ІНП України наполягає на відновленні пам’ятника воїнам УПА в Грушовичах

ІНП України наполягає на відновленні пам’ятника воїнам УПА в Грушовичах

Київ  •  УНН

 • 10318 перегляди

КИЇВ. 31 травня. УНН. В могилі на кладовищі села Грушовичі у Польщі, можуть знаходитись останки щонайменше трьох українських підпільників. На цій підставі, зруйнований монумент повинен бути відновлений, заявив сьогодні на прес-конференції співробітник Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд, передає УНН.

За його словами, сукупність висновків українських дослідників, зроблених після проведення археологічних робіт в Грушовичах, дає підстави зробити припущення, що не менш як три останки, виявлені під час розкопок, належать членам українського підпілля.

“Відтак, зруйнований монумент не був символічним і повинен бути відновлений”, - наголосив співробітник Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд.

Крім того, відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета розповів, що на місці досліджень виявлено два яруси поховань, які відрізняються характером захоронення і належать до різних періодів.

“Захоронення померлих природною смертю мешканців села Грушовичі, на глибині 1.5-1.7 м, які відповідно до супровідного матеріалу, можна віднести до першої половини ХХ століття”, - зазначив він.

Натомість ще 4 останки на глибині 1 м експерти відносять до періоду Другої світової війни або перших повоєнних років. Ймовірно тіла цих людей були таємно підпоховані до вже існуючих могил.

“Хаотичне розташування останків (в різних місцях розкопу), краще збереження скелетів, сліди механічних травм та пошкоджень. У двох в черепних коробках є круглі отвори, вірогідно спричинені кулями, в іншого – лицьова частина черепа розбита сильним ударом тупим предметом (наприклад, прикладом гвинтівки чи автомата). На одному з останків, який належав молодому чоловікові віком 25-30 років, знайдено німецький військовий ґудзик, що можливо свідчить про військовий характер поховання”, - пояснив Шеремета.

За словами іншого експерта, історика, керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху, екс-заступника директора Архіву СБУ Володимира Бірчака, у Грушовичах з-поміж українських повстанців поховано трьох українських підпільників.

“Станичний ОУН Тимко Базилевич - "Мороз", курінний лікар УПА Клочник Павло – "Сірко" (його могила збережена), старший стрілець, сапер УПА Дмитро Грицаль – "Дубенко", член боївки СБ – "Гонта" та районний референт СБ Дмитро Козак – "Марко", - сказав він.

Бірчак підкреслив, що всі із перелічених "загинули в боях та сутичках із НКВД та прокомуністичним Войском Польським, а отже є борцями із комуністичним тоталітарним режимом".

Згідно польского Закону "Про військові поховання та кладовища", військовими похованням вважається такі, де поховані військовослужбовці, які загинули під час війни, без огляду на національність, а також люди, які загинули внаслідок боротьби з тоталітарною системою або внаслідок тоталітарних репресій чи етнічних чисток з 8 листопада 1917 року до 31 липня 1990 року.

Отже, зруйнований пам’ятник у Грушовичах був надмогильним монументом військового поховання, — пояснює українська сторона.

Нагадаємо, 25 травня під час археологічних робіт, які проводяться управлінням з пошуку та ідентифікації Інституту національної пам'яті Польщі на кладовищі в Грушовичах під Перемишлем, були виявлені поховання.

Інститут національної пам’яті Польщі 24 травня почав ексгумацію останків у Грушовичах, щоб з’ясувати, чи поховані там члени УПА. Долучитись до розкопок запросили українську сторону, і українці долучилися як спостерігачі.

При цьому в ІНП Польщі заявили, що якщо на місці розібраного монумента у Грушовичах знайдуть останки, то кожна похована там людина матиме свою могилу, але, напевно, там не буде пам’ятника на честь УПА.