Експерт: скандальний “аптечний” законопроект вигідний фармвиробникам
Київ • УНН
КИЇВ. 12 вересня. УНН. У разі ухвалення законопроекту № 8591, у виграшному положенні можуть опинитися саме фармвиробники, які маючи ліцензію на виробництво ліків зможуть відкривати скільки завгодно своїх аптек. У цей саме час діючі аптеки законопроект пропонує закрити за географічним принципом та “за допомогою” освітніх вимог, які буде виконати не можливо, навіть, фізично. Про це розповіла голова ГО "Всеукраїнське об’єднання “Миколаївська фармацевтична асоціація “ФармРада” (ВОМФАФР) Олена Пруднікова, передає УНН з посиланням на щотижневик “Аптека”.
“З одного боку, законопроект несе певні ризики для виробників. Якщо мегамережі поділяться на невеликі аптечні підприємства, то це несе ризик виникнення кредитної заборгованості, адже нині мегамережі отримують товар у кредит з відстрочкою платежу.
З іншого боку, цей проект вигідний виробникам. Чому? Все дуже просто. Нині відповідно до п. 32 Ліцензійних умов виробники лікарських засобів здійснюють реалізацію та оптову торгівлю продукції власного виробництва на підставі ліцензії на виробництво лікарських засобів. Тобто законопроект жодним чином не обмежує виробників — на підставі ліцензії на виробництво, вони можуть відкривати скільки завгодно аптек”, — зауважила вона.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Досвід ЄС: у власників аптек диплому фармацевта не вимагають
Разом з тим, за словами експерта, освітні вимоги до власників фармацевтичного бізнесу, що передбачає “аптечний” законопроект, змусять підприємців закривати свої аптеки.
“На сьогодні більшість ФОП не мають освіти магістерського рівня. Тобто йдеться про принаймні 2–3 тис. осіб, яким потрібно отримати вищу освіту такого рівня. Нагадаю, що нині процес вступу на навчання у вищий навчальний заклад передбачає складання ЗНО. Тобто, швидше за все, потрібно винаймати репетитора, щоб скласти цей іспит. Адже особам, які закінчили навчання 10–15 років тому, набагато складніше здавати його, ніж абітурієнтам, котрі закінчують або нещодавно закінчили школу чи бакалаврат.
Крім того, виникає низка питань, а саме: чи запитували автори проекту у Міністерства освіти та науки інформацію щодо кількості навчальних годин (років), необхідних для здобуття магістерського рівня освіти особам з повною середньою освітою, молодшим спеціалістам, молодшим бакалаврам та бакалаврам?
...Тепер зіставимо положення щодо обов’язкового рівня освіти у ФОП та заборони передачі права керівництва. Якщо ініціатори законопроекту мають на увазі отримання якісної освіти, то ФОП повинен навчатися на денній формі. Але при цьому він не матиме права передавати керівництво закладом іншій особі, яка має освітній рівень магістра фармації. Це призведе до того, що багато ФОП втратять право на здійснення роздрібної торгівлі, а решта — припинять бізнес”, — пояснила Пруднікова.
Як писав УНН, однопартійці Сисоєнко не вірять у благі наміри її “аптечного закону”.