Як запроваджують надзвичайний стан та на що він впливатиме

Як запроваджують надзвичайний стан та на що він впливатиме

Київ  •  УНН

23 лютого 2022, 09:26  •  300026 перегляди

КИЇВ. 23 лютого. УНН. Процедура та умови запровадження надзвичайного стану регулюються ЗУ "Про правовий режим надзвичайного стану". УНН підготував для своїх читачів розбір процедурних моментів.

Порядок введення надзвичайного стану

Надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях вводять указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України. Тобто рішення РНБО, яке сьогодні було оприлюднене, ще не є запровадженням НП, а лише підставою для того, аби глава держави вніс відповідний указ на розгляд нардепів.

Президент може звернутися через, зокрема, ЗМІ до груп осіб, організацій, установ, які є ініціаторами чи учасниками дій, що можуть бути приводом для запровадження надзвичайного стану, з вимогою припинити свої протиправні дії протягом встановленого у зверненні строку і попередженням про можливість введення надзвичайного стану. 

За умов, які потребують невідкладних заходів для врятування населення або недопущення загибелі людей, надзвичайний стан може бути введено без попередження.

Надзвичайний стан в Україні може бути введено на строк не більше як 30 діб і не більше як 60 діб в окремих її місцевостях.

У разі необхідності надзвичайний стан може бути продовжено Президентом України, але не більше як на 30 діб. Указ Президента України про продовження дії надзвичайного стану набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України.

Надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях може бути скасовано указом Президента України раніше строку, на який його вводили, в разі усунення обставин, що обумовили необхідність введення надзвичайного стану.

У разі введення надзвичайного стану в Україні чи в окремих її місцевостях Верховна Рада України ухвалює рішення про продовження сесії або її роботи в пленарних засіданнях протягом усього періоду дії надзвичайного стану.

Щодо заходів, то вони можуть бути різними залежено від мети введення НС. Зокрема, закон передбачає такі заходи:

1) встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування територією, де вводиться надзвичайний стан;

2) обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;

3) посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;

4) заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборону на проведення яких встановлює суд;

5) заборона страйків;

6) примусове відчуження або вилучення майна в юридичних і фізичних осіб.

Крім того, можлива тимчасова чи безповоротна евакуація людей з місць, небезпечних для проживання, з обов’язковим наданням їм стаціонарних або тимчасових житлових приміщень; встановлення для юридичних осіб квартирної повинності; запровадження особливого порядку розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності; мобілізація та використання ресурсів підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов’язковою компенсацією понесених втрат; зміна режиму роботи підприємств, установ, організацій усіх форм власності, переорієнтація їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції, інші зміни виробничої діяльності, необхідні для проведення аварійно-рятувальних і відновлювальних робіт тощо.

Серед іншого також можуть запровадити комендантську годину, перевірку документів громадян, заборону виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати ситуацію, особливі правила користування зв’язком та передачі інформації через комп’ютерні мережі.

Більшість додаткових заходів, з огляду на слова секретаря РНБО Данілова, запроваджуватимуть рішенням місцевих органів влади. Однак, вже відомо, що про вилучення зброї у цивільного населення не йдеться. 

Новини по темi

Як запроваджують надзвичайний стан та на що він впливатиме

Процедура та умови запровадження надзвичайного стану регулюються ЗУ "Про правовий режим надзвичайного стану". УНН підготував для своїх читачів розбір процедурних моментів.

Суспільство • 23 лютого 2022, 09:26  •  300026 перегляди
Як запроваджують надзвичайний стан та на що він впливатиме

Україна увійшла до ТОП-20 країн із найвищим споживанням свинини

Україна посіла 14-е місце у рейтингу країн із найвищим споживанням свинини, передає УНН із посиланням на аналітичне агентство Index Mundi.

Економіка • 23 лютого 2022, 09:22  •  131346 перегляди
Україна увійшла до ТОП-20 країн із найвищим споживанням свинини

В Одесі навчальний корпус реконструюють під військовий штаб за майже 100 мільйонів

Військова частина А0456 (Одеса) оголосила тендер для обрання підрядника, який реконструює будівлю навчального корпусу під штаб у військовому містечку №217, передає УНН з посиланням на сайт держзакупівель Prozorro.

УНН-Одеса • 23 лютого 2022, 09:07  •  82488 перегляди
В Одесі навчальний корпус реконструюють під військовий штаб за майже 100 мільйонів

Путін торгує ненавистю – Геращенко

Президент РФ Володимир Путін перетворив ненависть до Заходу на бізнес. Про це в інтерв'ю російській журналістці Юлії Латиніній розповів радник Міністерства внутрішніх справ Антон Геращенко, передає УНН.

Суспільство • 23 лютого 2022, 09:06  •  149697 перегляди
Путін торгує ненавистю – Геращенко

Данілов: на сьогодні рішення про мобілізацію ще немає

Рішення щодо оголошення в Україні загальної мобілізації на сьогодні не ухвалено. Про це заявив секретар РНБО України Олексій Данілов, передає кореспондент УНН.

Суспільство • 23 лютого 2022, 08:55  •  156302 перегляди
Данілов: на сьогодні рішення про мобілізацію ще немає

Обмеження пересування та комендантська година: нардеп оприлюднив проект указу про надзвичайний стан

Народний депутат Олексій Гончаренко опублікував можливий проект указу Президента про введення надзвичайного стану в Україні, пише УНН.

Політика • 23 лютого 2022, 08:49  •  517531 перегляди
Обмеження пересування та комендантська година: нардеп оприлюднив проект указу про надзвичайний стан

ООС: бойовики 29 разів порушили "тишу" на Донбасі

На Донбасі станом на 12:00 зафіксовано 29 ворожих порушень “режиму тиші”, 25 з яких із застосуванням важкого озброєння. Про це повідомив начальник пресслужби Об’єднаних сил Павло Ковальчук під час брифінгу, передає УНН.

Кримінал та НП • 23 лютого 2022, 08:48  •  90096 перегляди
ООС: бойовики 29 разів порушили "тишу" на Донбасі

Зеленський не казав про розроблення Україною ядерної зброї – Данілов

Президент України Володимир Зеленський, звертаючись до підписантів Будапештського меморандуму, не казав про розроблення Україною ядерної зброї. Про це заявив секретар РНБО України Олексій Данілов, передає кореспондент УНН.

Політика • 23 лютого 2022, 08:38  •  222685 перегляди
Зеленський не казав про розроблення Україною ядерної зброї – Данілов

Надзвичайний стан в Україні запроваджується на 30 днів - РНБО

Рішення про запровадження надзвичайного стану на території України у разі схвалення діятиме 30 днів, з можливістю пролонгації. Про це заявив секретар РНБО України Олексій Данілов під час брифінгу, передає кореспондент УНН.

Політика • 23 лютого 2022, 08:38  •  243727 перегляди
Надзвичайний стан в Україні запроваджується на 30 днів - РНБО

Папа Франциск проголосив день посту за мир для України

Папа Римський Франциск засмучений погіршенням ситуації, що посилила загрозу для миру в Україні та світі, пропонує провести день посту в намірі миру. Про це він сказав наприкінці загальної аудієнції в середу, 23 лютого, пише УНН з посиланням на Vatican News.

Суспільство • 23 лютого 2022, 08:31  •  96090 перегляди
Папа Франциск проголосив день посту за мир для України