Із “домашнього” ботулізм в Україні трасформувався в промисловий — В.Лапа
Київ • УНН
КИЇВ. 26 червня. УНН. Загалом проблема ботулізму для України не нова, і в попередні роки в середньому фіксувалося 130-150 випадків на рік. За останні декілька років найвищий рівень захворюваності спостерігався у 2013-2014 роках, коли постраждало 170 та 178 осіб відповідно, із яких померло 17 та 9 осіб відповідно. Про це повідомили у прес-службі Держпродспоживслужби, передає УНН.
“Однак якщо в попередні роки зараження траплялося через продукти, куплені на стихійних ринках, або домашнього приготування, то у поточному році проблема ботулізму набула іншого масштабу, оскільки збільшилася кількість отруєнь продукцією промислового виробництва”, — зауважив голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа.
За його словами, ситуація ускладнюється ще й тим, що в Україні діє спеціальний режим здійснення державного контролю, який передбачає обмеження на здійснення перевірки суб’єктів господарювання.
“Наприклад, на позапланові заходи контролю інспектор може вийти за певних умов: це може бути рішення суду або обґрунтоване звернення споживача. А часто це означає, що людина, потрапивши у ситуацію, коли її права порушені, повинна написати скаргу до Держпродспоживслужби, подати підтверджуючі документи, і лише тоді, після отримання погодження органу формування політики інспектор Держпродспоживслужби має право вийти на перевірку. Ці процедури затягуються на 3-4 тижні, і перевірка втрачає сенс. Реакція на подібні ситуації має бути миттєвою, але, на жаль, таких можливостей Держпродспоживслужба зараз немає”, — сказав він.
Нагадаємо, за даними МОЗ, за останні три місяці в Україні було зареєстровано 62 випадки захворювання на ботулізм, і дев’ять з них стали летальними.
Додамо, що на переконання нардепа С.Тригубенка, неконтрольовані спахали ботулізму в країні є наслідком мораторію на перевірки бізнесу.
“Контролери констатували, що збудник хвороби — риба від одного виробника у Кіровоградській області та риба, яку виготовляли браконьєрські бригади у Полтавській області. Товар, як одних, так і інших „виробників“ розвозили та реалізовували по всій країні (!). І на їх шляху — від вилову риби до прилавка магазину — не трапилося жодного перевіряючого (!). Жодного (!) інспектора, який би проконтролював якість пропонованого людям та, як виявилося, смертельного продукту,” — написав він.