Сторони домовилися до кінця перехідного періоду після Brexit (до 31 грудня 2020 року) провести додаткові переговори, які будуть присвячені виключно проблемі кордону між Ірландією, що залишається в ЄС і Північною Ірландією, яка виходить із товариства у складі Сполученого Королівства. Ці переговори повинні виключити необхідність застосування прописаного в тексті угоди про вихід Великої Британії з ЄС механізму "backstop", який вимагає зберегти Північну Ірландію в складі єдиного європейського ринку, поки не буде знайдено рішення по режиму прозорого кордону.
"Досягнута домовленість надає чіткі роз'яснення та юридичні гарантії за угодою про вихід і за механізмом "backstop". Тепер ми можемо довести процес виходу до впорядкованого завершення, - заявив Юнкер. - Наш вибір тепер очевидний: це або досягнуте сьогодні угоду, або Brexit може взагалі не відбутися".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Brexit може не відбутися, якщо парламент не підтримає угоду — Тереза Мей
Гарантії оформлені у вигляді декларації з шести пунктів, текст якої має бути додано до 585-сторінкової угоди про вихід Великої Британії з ЄС, узгодженим ще в кінці минулого року, але все ще не схваленого Великою Британією. У документі, зокрема, підкреслюється, що Євросоюз і Сполучене Королівство "заявили про тверді зобов'язання виробити до 31 грудня 2020 року альтернативні домовленості, які дозволять уникнути необхідності застосування механізму "backstop". У той же час в тексті цього документа немає ніяких тимчасових обмежень по можливого терміну дії механізму, якщо він все ж буде застосований, а є лише просторова декларація про намір уникнути необхідності його застосування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Європарламенті вважають можливим перенесення Brexit
Велика Британія побоюється, що в разі задіяння "backstop" Північна Ірландія залишиться частиною єдиного ринку ЄС на невизначений термін, в результаті чого Лондон частково втратить суверенітет над цією територією. Досягнута з керівництвом ЄС домовленість повинна дозволити прем'єру Великобританії затвердити угоду про вихід з Євросоюзу в британському парламенті, що забезпечить упорядкований вихід Великобританії зі складу співтовариства 29 березня цього року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄС встановив для Британії дедлайн для виходу з глухого кута щодо Brexit
Як повідомляв УНН, прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей втратила підтримку майже всього кабінету міністрів (за винятком двох його членів) через кризову ситуацію з виходом Сполученого Королівства зі складу Євросоюзу (Brexit).