Іран розпочав встановлювати нові контакти з повстанцями в новому керівництві Сирії після повалення режиму Башара Асада, заявив високопоставлений іранський чиновник в понеділок в інтерв'ю Reuters, передає УНН.
Деталі
Через кілька годин після падіння Асада Іран заявив, що очікує продовження відносин з Дамаском на основі "далекоглядного і мудрого підходу" двох країн, і закликав до створення інклюзивного уряду, що представляє всі верстви сирійського суспільства.
Зазначаєтсья, що не викликає сумнівів стурбованість Тегерана тим, як зміна влади в Дамаску вплине на вплив Ірану в Сирії. Але паніки немає, повідомили Reuters три іранські чиновники. За їх даними, Тегеран шукає дипломатичні шляхи для встановлення контакту з людьми, яких один з чиновників назвав "представниками нових правлячих груп Сирії, чиї погляди ближчі до іранських".
"Головне занепокоєння Ірану полягає в тому, чи не виштовхне наступник Асада Сирію з орбіти Тегерана", - сказав другий іранський чиновник. "Це сценарій, якого Іран прагне уникнути".
Сирія після Асада позбавить ліванське збройне угруповання "Хезболла" єдиного сухопутного шляху постачання і позбавить Іран головного доступу до Середземного моря і "лінії фронту" з Ізраїлем.
Один з високопосадовців заявив, що правителі Ірану, які зіткнулися з втратою важливого союзника в Дамаску і поверненням Дональда Трампа до Білого дому в січні, відкриті до взаємодії з новими лідерами Сирії.
"Ця взаємодія є ключовою для стабілізації відносин і уникнення подальшої регіональної напруженості", - сказав чиновник.
За його словами, Тегеран встановив контакти з двома групами всередині нового керівництва, і рівень взаємодії буде оцінений найближчими днями після зустрічі у Вищій раді національної безпеки Ірану.
Двоє іранських чиновників заявили, що Тегеран побоюється, що Трамп використає усунення Асада як важіль для посилення економічного і політичного тиску на Іран, "щоб змусити його піти на поступки або дестабілізувати Ісламську Республіку".
Після виходу Сполучених Штатів з ядерної угоди Ірану 2015 року з шістьма великими державами у 2018 році, тодішній президент Трамп проводив політику "максимального тиску", яка призвела до надзвичайних економічних труднощів і загострила громадське невдоволення в Ірані.
У 2020 році Трамп, будучи президентом, наказав завдати удару з безпілотника, в результаті якого було вбито Касема Сулеймані, найвпливовішого іранського воєначальника.
Доповнення
Іран витратив мільярди доларів на підтримку Асада під час громадянської війни, що спалахнула в Сирії в 2011 році, і направив до Сирії своїх стражів ісламської революції, щоб утримати свого союзника при владі і зберегти "Вісь опору" Тегерана Ізраїлю і впливу США на Близькому Сході.
Падіння Асада усуває критично важливу ланку в іранському регіональному ланцюгу опору, який слугував для Тегерана важливим транзитним маршрутом для постачання зброї і фінансування своїх маріонеток, зокрема, "Хезболли".