Оновлення ЦВК: все про кандидатів та шлях до голосування
Київ • УНН
Чи завершиться епопея з оновленням складу ЦВК вже сьогодні?
КИЇВ. 20 вересня. УНН. Сьогодні Верховна Рада України має намір оновити склад Центральної виборчої комісії. Шлях до цього процесу був дуже важким для народних обранців – домовленості, кулуарні перемовини, зриви та перенесення голосування. Нарешті парламент зможе обрати нових членів ЦВК, тим більше, що Рада заради цього пішла на збільшення кількісного складу Центральної виборчої комісії. УНН пропонує більш детально придивитись до тих людей, які будуть відповідати за організацію виборчого процесу найближчі 7 років.
З чого усе починалось
У 2014 році у 12 з 15 членів ЦВК завершився термін перебування на посаді (ще в одного з членів Комісії, він закінчився вже у лютому 2017 року). Вже тоді, у 2014, у парламенті голосно говорили про те, що цей склад ЦВК потрібно замінити, зокрема у Раді сильно критикували її голову Охендовського. Аж у червні 2016 року Президент України Петро Порошенко зареєстрував проект постанови про призначення нових 11 членів Центральної виборчої комісії. Після цього, Верховна Рада, на жаль не спромоглась перейти до розгляду цього питання. І вже 23 січня 2018 року Президент України Петро Порошенко підписав подання на призначення нових членів Центральної виборчої комісії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Президента пояснили, чому затягувалось оновлення складу ЦВК
“Сьогодні я радий, що нарешті всі фракції, внесли кандидатури, які відповідають всім критеріям. Я їх включив до складу подання”, — повідомив тоді Президент.
Президент вніс нове подання з 14 кандидатур про призначення нових членів Центральної виборчої комісії, запропонованих йому парламентськими фракціями.
Згідно відкритих джерел, відомо що до складу оновленого ЦВК пропонуються: 6 кандидатів від фракції “БПП “Солідарність”, 3 кандидати від фракції “Народного фронту”, 1 кандидатка від депутатської групи “Партія “Відродження”, 1 кандидатка від депутатської групи “Воля народу”, 1 кандидатка від фракції Радикальної партії Олега Ляшка, 1 кандидат від фракції “Об’єднання “Самопоміч”. Пізніше серед кандидатур до ЦВК пройшла невелика ротація.
Кандидати до оновленого ЦВК
Басалаєва Алла (за даними відкритих джерел кандидат від депутатської групи “Партія “Відродження”). Суддя Дарницького районного суду — згідно з декларацією вона має будинок в Ірпені, а її чоловік будинок та дві земельні ділянки. Крім того, саме на її чоловіка зареєстровано два автомобілі (Хюндай Соната та БМВ). До речі, Басалаєва має досвід роботи у ЦВК, де працювала завідувачем відділу представництва інтересів Комісії в судах юридичного управління Секретаріату ЦВК.
Наталія Бернацька (згідно відкритих жерел кандидат від фракції “Народний фронт”). Перший заступник міністра юстиції України — згідно з декларацією має дві квартири (Київ та Черкаси), а також кімнату в Одесі, а її чоловік дві квартири у Києві. Крім того, вона володіє люксовим годинниками Ulysse Nardin (2014 рік) та Breguet (2013 рік), при цьому їх вартість у декларації не зазначена.
Михайло Вербенський (згідно відкритих джерел кандидат від фракції “БПП “Солідарність”). Директор Департаменту аналітичної роботи та організації управління МВС — згідно з декларацією має дві земельні ділянки (Київська область), будинок, та дві квартири у Києві. Входив до Експертної ради з питань дотримання прав людини та реформування органів внутрішніх справ при Міністерстві внутрішніх справ України.
Андрій Євстігнєєв (згідно відкритих джерел кандидат від фракції ВО “Батьківщина”). Доцент кафедри екологічного права в КНУ імені Тараса Шевченка — згідно з декларацією має земельну ділянку та квартиру (Київська область), а його дружина також земельну ділянку (Житомирська область) та квартиру. Крім того у власності є два автомобілі Шевролє.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Робота над правками до Виборчого кодексу ще триває
Ірина Єфремова (згідно відкритих джерел кандидат від фракції “Народний фронт”). Народний депутат України від фракції НФ. Згідно з декларацією має у власності квартиру та паркувальне місце (Харків), автомобіль Volkswagen та ювелірні вироби, зокрема комплект прикрас (кольє, сережки) із дорогоцінного металу із дорогоцінним камінням (вартість на дату набуття у власність, володіння чи користування не вказана — 2012 рік).
Ольга Желтова (згідно відкритих джерел кандидат від фракції “БПП “Солідарність”). Заступник завідувача секретаріату Комітету Верховної Ради України VIII скликання з питань правової політики та правосуддя — згідно з декларацією має у власності три земельні ділянки, два житлових будинки, гараж, квартиру, а чоловік тільки квартиру. Крім того у неї є автомобіль ВАЗ 2102 (1978 року).
Олег Конопольський (згідно відкритих джерел кандидат від фракції “БПП “Солідарність”). Адвокат Олег Конопольський, згідно з повідомленнями ЗМІ, був представником Арсенія Яценюка у ЦВК на президентських виборах 2010 року. Згідно з декларацією має у власності різне нерухоме майно.
Світлана Кустова (згідно відкритих джерел кандидат від фракції “БПП “Солідарність”). Юрисконсульт ТОВ “Адвокатська компанія “Моор і Партнери”. Згідно відкритих джерел на позачергових виборах до Верховної Ради 30 вересня 2007 року — кандидат у народні депутати від блоку “Наша Україна — Народна самооборона” (під номером 145). На позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року була уповноваженою особою партії Блок Петра Поршенка.
Ольга Лотюк (згідно відкритих джерел кандидат від фракції “БПП “Солідарність”). Професор кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Згідно з декларацією має квартиру у Києві (вартість на дату набуття невідома — 2017 рік) та люксовий автомобіль Land Rover Range Rover (2012 рік).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ЄС сподіваються, що Україна оновить виборче законодавство до кінця року
Віталій Плукар (згідно відкритих джерел кандидат від фракції “БПП “Солідарність”). Завідувач відділу моніторингу діяльності місцевих органів влади та підтримки їх правотворчих ініціатив Департаменту місцевого самоврядування та децентралізації Адміністрації Президента України. Згідно з декларацією має у власності квартиру та дачний будинок, у власності дружини автомобіль Мазда.
Євген Радченко (згідно відкритих джерел кандидат від фракції “Об’єднання “Самопоміч”). Директор з розвитку в МГО “Інтерньюз-Україна” — згідно декларації має дві квартири. Додамо, що за інформацією джерел УНН, під час кулуарного обговорення щодо того, кого з 14 кандидатів на 13 посад потрібно було “викинути” з цього списку, саме навколо Радченка точились найбільші розмови. За інформацією джерел УНН, на підтримку цієї кандидатури та залишення у списку кандидатів виступав спікер парламенту.
Тетяна Сліпачук (згідно відкритих джерел кандидат від депутатської групи “Воля народу”). Президент Української арбітражної асоціації — згідно з декларацією має у власності квартиру, земельну ділянку та Садовий (дачний) будинок, а також два автомобілі — BMW 640D та Mercedes-Benz G 500.
Леонтій Шипілов (згідно відкритих джерел кандидат від фракції “Народний фронт”). Доцент кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Згідно з декларацією має у власності земельну ділянку (Київська область), Садовий (дачний) будинок (Київська область), кімнату (Київ), квартиру (Луганська область, Первомайськ).
Тетяна Юзькова (згідно відкритих джерел кандидат від фракції Радикальної партії Олега Ляшка). На позачергових виборах до Верховної ради 2014 року була № 26 у списку Радикальної партії. 24 грудня 2015 року стала народним депутатом України 8-го скликання замість Злати Огневич, яка склала депутатські повноваження. Згідно з декларацією має у власності квартиру (Київ), садовий (дачний) будинок та земельна ділянка (Київська область) та нежитлове приміщення. Крім того у декларації вказані годинники Santos de Cartie Small (Cartier), металевий із золотом та Vacheron Constantin. Додамо, що за інформацією джерел УНН, саме під час останнього провального голосування за новий склад ЦВК, коли фракція БПП відмовилась працювати у сесійній залі, поки не почнеться розгляд цього питання, Юзькова (яка була остання у списку кандидатів) не мала отримати підтримку під час голосування з боку нардепів.
Боротьба за ЦВК
Цього року, після внесення кандидатур на оновлення складу ЦВК Верховна Рада декілька разів намагалась перейти до розгляду цього питання.
Зокрема після однієї з невдалих спроб, фракція БПП заявила, що не голосуватиме у ВР, якщо не буде розглянуте оновлення ЦВК.
Крім того, розкол між БПП і “Народним фронтом” щодо питання оновлення Центральної виборчої комісії стало публічним.
Після невдалих спроб, наприкінці 8 сесії парламенту, спікер парламенту пообіцяв, що питання ЦВК буде першим, з якого Рада почне роботу восени.
Андрій Парубій навіть запропонував збільшити склад членів Центральної виборчої комісії для розблокування питання оновлення ЦВК.
Схоже, що саме ця пропозиція стала такою, що знайшла підтримку серед нардепів і 18 вересня Верховна Рада ухвалила цей законопроект, яким пропонується збільшити кількість членів Центральної виборчої комісії з 15 до 17.
А, після розгляду трьох постанов про скасування рішення Верховної Ради України від 18 вересня 2018 року про прийняття в цілому як закон проекту закону України “Про внесення зміни до статті 6 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”.
Спікер парламенту Андрій Парубій підписав закон 9090 щодо розширення складу ЦВК, після чого його підписав і Президент Петро Порошенко. 20 вересня закон про розширення складу ЦВК набув чинності.