Військовий облік для жінок: все що потрібно знати
Київ • УНН
КИЇВ. 23 грудня. УНН. Напередодні з’явився наказ Міністерства оборони щодо суттєвого розширення переліку професій, який зобовʼязує жінок стати на військовий облік. Сьогодні МОУ та ЗСУ вийшли на брифінг з роз’ясненнями щодо нововведень, які викликали чималий суспільний резонанс. УНН зібрав для вас головні меседжі та думку фахівців.
Навіщо та коли
За інформацією, що була озвучена на брифінгу, жінки мають стати на військовий облік до кінця 2022 року.
Водночас не виключено, що ці строки будуть продовжені.
Як розповів начальник управління персоналу штабу КСВ ЗСУ Роман Горбач, в результаті у Міноборони хочуть отримати уявлення щодо дефіцитних військовооблікових спеціальностей, які у разі необхідності можуть бути використані для оборони держави у майбутньому.
При цьому було зазначено, що на облік жінок будуть ставити так само, як і чоловіків. Тобто, громадянка, професія якої підпадає під визначений перелік, має протягом 2022 року прибути до територіального центру комплектування, написати відповідну заяву, надати необхідний пакет документів.
На облік мають стати всі жінки віком від 18 до 60 років, професії яких було визначено Міноборони і які є придатними для цього за станом здоров’я. Вагітність та наявність малолітніх дітей зобов’язання не скасовує.
У разі ж порушення правил військового обліку громадянки будуть змушені сплатити штраф до 1,5 тис. грн, а роботодавці — до 8,5 тис. грн.
При цьому у ЗСУ запевняють, що жінок з нового переліку спеціальностей будуть призивати для несення військової служби у разі введення воєнного стану, або в особливий період під час мобілізації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про призов на строкову службу не йдеться: юрист пояснила нововведення щодо військового обліку жінок
Які професії потрапили у новий перелік
Перелік, затверджений наказом Міноборони, охоплює сотні спеціальностей та професій. Так у список додали медійників та комунікаційників усіх категорій — журналістів, операторів, піарників, видавців, бібліотекарів, перекладачів, медиків, аналітиків, фінансистів, науковців, менеджерів різного профілю, ветеринарів тощо.
Водночас народний депутат від “Слуги народу” Юлія Гришина сьогодні повідомила в своєму Telegram-каналі, що список спеціальностей, за якими жінки беруться на військовий облік, буде скорочено.
Електронний облік
Як повідомила раніше радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова, у МОУ планують розробити алгоритм, і до кінця наступного тижня оприлюднити його на сайті військкоматів.
“Якщо буде можливість, то на облік можна буде стати електронно, — щоб ви надіслали свої дані онлайн”, — сказала вона.
Однак на думку юристів, така практика може викликати чимало запитань.
“Питання однозначно будуть, як з приводу захисту даних, так і з приводу проходження медкомісії чи надання інформації про те, що особа, наприклад, є опікуном або годувальником родини, чи про наявність малолітніх дітей. Як це буде підтверджуватись, чи потрібні будуть такі підтвердження, чи всім потрібно буде проходити медкомісію (я думаю, що всім, але будуть якісь винятки) — у наказі нічого чітко не говориться, навіть той текст, який вдалось роздобути”, — розповіла УНН юристка ГО “Юридична сотня” Марія Звягінцева.
Що було раніше
Минулого місяця новопризначений міністр оборони Олексій Резніков заявив, що наразі обговорює доречність скасування призову на військову службу.
Водночас, на сьогодні в Україні обговорюється питання запровадження воєнного стану — хоча влада заявляє, що відповідних планів не має. Це відбувається на тлі війсьового нарощування сил і засобів з боку Російської Федерації на східних кордонах України.