Західні столиці мають припинити пропонувати мирні переговори Президенту України Володимиру Зеленському та натомість переконатися, що їхні обіцянки гарантій безпеки Києву не є "порожніми", попередила головний дипломат ЄС Кая Каллас в інтерв'ю Financial Times, пише УНН.
Деталі
Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Каллас заявила, що марно безглуздо тиснути на Зеленського, щоб він розглянув можливість мирних переговорів, коли російський диктатор влодимир путін не виявляє бажання зупинити війну.
Каллас заявила про це перед самітом лідерів ЄС у четвер, на якому обговорюватиметься, як Європа може адаптувати свою підтримку Києву після повернення Дональда Трампа до Білого дому, вказує видання.
"Немає сенсу підштовхувати Зеленського до розмови, коли путін не хоче розмовляти, - сказала Каллас FT. - Ми не можемо говорити про миротворців, коли немає миру. І чому немає миру? Бо росія не хоче миру".
"Підтримувати Україну зараз набагато дешевше, ніж потім терпіти війну. росія не змінила своїх цілей, - зазначила Каллас. - Я маю на увазі, що ми повинні бути дуже чесними з собою щодо цього. Що ми насправді робимо зараз?".
У середу ввечері Генсек НАТО Марк Рютте провів переговори з Зеленським та невеликою групою високопосадовців ЄС, включаючи прем'єр-міністра Італії Джорджу Мелоні та канцлера Німеччини Олафа Шольца, щоб обговорити потенційні варіанти майбутньої європейської підтримки України.
Виступаючи перед цією зустріччю, Рютте сказав, що розмови про мирну угоду лише допомогли путіну. "Якщо ми зараз почнемо обговорювати між собою, як може виглядати мирна угода, ми спростимо завдання для росіян", - зазначив він.
"Я думаю, було б дуже мудро накласти на це трохи заборони та зосередитись на поточних справах... переконатися, що Україна має все необхідне, щоб не допустити перемоги путіна", - сказав він.
Зеленський зустрічається з 27 лідерами ЄС у четвер для додаткових переговорів.
Лідери ЄС збираються узгодити заяву у четвер, пообіцявши підтримувати Україну "стільки, скільки потрібно, і так інтенсивно, як це потрібно. росія не повинна брати гору", згідно з проектом, узгодженим їх переговорниками, з яким ознайомилася FT.
Лідери ЄС надішлють Трампу "чітке послання" щодо України - Reuters19.12.24, 10:16
Але лідери ЄС, як повідомляється, як і раніше, розходяться в думках щодо того, що вони можуть надати Києву і які довгострокові зобов'язання підтримки вони хочуть запропонувати, у тому числі у питаннях розгортання військ, надання далекобійної зброї або підтримки амбіцій країни щодо членства в НАТО.
"Головне питання у тому, яка гарантія безпеки?.. Що насправді це таке, що відчутно? - сказала Каллас. - Якщо це не війська, якщо це не далекобійна зброя, яка насправді захищає вас і оберігає вас, коли хтось нападає на вас?"
"Усі держави-члени [ЄС], які підписали угоди про гарантії безпеки з Україною, повинні відповісти: що це? - додала вона. - Я маю на увазі, насправді, що вони готові викласти на стіл, щоб ці гарантії безпеки не були порожніми?"
Президент Франції Еммануель Макрон уперше висунув ідею розгортання європейських військ в Україні в лютому. Ця концепція обговорювалася деякими посадовими особами після обрання Трампа у контексті потенційних миротворчих сил для забезпечення дотримання угоди про припинення вогню.
Але прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск на пресконференції з Макроном минулого тижня категорично відкинув будь-які "спекуляції" щодо європейських військ в Україні. Ця ідея також рішуче відкидається іншими ключовими столицями, такими, як Берлін.
"Жодної підготовки [військ] немає, - сказав один дипломат ЄС. - У ЄС поки що немає структурованої дискусії з цього приводу".
"Ми не повинні недооцінювати власну міць і переоцінювати міць росії, - зазначила Каллас. - Ми повинні зробити все, щоб зміцнити Україну прямо зараз, тому що чим сильніші вони на полі бою, тим сильніші вони за столом переговорів - якщо вони дійдуть до цього".
"Є позитив": Зеленський про обговорення розміщення миротворців в Україні19.12.24, 08:40