“Інтерв’ю президента України Петра Порошенко виданню Berliner Morgenpost спровокувало появу чуток та домислів про наміри проведення в Україні референдуму з цього питання. У зв’язку з цим, як Голова постійної делегації України в ПА НАТО, хочу заявити що:
— ціль вступу до НАТО визначена одним з стратегічних пріоритетів зовнішньої політики України.
— вступ держави до НАТО, згідно з правилами та процедурами, передбачає досягнення критеріїв для набуття членства. Україна активно працює над приведенням військової та цивільної складової у відповідність до цих критеріїв. Досягнення цих критеріїв заплановане на 2020 рік згідно з Воєнною Доктриною України”, — зазначила народний депутат.
І.Фріз наголосила, що заява Президента повністю повторює тезу, що висловлена ним у листопаді 2014 року на зустрічі з Президентом Литви Далею Грібаускайте: “Рішення про вступ України до НАТО — виключна компетенція українського народу... В НАТО вступимо не раніше 2020 року, але після референдуму. Це послідовна позиція України щодо питання інтеграції до Північноатлантичного Альянсу”.
“Хочу зауважити, що референдум не є підставою вступу до НАТО. Згідно зі Статтею 10 Північноатлантичного Договору „сторони можуть, за одностайної згоди, запросити будь-яку іншу європейську державу приєднатись до НАТО“. Таким чином, питання вступу ініціюється колегіальним та консенсусним рішенням країн-членів Альянсу у вигляді запрошення. Лише після виконання цього рішення, якщо країна-кандидат досягає критеріїв членства, доцільно проводити референдум”, — повідомила народний депутат.
Нагадаємо, Президент України Петро Порошенко заявив, що має намір провести референдум про вступ країни в альянс НАТО.