День чорних шпальт: польська преса оголосила страйк
Київ • УНН
КИЇВ. 11 лютого. УНН. Десятки польських газет, інтернет-ЗМІ, радіостанцій і телеканалів протестують проти намірів уряду запровадити новий податок на рекламу. Він, як вважають його противники, призведе до банкрутства низки ЗМІ, передає УНН із посиланням на ВВС.
Деталі
Багато онлайн-ЗМІ оголосили, що на 24 години закривають доступ до своїх сторінок. Натомість користувачі побачать чорний екран з лінком на відкритий лист до польського уряду.
Десятки газет вийшли з першою шпальтою чорного кольору і гаслом "ЗМІ без вибору" або розмістили текст відкритого листа до уряду.
Деякі телеканали транслюють заставку з чорним екраном і написом "Тут повинна була бути твоя улюблена програма".
Натомість, у провладній партії журналістів звинувачують у приховуванні від своєї аудиторії того факту, що отримані таким чином кошти уряд збирається витратити на боротьбу з коронавірусом.
Що відомо про новий податок?
Законопроєкт про новий податок з'явився минулого тижня. Формально він буде називатися "внеском" і заторкне цифрові і аналогові ЗМІ.
Його авторами стали два заступники держсекретаря польського міністерства фінансів.
У супровідних документах до проєкту податок пояснюють "довгостроковими наслідками появи і поширення вірусу SARS CoV-2 і його впливом на здоров'я".
Крім того, вважають автори, багато громадських активностей перейшло в онлайн, багато поляків втратили "почуття спільності і зв'язку з традиціями, а їхній доступ до культурних цінностей і пам'яток спільної спадщини був обмежений".
Ввести податок планують з другого півріччя 2021 року.
У польському уряді кажуть, що такі рекламні внески діють в кількох країнах ЄС, а загальна сума зібраних коштів 2022 року складе близько 800 млн злотих (близько 180 млн євро).
Ситуація в Україні
2 лютого президент Володимир Зеленський ввів санкції проти трьох українськіих телеканалів — NewsOne, ZIK та "112 Україна". Телеканали належать Тарасові Козаку, давньому партнерові Віктора Медведчука, якого пов'язують з президентом Росії Володимиром Путіним. Підставою для блокування каналів стали отримані РНБО від СБУ докази їх тривалого фінансування з території Росії.
Стосовно “підтримки” громадянського суспільства, то дії Глави держави засудили в багатьох інституціях, зокрема — в Національній спілці журналістів України. З відповідною заявою вже виступив голова НСЖУ Сергій Томіленко, який назвав указ Президента України Володимира Зеленського про введення санкцій проти телеканалів "ZIK", "NEWSONE" та “112” “надзвичайною ситуацією для держави”. З його слів, Національна спілка журналістів України негайно проінформує міжнародні інституції про кричущі дії влади, направлені на боротьбу зі свободою слова в Україні.