"Наша країна є світовим лідером в експорті соняшникової олії, займає провідні експортні позиції у поставках пшениці, кукурудзи, ячменю, сої, меду, курятини, яєць, масла вершкового, томатної пасти та ін.
Україна практично повністю забезпечує свої потреби у продовольстві, що дозволяє гарантувати фізичну доступність для населення продуктів харчування в енергетичній оцінці 2706 кілокалорій на одну людину на добу (при граничному критерії 2500 ккал)", - повідомили у міністерстві.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ми не перестанемо працювати, бо годуємо людей - Косюк розповів про роботу МХП на карантині.
За рахунок власного виробництва потреба внутрішнього ринку в основних продуктах харчування забезпечується у межах 90-100%, що відповідає оптимістичному рівню продовольчої безпеки рекомендованому ФАО, та дозволяє формувати потужну базу для аграрного експорту, зазначають у відомстві.
При цьому раціон харчування населення не обмежений ресурсами внутрішнього ринку, і на національний ринок допускається до 30% (граничний показник індикатора імортозалежності) імпортної продукції. Найбільш вразливими позиціями, з точки зору імпортозалежності, залишаються риба та рибопродукти – майже 70% (частка імпорту у загальному споживанні) та плоди, ягоди та виноград (майже 36%).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шмигаль розповів про створення Ради з економічного розвитку країни.
Та разом з тим, немає підстав для занепокоєння, запевняють у міністерстві. Ситуація на внутрішньому ринку є контрольованою та стабільною, торговельні мережі забезпечені продукцією та мають достатню кількість товарних залишків на складах для забезпечення споживчого попиту в разі його збільшення.
"Наразі COVID-19 не спричиняє напруги щодо забезпечення продовольчої безпеки, незважаючи на повідомлення про ажіотаж у мережах внутрішньої торгівлі", - констатують там.
Нагадаємо, продовольчу безпеку країн називають головною проблемою у світі після кризи охорони здоров’я. В ООН не виключають посилення голоду та зростання цін на продукти через збої торговельних ланцюгів.