vpershe-v-istorii-hlobalna-temperatura-perevyshchyla-krytychnu-mezhu-15c-u-2024-rotsi

Вперше в історії: глобальна температура перевищила критичну межу 1,5°C у 2024 році

 • 102471 переглядiв

Середня температура подолала символічну межу, яка була встановлена Паризькою угодою про боротьбу зі зміною клімату. 2024 рік ознаменувався мегалісовими пожежами в Південній Америці, Канаді та Європі, посухою в Амазонії та Пантаналі, повенями в Сахарі та руйнівними ураганами в США.

Передає УНН із посиланням на Globo та New Scientist.

Нові дані підтвердили, що 2024 рік став першим календарним роком, коли середні температури перевищили критичний поріг у 1,5°C. Минулий рік визнано найспекотнішим за всю історію людства, ідеться у висновку Всесвітної метеорологічної організації (ВМО).

Метеорологічна служба ЄС Copernicus:

2024 рік став найтеплішим з моменту початку наукових спостережень у 1850 році.

Служба зміни клімату Європейського Союзу Copernicus має дані щодо температури 2024 року: зафіксовано перевищення 1,6 °C порівнюючи з доіндустріальним рівнем; також ідеться, що температура 2024 року - на 0,12 °C вище рекорду 2023 року.

Чим зумовлений температурний стрибок

Вчені сходяться на думці, що стрибок температури був спричинений переважно продовженням антропогенних змін клімату та погодним явищем Ель-Ніньо, яке має тенденцію до підвищення глобальної температури. Але масштаб і тривалість спеки шокували багатьох експертів, які очікували, що після закінчення Ель-Ніньо в травні 2024 року температура знизиться. Натомість вона залишалася на рекордному рівні протягом решти року.

Згідно з аналітичними даними, у 2024 році концентрація вуглекислого газу та метану в атмосфері продовжувала зростати та досягла рекордних річних рівнів у 2024 році: 422 частки на мільйон (ppm) та 1897 частин на мільярд (ppb), відповідно.

Концентрації вуглекислого газу у 2024 році були на 2,9 ppm вище, ніж у 2023 році, а концентрації метану були вищими на 3 ppm.

2024 рік став найспекотнішим у Китаї: температури рекордно високі02.01.25, 22:30

Зазначається, що світовий океан постраждав найбільше, оскільки температура поверхні моря залишалася на рекордному рівні протягом більшої частини 2024 року, завдаючи шкоди морським екосистемам.

Рік супроводжували екстремальні погодні умови на суші: сильна спека, різке скорочення полярних льодів, смертоносні повені та неконтрольовані лісові пожежі.

Усі континенти побили рекорди. 

Центр Південної Америки та Мексики кипів, як ніколи раніше

- каже кліматолог Хосе Маренго, дослідник у Латинській Америці та Карибському басейну, який готує розділ про Латинську Америку для звіту Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) за 2024 рік.

Мега-лісові пожежі, подібні до тієї, що зараз палає в Голлівуді, випалили частини Південної Америки, Канади та Європи. Амазонка і Пантанал висохли. Сахару затопило. Повені в Бразилії та Іспанії затопили міста.

- пише Globo.

"Це був рік, коли наслідки зміни клімату відчуваються по всій планеті", - каже Девід Кінг, колишній головний науковий радник уряду Великої Британії та засновник Консультативної групи з питань кліматичної кризи.

Довідка

Технічно, мета Паризької угоди щодо обмеження потепління до рівня нижче 1,5°C розраховується на основі середнього показника за 20 років, тому один рік перевищення порогового значення не означає формального порушення мети. Але з огляду на темпи потепління в останні роки, багато вчених стверджують, що довгострокова мета Паризької угоди вже недосяжна.

Нагадаємо

На саміті COP29 ЄС, США та інші розвинені країни погодились збільшити фінансування кліматичних заходів до $300 млрд щорічно до 2035 року. Попередня пропозиція у $250 млрд була відхилена як недостатня.

Популярні

Новини по темі

Ціни на нафту зростають через збільшення попиту на паливо

 • 14681 переглядiв

Японія розширює санкції проти рф за війну в Україні: деталі

 • 38959 переглядiв