"У 2020 році, відзначаючи 75-ту річницю закінчення Другої світової війни, ми складаємо глибоку шану її жертвам і всім тим, хто боровся за розгром нацистської Німеччини та припинення голокосту", - йдеться в заяві.
Відзначається, що травень 1945 року приніс кінець Другій світовій війні, але не приніс свободу всій Європі, оскільки центральна і східна частина континенту майже на 50 років залишилися під владою комуністичних режимів.
"Протягом десятиліть безліч європейців в центральній і східній частині континенту жертвували своїми життями в прагненні до свободи, у той час як мільйони людей були позбавлені прав і основних свобод, піддавалися тортурам і примусовій висилці. Люди за залізною завісою відчайдушно прагнули до демократії і незалежності", - сказано в заяві.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ніколи знову: Зеленський звернувся до українців у День пам'яті і примирення
"Сьогодні ми разом створюємо сильну і вільну Європу, в якій переважають права людини, демократія і верховенство закону. Майбутнє повинно спиратися на історичні факти і справедливе ставлення до жертв тоталітарних режимів. Ми готові до діалогу з усіма, хто зацікавлений у дотриманні цих принципів. Маніпулювання історичними подіями, які призвели до Другої світової війни і поділу Європи після війни, являє собою гідну жалю спробу фальсифікації історії", - зазначено в заяві.
Також автори заяви зазначають, що для довготривалої міжнародної безпеки, стабільності і миру необхідно справжнє і безперервне дотримання міжнародного права і норм, включаючи суверенітет і територіальну цілісність всіх держав.
"Засвоївши жорстокі уроки Другої світової війни, ми закликаємо міжнародне співтовариство приєднатися до нас в рішучому неприйнятті концепції розділу сфер впливу і беззаперечному дотриманні принципу рівноправності всіх суверенних націй", - резюмують в заяві.
Нагадаємо, що президенти Литви, Латвії та Естонії засудили спроби Росії сфальсифікувати історію, применшити роль Москви у початку Другої світової війни і злочини радянського режиму в країнах Балтії.