Мета цього дня в усьому світі — це підвищення обізнаності людей про рак як одного із найстрашніших і згубних захворювань сучасної цивілізації.
“Міжнародний день захисту від раку закликає широку громадськість до завдань, що стоять перед нашим світом в боротьбі з раковими захворюваннями і закликає небайдужих політиків і організацій-членів UICC відноситься до раку, як до одного з політичних пріоритетів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Депресія може спровокувати розвиток онкозахворювань
У цей день в 2016 році Міжнародний союз проти раку (UICC) оголосив трирічну кампанію „Ми можемо. Я можу. 2016-2018“, яка допоможе зрозуміти, що ми разом та кожен особисто можемо зробити, щоб зупинити поширення раку у світі”, — зазначається у повідомленні.
Також наголошується, що кампанія передбачає 20 кроків, які потрібно здійснити, щоб врятувати людські життя, досягти рівності у доступі до найкращих медичних практик та надати питанню боротьби проти раку пріоритетного статусу на політичному рівні.
Зокрема, “Ми можемо”:
— спонукати до дії та діяти, щоб зменшити смертність від раку;
— забезпечувати профілактику раку;
— викорінювати табу щодо раку;
— створювати здорове оточуюче середовище для життя;
— покращувати доступ до лікування;
— готувати кваліфікованих фахівців у галузі онкології;
— мобілізувати громаду для боротьби з раком;
— формувати державну політику щодо раку;
— довести економічну доцільність боротьби проти раку;
— об’єднати зусилля для кращого ефекту.
“Я можу”:
— вести здоровий спосіб життя;
— переконатися, що рання діагностика рятує життя;
— звертатися по підтримку у разі необхідності;
— підтримувати оточуючих, які хворіють на рак;
— управляти процесом власного лікування;
— кохати і бути коханим;
— бути собою; повернутися на роботу після лікування;
— поділитися з іншими своєю історією;
— відкрито говорити про проблему раку.
Як відомо, рак — головна причина смертності у світі. Щорічно від онкології помирає більше 8 мільйонів людей. І третини з цих смертей можна було б уникнути, якби хворобу виявили вчасно.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: О.Ярмак: променева терапія — один із методів полегшення страждань невиліковно хворих
Більше 60% нових випадків захворювання на рак зареєстровані в країнах Африки, Азії та Центральної і Південної Америки. У цих регіонах відбувається 70% всіх випадків смерті від раку.
У всьому світі найбільша кількість чоловіків вмирають від наступних п’яти видів раку (в порядку убування): раку легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу.
У всьому світі найбільша кількість жінок помирають від наступних п’яти видів раку (в порядку убування): раку грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки. У багатьох країнах, що розвиваються, рак шийки матки є найпоширенішим типом раку.
Вживання тютюну є найзначнішою окремою причиною раку, якій можна запобігти — більше 20% смертей від раку пов’язані з вживанням тютюну.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лікування променевою терапією актуальне практично при кожному виді онкології
Одна п’ята частина всіх ракових захворювань у світі розвивається в результаті хронічної інфекції. Так, наприклад, вірус папіломи людини (ВПЛ) викликає рак шийки матки, а вірус гепатиту B — рак печінки.
Такі види раку, які мають значимість для громадської охорони здоров’я, як рак молочної залози, рак шийки матки та рак товстої і прямої кишки є виліковними у разі їх раннього виявлення та належного лікування.
На даний момент вже відомо, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти, орієнтуючись і дотримуючись елементарних норм здорової поведінки, таких як:
— боротьба з курінням;
— фізична активність;
— збалансована та здорова їжа;
— своєчасна вакцинація проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки;
— утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії;
— своєчасна діагностика і увага до власного здоров’я.
Довгий час діагноз “онкологічна патологія” сприймався як вирок, але сьогодні рівень розвитку онкологічної науки дозволяє стверджувати: рак — не вирок, це виліковна хвороба.
Безліч сучасних лікувальних закладів в Україні сьогодні готові запропонувати і жінкам і чоловікам програми обстеження всього тіла — онкоскринінги.
Звичайно, що часом вартість таких обстежень — не кожному українцю по кишені. Проте, завжди треба пам’ятати, що лікувати хвороби в рази дорожче, аніж вживати заходів для її профілактики.
Окрім регулярних обстежень організму (навіть без симптомів хвороби) лікарі радять берегти своє здоров’я повсякдень. Тут у нагоді стануть фізичні справи, правильне харчування та хороший сон.
Тож, до Всесвітнього дня боротьби з раком варто кожному українцю згадати про свій організм, подбати про нього та відвідати лікаря, чим, можливо, навіть, гарантувати собі життя!
Довідково: Онкологічний скринінг, як правило, включає в себе магнітно-резонансну томографію (МРТ — ред.) та комп’ютерну томографію (КТ — ред.). Унікальність КТ досліджень, в свою чергу, полягає у тому, що це є універсальний метод пошарового дослідження тонких шарів тканин.