Деталі
“Після засідання Радбезу спостерігається тенденція напруженості та агресії азербайджанських сил на деяких ділянках вірмено-азербайджанського кордону. Крім заходів внутрішньої безпеки, Вірменія активує процедури відповідно до договору ОДКБ і вірмено-російської стратегічної системи”, — зазначив він.
За словами Пашиняна, позиція Єревана з цього питання залишається незмінною: азербайджанські ЗС повинні залишити територію Вірменії. “Ми повинні діяти, щоб знайти рішення нашої проблеми політичними засобами. І якщо такого результату досягти не вдається, то повинні використовуватися військово-політичні механізми”, — додав він.
Заява президента Азербайджану
У той же час президент Азербайджану Ільхам Алієв у телефонній розмові, що відбулася в понеділок, з казахстанським колегою Касим-Жомарт Токаєвим розцінив ситуацію на кордоні з Вірменією як стабільну, підкресливши, що йдуть переговори.
“Президент Ільхам Алієв проінформував президента Казахстану про те, що відбувається в останні дні на азербайджано-вірменському кордоні. У зв’язку з цим президент Азербайджану зазначив, що в даний час йде процес уточнення кордону, і вірменська сторона демонструє неадекватну реакцію на цей процес. Звернення Вірменії з цього приводу в Організацію Договору про колективну безпеку є ні чим іншим як спробою інтернаціоналізації процесу, і це абсолютно безпідставно. На кордоні не відбувалося ніяких сутичок, ситуація стабільна, тривають переговори”, — наводить подробиці розмови пресслужба глави азербайджанської держави.
Події раніше
14 травня Вірменія розіслала листи державам ОДКБ через ситуацію з військами Азербайджану на своєму кордоні.
Кремль заявив про те, що виконуючий обов’язки прем’єр-міністра Вірменії в ході телефонної розмови з президентом Росії Володимиром Путіним не просив про допомогу через ситуацію у Сюнікській області на кордоні з Азербайджаном.
Володимир Путін і виконуючий обов’язки прем’єр-міністра Вірменії Нікол Пашинян по телефону обговорили ситуацію на вірмено-азербайджанському кордоні
Президент Франції Еммануель Макрон в ході телефонної розмови з в.о. прем’єр-міністра Вірменії Ніколом Пашиняном виступив за негайне виведення азербайджанських військових з вірменської території.
Контекст
Напередодні Вірменія заявила про пересування азербайджанських військ на кордоні. В.о. прем’єр-міністра республіки Нікол Пашинян відреагував на візит заходу Азербайджану на територію Вірменії — назвавши це спланованою провокацією.
У середу Міноборони Вірменії повідомило, що рано вранці азербайджанські збройні сили в цілях “коригування кордону” намагалися провести “певні роботи” в одному з прикордонних районів Сюніка. Як заявили у відомстві, після заходів, вжитих вірменськими підрозділами, азербайджанські військові припинили ці роботи, ведуться переговори щодо врегулювання ситуації. Увечері того ж дня Пашинян зібрав засідання Ради безпеки республіки, в ході якого назвав події, що відбулися посяганням на територію Вірменії. За його словами, азербайджанські збройні сили перетнули державний кордон Вірменії, пройшовши вглиб на 3,5 км.
Після закінчення бойових дій в зоні конфлікту навколо Нагірного Карабаху восени 2020 року, коли під контроль Баку перейшли сім прилеглих до Нагорного Карабаху районів, кордон Вірменії з Азербайджаном став проходити безпосередньо поруч з Сюнікською областю.