“Якщо порівнювати українських хірургів із закордонними, то у напрямку володіння операційною технікою вітчизняним хірургам немає рівних за кордоном. Але нам не вистачає апаратури і в цьому сенсі Європа і Америка зробила величезний крок вперед. Проте, ми крокуємо у вірному напрямку. До прикладу: ще 10 років тому наші фахівці „боялися“ використовувати те ж лапараскопічне і ендоскопічне обладнання для виконання онкологічних операцій. На сьогодні у цьому напрямку вже є напрацювання, проте, знову ж таки, нам дуже потрібна потужна ендоскопічна апаратура. Тобто, нам вистачає розумних голів, проте питання тієї ж апаратури сьогодні стоїть дійсно гостро”, — розповів він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На відміну від державних медичних закладів, приватні лікарні оснащені якісним та новим медичним обладнанням
За словами К.Яриніча, на сьогодні арсенал вітчизняних медзакладів потрібно поповнювати апаратурою для променевої терапії.
“Чого не вистачає майже у всіх обласних закладах на сьогодні, так це апаратури для променевого лікування. Так звані лінійні прискорювачі. На сьогоднішній день лише кілька приватних клінік мають сучасні лінійні прискорювачі, і буквально два-три комунальні заклади надають таке лікування на новому обладнанні. Апарати у переважній більшості медичних закладів України потребують повної заміни. І тут ми стикаємося із наступною проблемою — брак коштів. Коштів бракує не лише для закупівлі нового обладнання, а й для того, щоб обслуговувати це обладнання”, — сказав К.Яриніч.
К.Яриніч також розповів, що потреба у сучасних лінійних прискорювачах в Україні стоїть надгостро, адже застарілі лінійні прискорювачі під час опромінення руйнують не лише ракові, а й здорові тканини. А це є абсолютно не допустимим з точки зору розвитку променевої терапії на світовому рівні, зауважив К.Яриніч.
“Лінійні прискорювачі сьогодні є в Дніпропетровському, в Рівному, в Кропивницькому, в Києві, у Львові і в Харкові. І це, здається, все. І цього вкрай не достатньо. Більше того, променеві апарати, якими лікують сьогодні у переважній більшості медзакладів, вони ж руйнують не лише ракові, а й здорові тканини. І це просто не допустимо на етапі всесвітнього розвитку світової променевої терапії. Це жах, це ті ускладнення, які ми отримуємо за рахунок того, що в нас просто немає цієї апаратури”, — резюмував він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Променева терапія рідко доступна українцям через відсутність необхідної кількості медобладнання
К.Яриніч також закцентував увагу на тому, що на сьогодні в Україні близько 80% онкохворих купують ліки і хіміопрепарати за власний рахунок.
“Сьогодні в Україні 80% онкохворих купують ліки і хіміопрепарати за власний рахунок. Тобто, вся Україна на 80% недозабезпечена хіміопрепаратами. Тому онкохворим доводиться з міста у місто їздити, лінійні прискорювачі, чути відмови у лікуванні, адже кожен регіон у першу чергу обслуговує своє населення”, — сказав він.
Нагадаємо, як повідомляв УНН, за словами лікаря, завідуючого департаментом променевої терапії МЦ “Клініка Спіженко” Олега Ярмака, променева терапія — один із методів полегшення страждань невиліковно хворих.
“Випадків, коли променева терапія допомогла зняти чи зменшити больовий синдром дуже багато. Тому цінність використання променевої терапії у таких випадках, хоч і індивідуальна, але сумнівам не підлягає. Я наведу вам приклад найяскравішого випадку, який надихнув мене, як лікаря, і запевнив, що навіть важким пацієнтам, яким протипоказане лікування, можна допомогти. Це був випадок одного з перших наших пацієнтів.
У цього був рак передміхурової залози з тотальним ураженням всіх кісток. У зв’язку з цим, за рахунок ураження кісток черепу, у пацієнта був дуже поганий зір. Його водили за руку, він вже був не зрячий. Ми після консультації відмовили йому у лікуванні, але його родичі наполягли, щоб ми провели йому сеанс променевої терапії з метою зняття болю. І ми таки погодилися провести симптоматичну променеву терапію на кістки основи черепа. І через рік прийшов пацієнт, і він був зрячий! Це було великою несподіванкою, тому що йому прогнозували жити пару місяців”, — розповів О.Ярмак.