Як відомо, на початку березня цього року ДП "Харківстандартметрологія" провела споживчу експертизу українських сирів.
Результати дослідження показали, що із 12 зразків сиру тільки три відповідали вимогам нормативної документації і інформації, заявленої на етикетці.
Для проведення експертизи фахівці ДП відібрали зразки сиру, виготовленого в Харківській, Київській, Волинській, Черкаській, Дніпропетровській, Полтавській, Миколаївській, Сумській областях України.
Зокрема, було відібрано такі зразки сиру: 15% жиру ТМ "Простоквашино", 5% жиру ТМ "Заріччя", 5% жиру ТМ "Злагода", 9% жиру "Домашній традиційний" ТМ "Білоцерківський", 9% жиру "Сирна традиція" ТМ "PRESIDENT", нежирний "Сир традиційний" ТМ "Звени Гора", 9% жиру ТМ "Добряна", 7% жиру "COTTAGE CHEESE" ТМ "Premіalle", 5% жиру ТМ "Галичина", 10% жиру ТМ "Хуторок", 9,5% жиру "Домашній" ТМ "Яготинський", 9,5% жиру ТМ "Кожен день".
За даними фахівців, сир торгової марки "Хуторок" виявився "відвертою фальсифікацією". Також бактерії групи кишкової палички виявили в сирі "Кожен день" і "Добряна". Завищену кількість дріжджів і цвілевих грибів було виявлено в сирі "Кожен день", "Білоцерківський" і "Заріччя". Завищену кількість дріжджів - в сирі "PRESIDENT" і "Звени Гора". Завищену кількість цвілевих грибів - в сирі "Галичина" і "Premіalle".
Крім того, в трьох зразках кисломолочного сиру не відповідала дійсності інформація, зазначена на маркуванні щодо масової частки жиру: ТМ "Кожен дня" - фактично 8% при заявленій 9,5%, ТМ "Premіalle" - фактично 6,3% при заявленій 7%, ТМ "Галичина" - фактично 4% при заявленій 5%.
Три зразки сиру не відповідали інформації, заявленій на маркуванні, щодо масової частки білка: ТМ "PRESIDENT", ТМ "Premіalle" і ТМ "Хуторок".
Враховуючи такі дані експертизи, УНН скерував запит до Держпродспоживслужби із проханням відреагувати на оприлюднені результати дослідження ДП "Харківстандартметрологія" та повідомити про подальші кроки з метою усунення виявлених порушень. Однак, судячи із отриманої відповіді, виявленні порушення та відвертий фальсифікат сирної продукції в Україні, профільну службу не збентежив.
"Надану інформацію буде враховано при плануванні планових заходів державного нагляду (контролю) територіальними органами Держпродспоживслужби", - зазначили у відомства.
Нагадаємо, що раніше експертиза вершкового масла в Україні показала, що близько 70% цього продукту на полицях вітчизняного магазинів - фальсифікат.
Тим часом Україна нарощує експорт вершкового масла за кордон на тлі зменшення виробництва олії та тваринних жирів, а також на тлі значного збільшення імпорту пальмових жирів.
Така тенденція, на думку народного депутата Сергія Тригубенка, може свідчити про дискримінацію українського споживача з боку вітчизняних молочників.
"Наші молочники відправили на ринки, переважно Марокко, Туреччини та Нідерландів, 30,5 тис. тонн цього продукту. В цей же проміжок часу показники імпорту пальмової олії в Україну також зросли - вдвічі. Мова йде про близько 78 тис. тонн, що стали рекордними за останні сім сезонів.
Я хочу помилятися, але така статистика наводить на сумні висновки... Схоже, наш вітчизняний виробник, вибравши експортну стратегію, найбільш якісну продукцію (оскільки вершкове масло з пальмою купувати ніхто не буде) відправляє за кордон, а на внутрішній ринок продає максимально здешевлений і шкідливий продукт?" - зазначив Тригубенко.