Земан висловив свою позицію щодо вибухів на складах у 2014 році, в організації яких підозрюють спецслужби РФ
Київ • УНН
КИЇВ. 27 червня. УНН. Президент Чехії Мілош Земан заявив, що не змінив позиції щодо розслідування вибухів у Врбетіце в 2014 році і вважає за потрібне розглядати декілька версій того, що сталося. Про це він сказав в інтерв’ю телеканалу CNN Prima News, передає УНН.
Деталі
“Я зовсім не виключаю, що версія про причетність російських агентів може бути правдою, я лише сумніваюся, що вона єдина”, — сказав Земан.
Свою позицію він пояснив тим, що раніше були три різні версії того, що сталося у Врбетіце. По-перше, розслідування двох вибухів призвело до висновку, і це перша слідча версія, що вони відбулися через непрофесійне поводження з боєприпасами при їхньому розвантаженні, нагадав президент. Другу версію озвучила міністерка юстиції Марія Бенешова. Вона сказала, що хтось міг влаштувати вибухи, щоб приховати недостачу снарядів, що зберігалися, продовжив президент. Третю версію запропонував юрист фірми Imex, яка орендувала склади, де сталися вибухи. Юрист говорив, що вибух міг приховати факт крадіжки зброї, сказав Земан. “Тому я кажу, заради бога, вивчіть всі”, — заявив він.
У відповідь ведуча зазначила, що Бенешова змінила свою позицію і тепер вважає, що до вибухів могла бути причетна Росія. “Я, на відміну від Марії Бенешової, свою думку не змінив і вже сказав чому”, — відповів Земан. Він додав, що поки немає ніяких доказів, що російські агенти проникли на територію складів.
Контекст
В середині квітня влада Чехії заявила, що до вибухів у Врбетіце могли бути причетні російські спецслужби, і оголосила про висилку 18 російських дипломатів. Одночасно з цим чеська поліція оголосила в розшук ймовірних співробітників Головного управління Генштабу (колишнє ГРУ) Олександра Петрова і Руслана Боширова. За її інформацією, в жовтні 2014-го вони приїжджали в Чехію і відвідали Злинський край, де знаходиться Врбетіца.
У Великій Британії Петрова і Боширова підозрювали в причетності до отруєння колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки Юлії у Солсбері в 2014 році. У спільному розслідуванні The Insider і Bellingcat стверджувалося, що справжні імена росіян — Анатолій Чепіга і Олександр Мишкін. Петров і Боширов ці звинувачення спростували і заявили, що відвідували Солсбері як туристи. Російська влада неодноразово заперечувала причетність до пригоди з Скрипалями.
Звинувачення Чехії на адресу Росії викликали дипломатичний скандал. МЗС Росії назвало ці звинувачення абсурдом і оголосив про висилку у відповідь 20 чеських дипломатів. Крім того, уряд включив Чехію в список недружніх країн, який обмежує диппредставництву республіки можливість наймати росіян.