ratsionalne-spozhivannya-antibiotikiv-moz-onovlyuye-standarti

Раціональне споживання антибіотиків - МОЗ оновлює стандарти

 • 798790 переглядiв

Деталі

Результати загальнонаціонального дослідження вказують на розповсюджене надлишкове використання цефтриаксону та левофлоксацину і значне поширення резистентності до цих антибіотиків. Однак збудники, які лікуються переважно цими препаратами, нікуди не зникли. Тому потрібно зробити все можливе для оптимізації використання цих антибіотиків і їх ефективності в боротьбі з інфекційними захворюваннями, наголосили в МОЗ.

Для цього до Стандарту «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних (протигрибкові препарати, антимікотики) препаратів з лікувальною та профілактичною метою» було внесено зміни: цефтриаксон та левофлоксацин перенесли до антибіотиків групи резерву (відповідно класифікації WHO AWaRe). Це нововведення забороняє використання цих препаратів як засобів першого вибору, а тим паче емпірично або з профілактичною метою, коли збудник не встановлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До переліку ліків, які компенсує держава, додали противірусний препарат та препарат у разі серцевої недостатності - МОЗ

Тепер лікуючий лікар зобов’язаний проводити процедури преавторизації (письмове обґрунтування та погодження з клінічним фармацевтом) для призначення цих антибіотиків. Найкраще обґрунтування для преавторизації — це результати мікробіологічного дослідження.

Новою принциповою та важливою зміною в оновленому Стандарті є встановлення зрозумілого принципу вибору антибіотику відповідно до результатів бактеріологічного дослідження. Тепер лікарі та клінічні фармацевти можуть швидше визначити, який лікарський засіб обрати, якщо збудник чутливий до декількох антибіотиків: призначається антибіотик з меншим ризиком розвитку АМР відповідно до віднесення до певної групи WHO AWaRe (за відсутністю прямих протипоказань). Для цього рекомендовано дотримуватись трьох принципів: доступу, спостереження та резерву.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У МОЗ поки не планують робити вакцину від вітрянки обов'язковою

Ще однією зміною є надання можливості виконання внутрішньом’язового введення антибіотиків, коли це дійсно потрібно. Наразі це передбачено одним Стандартом.

Також, за новими змінами до Стандарту, з 2024 року фахівці центрів контролю профілактики хвороб мають відвідувати лікарні для проведення оцінки за 4 індикаторами якості. Завдяки цим індикаторам буде охарактеризовано коректність вибору та використання антибіотиків, що дозволить нам та лікарням зрозуміти рівень дотримання Стандарту та розробити кроки до вдосконалення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МОЗ розгляне продаж в Україні препаратів екстреної контрацепції без рецепта: прем'єр відповів на петицію

Українські Національні Новини

Суспільство

    Популярні

    Новини по темі

    Уряд встановив вимоги для тимчасового житла ВПО

     • 552325 переглядiв

    Раціональне споживання антибіотиків - МОЗ оновлює стандарти

     • 798790 переглядiв

    Окупанти в обід обстріляли Херсон: загинув чоловік

     • 406063 переглядiв

    Поставки російського СПГ до Євросоюзу у серпні різко впали

     • 528385 переглядiв