку повномасштабної війни

Криптобіржа Binance йде з росії

Криптобіржа Binance продає весь свій російський бізнес біржі CommEX. Binance не матиме поточного розподілу доходу від продажу, а також не матиме можливості викупити частку в бізнесі, йдеться на сайті компанії, передає УНН.

Новини Світу • 27 вересня 2023, 11:15  •  164865 перегляди
Криптобіржа Binance йде з росії

У Київській області повноцінно запрацювала телефонна служба 112

Телефонна служба 112 повноцінно запрацювала у Київській області. Про це повідомив глава МВС Ігор Клименко, передає УНН.

Суспільство • 27 вересня 2023, 11:10  •  218492 перегляди
У Київській області повноцінно запрацювала телефонна служба 112

Матіола - загадкова красуня серед квітів та її роль в букетах

Матіола, також відома як нічна фіалка, - це красива й ароматна рослина, яка привертає увагу своїми дивовижними квітами й ароматом. Її густо заповнені суцвіття складаються з безлічі маленьких квіток, які створюють прекрасне видовище і наповнюють повітря приємним солодким ароматом.

Новини Бізнесу • 27 вересня 2023, 11:00  •  160523 перегляди
Матіола - загадкова красуня серед квітів та її роль в букетах

На Херсонщині через вибухівку, залишену росіянами, загинув тракторист

В Херсонській області внаслідок вибуху російської міни загинув 61-річний чоловік. Про це повідомляє Херсонська ОВА, пише УНН.

Війна • 27 вересня 2023, 10:52  •  138677 перегляди
На Херсонщині через вибухівку, залишену росіянами, загинув тракторист

Україна і Польща провели переговори про ліцензування агроекспорту: Варшава апелювала про відкликання скарги до СОТ

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський сьогодні обговорив з польським колегою Робертом Телусом процедуру ліцензування української агропродукції. Польща закликала Україну відкликали скаргу до СОТ щодо обмежень на агроекспорт. Сторони домовилися знову переговорити через тиждень, повідомили у Мінагрополітики, пише УНН.

Економіка • 27 вересня 2023, 10:46  •  438198 перегляди
Україна і Польща провели переговори про ліцензування агроекспорту: Варшава апелювала про відкликання скарги до СОТ