“Одностороннє скорочення власних зобов’язань ми, звісно, не приймемо”, — сказав Маас у Брюсселі після зустрічі глав МЗС країн ЄС.
За словами Мааса, усі сторони мають виконувати взяті на себе зобов’язання — тільки в цьому разі ядерна угода матиме майбутнє.
Президент Франції Еммануель Макрон своєю чергою наголосив, що ескалація ядерного протистояння в будь-якій формі — не в інтересах жодної зі сторін.
“Мені шкода через сьогоднішню заяву Ірану. (...) Ми наполегливо рекомендуємо Ірану поводитися терпляче та відповідально”, — зазначив він, цитує агенція AFP.
Макрон додав, що це рішення Тегерана завдає шкоди інтересам іранців та міжнародної спільноти.
Вашингтон, який вийшов з ядерної угоди з Іраном ще в травні 2018 року, назвав нинішню заяву Тегерана “ядерним шантажем”.
“Плани Ірану можливі лише тому, що жахлива ядерна угода зберегла їхні потужності, — заявив речник Ради нацбезпеки країни Гарретт Маркіс. — Президент Трамп дав зрозуміти, що він ніколи не дозволить Ірану розробляти ядерну зброю. Відповіддю на ядерний шантаж режиму має бути посилення міжнародного тиску”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лідер Ірану: США не завадять нам в разі необхідності створити ядерну зброю
Своєю чергою прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху закликав запровадити санкції проти Ірану у разі реалізації планів.
“Якщо Іран втілить свої теперішні погрози та порушить ядерну угоду, міжнародній спільноті необхідно негайно ввести режим санкцій, який був узгоджений заздалегідь, — “миттєвих санкцій (...) У будь-якому разі Ізраїль не дозволить Ірану отримати ядерно зброю”, — наголосив Нетаньяху, який підтримував вихід США з ядерної угоди з Тегераном.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Світ поступово почне відмовлятися від ядерної зброї через 20 — 30 років — експерт
Тим часом в уряді Ірану підкреслюють, що час для порятунку ядерної угоди спливає.
“Після виходу США з угоди ми проявили достатньо терпіння і ситуація зараз надзвичайно делікатна. Часу залишається мало (...), припинення дії ядерної угоди, безсумнівно, не вигідне ані Ірану, ані світу”, — заявив президент Ірану Хасан Роухані.
Минулого місяця Роухані дав країнам, які залишилися вірними угоді, час до 7 липня для її порятунку.
Нагадаємо, улітку 2015 року між Іраном, США, Росією, Китаєм, Великою Британією, Францією і Німеччиною була укладена угода, за якою Тегеран мав обмежити ядерну програму в обмін на скасування західних санкцій. Від початку інспекцій в січні 2016 року жодних порушень цього договору з боку Тегерана виявлено не було.
Як повідомляв УНН, Стокгольмський інститут дослідження проблем миру опублікував доповідь, згідно якої загальна кількість ядерної зброї у світі поступово зменшується, але ядерні держави все більше фінансують саме модернізацію своїх арсеналів ядерного озброєння.