Що відомо
Матович не уточнив, коли він піде у відставку, але додав, що виступає за те, щоби чинний міністр фінансів та його однопартієць Едуард Хегер замінив його на посаді прем’єра.
Цитата
“Ми поміняємося місцями з міністром фінансів Едуардом Хегером... Він хороша людина, і всі ми можемо йому довіряти”, — заявив Матович журналістам.
Тим часом агентство dpa повідомляє, що Матович цю заяву зробив на спільному брифінгу після консультацій, проведених між партійними лідерами трьох з чотирьох політичних партій, які входять до коаліції. Агентство також зазначає, що згоду четвертого члена коаліції — ліберальної партії “Свобода і солідарність”, було отримано ще напередодні, 27 березня.
Що передувало
Раніше партнери по коаліції пригрозили покинути уряд в разі, якщо Матович не піде у відставку до 24 березня.
Зокрема, через скандал з російською вакциною віце-прем’єр Словаччини, а також глави Міносвіти та МЗС подали у відставку.
Контекст
У відповідності до Конституції Словаччини, зміна прем’єра означає відставку всього уряду. Однак, як зазначають ЗМІ, нинішня владна коаліція має в парламенті конституційну більшість і “могла б домовитись про формування нового кабінету міністрів, який би в свою чергу попросив парламент висловити йому довіру”.
Кризу спричинила закупівля з Росії вакцини проти COVID-19 “Спутнік V”, попри те, що вона не схвалена до застосування в Європейському союзі. Цю закупівлю прем’єр і голова МОЗ організували таємно навіть від інших партій коаліції. Коли їх поставили перед фактом прибуття літаків із російськими вакцинами до Словаччини, вони виступили з різкою критикою такого кроку. Кілька депутатів парламенту з цих партій вийшли на знак протесту з їхніх фракцій, тим лишивши коаліцію без своїх голосів.
Проти використання несхваленої російської вакцини виступила й президентка Словаччини Зузана Чапутова.
Доповнення
Рішення про таємну закупівлю вакцини в Росії викликало й дипломатичний скандал, коли Матович, бажаючи пожартувати, сказав, ніби пообіцяв Росії в обмін на вакцину Закарпатську область України, територія якої в 1919–1939 роках перебувала у складі тодішньої Чехословаччини. Після критики з Києва голова МЗС Словаччини, а потім і сам прем’єр вибачилися за ці слова.
Уже доставлена в Словаччину російська вакцина наразі перебуває на складах. Її нині досліджує словацький Державний інститут контролю медпрепаратів, який, як очікують, завершить це дослідження і дасть рекомендацію щодо її використання протягом трьох тижнів. Нині її перевіряють на мишах.
Коронавірус в Словаччині
Епідеміологічна ситуація в Словаччині зараз несприятлива — показники смертності від COVID-19 в співвідношенні з кількістю населення є одними з найбільш високих в Європі.