fihurant-spravy-pro-nevykonannia-kontraktu-mizh-mou-i-lvivskym-arsenalom-oleksii-khoroshaiev-zaiavyv-shcho-boieprypasy-ye

Фігурант справи про невиконання контракту між МОУ і «Львівським арсеналом» Олексій Хорошаєв заявив, що боєприпаси є

 • 276448 переглядiв

Ще восени 2022 року Міністерство оборони України та компанія "Львівський арсенал" підписали контракт на постачання 100 тисяч мінометних пострілів на суму майже 1,4 млрд гривень. Контрагентом для постачання боєприпасів з заводу Elmech у Хорватії виступила словацька компанія SEVOTECH, яку представляє Олексій Хорошаєв.

Збройні сили України досі не отримали боєприпаси за цим контрактом. Міністерство оборони намагалося повернути кошти, проте й цього поки не вдалося зробити, адже більша їх частина – 818 млн гривень – заарештовані в межах кримінального провадження на рахунках компанії "Львівський арсенал". Іншу частину коштів українська компанія перевела за кордон, як передоплату.

У січні 2024 року правоохоронці провели обшуки по справі контракту зі "Львівським арсеналом" і оголосили пʼять підозр.

Редакція УНН вже розбиралася у тому, чому ЗСУ досі не отримали боєприпаси, і звернулася з пропозицією інтерв’ю до всіх фігурантів.

Один з фігурантів справи, представник компанії-контрагента SEVOTECH Олексій Хорошаєв зараз активно спілкується з західними ЗМІ. Зокрема, нещодавно вийшло кілька його інтерв’ю, у яких він активно критикує дії підписантів контракту між Міноборони України і "Львівським арсеналом" - Олександра Лієва та Юрія Збітнєва. Водночас він стверджує, що з боку SEVOTECH усі домовленості виконані.

Ми також звернулися з пропозицією інтерв’ю до Олексія Хорошаєва і розпитали про його бачення того, як розвивалася ситуація і що відбувається зараз.

-        Розкажіть, будь ласка, про початок співпраці зі "Львівським арсеналом" щодо контракту на закупівлю мінометних пострілів? Хто до кого прийшов і з якими пропозиціями?

-        Почнемо з того, що в червні-липні 2022 року був ажіотаж зі сторони Міноборони та Укрспецекспорту щодо закупівлі боєприпасів для будь-якого виду зброї в Україну. Оскільки я раніше працював у спецструктурі, у мене залишилися зв’язки, і мені телефонували по 10-20 разів на день з проханням оглянути товари. Так, одного дня мені хтось зателефонував, я вже не пам’ятаю, хто це був точно, і розповів, що є фірма "Львівський арсенал", яка тільки відкрилася, має гроші та контракт з Міноборони. Мене попередили, що гроші будуть платити, коли буде ліцензія та інспекція.

Далі ми почали тісно спілкуватися з заступником директора "Львівського арсеналу" Василем Олександровичем Сахненком. Ми з ним разом робили цей контракт на постачання 100 тисяч мін. Я поїхав у Хорватію до свого друга Звонко Зубака, який вже 30 років на ринку (озброєння - ред.), і у нього дуже "короткі повідці" до тих виробників, які б могли нам допомогти у цьому питанні, і попросив його зробити контракт між словацькою компанією SEVOTECH і хорватським заводом Elmech.

Ми могли б напряму укласти контракт між МОУ і хорватським заводом, але уряд Хорватії під сертифікат кінцевого споживача, де написано Міноборони України, не видає експортну ліцензію. Тому довелося використовувати SEVOTECH – компанію з 30-річним досвідом (роботи на ринку озброєння – ред.).

14 серпня (2022 року – ред.) ми з "Львівським арсеналом" підписали контракт, і 24 серпня я особисто провів інспекцію на заводі (Elmech – ред.), надіслав Сахненку фотографії з виробництва і повідомив, що є певна кількість 120-мм мін і небагато в наявності 82-мм мін, і є можливість виробництва. Але під нове виробництво потрібно 50% передоплати.

Він (Сахненко – ред.) був задоволений моєю інспекцією, але потім повідомив, що у Міністерства оборони є умова, щоб інспекцію провів аташе з питань оборони в Хорватії. Десь 10-12 вересня (згідно з документами, 13 вересня – ред.) аташе приїхав на завод і подав звіт. Частина звіту у мене є, де вказано, що у наявності є певна кількість товару, і завод може випускати до 18 тисяч мін щомісяця, якщо є оплата. Через місяць – 5 тижнів завод уже може видавати продукцію.

-        Уточніть, будь ласка, коли була комерційна пропозиція "Львівському арсеналу"? Це вже було після того, як Міноборони провело свою перевірку?

-        Ні, це було до цього. Ми виставили ціни, вони були нижче на 20%, ніж пропонував увесь ринок, наприклад, Румунія, Болгарія.

-        Скільки була дійсна комерційна пропозиція?

-        Це ж комерційна пропозиція, це просто папір, ми ж домовлялися, ми ж не можемо кожну нашу розмову записувати з Василем Олександровичем і на кожну розмову робити окремий документ. Я сприймав їх ("Львівський арсенал" – ред.) як серйозну структуру, тому що він (Сахненко – ред.) мені говорив, що у них є гроші, і вони можуть платити. Я, звісно, вхопився за цей контракт.

Прим.ред. При цьому, контракт між МОУ і "Львівським арсеналом" ще не був підписаний.

-        У вас був прямий контракт підписаний з заводом Elmech?

-        Так. Після того, як аташе відправив своєму керівництву звіт по інспекції, 15 вересня SEVOTECH підписав контракт з заводом Elmech. Потім вони ("Львівський арсенал" - ред.) повідомили, що потрібна експортна ліцензія. Я сказав, що для того, щоб її отримати, нам потрібен сертифікат кінцевого користувача, щоб ми віддали документи в ліцензійний комітет.

Як виявилось, станом на 15 вересня, коли ми вже уклали контракт з заводом Elmech, контракту між "Львівським арсеналом" та МОУ не було. Я цього не знав. Василь Олександрович повідомив, що контракту немає. На що я запропонував закінчити з цим, витратили час і забули. Проте він запевнив, що гроші будуть. Тільки 11 жовтня, тобто аж через 2 місяці, як ми підписали контракт з "Львівським арсеналом", з’явився контракт з Міноборони. Десь 15 жовтня я отримав сертифікат кінцевого користувача. Сахненко казав, що гроші будуть, усе буде, давайте, робіть ліцензію. При цьому завод стоїть, у нього немає ніяких зобов’язань перед нами, у нього черга з замовників.

Уже 2 листопада 2022 року ми отримали ліцензію і віддали її ("Львівському арсеналу" - ред.). Тоді я попросив у Сахненка перерахувати кошти, але почалася комедія, що кошти будуть сьогодні-завтра.

-        Уточніть, будь ласка, завод хотів 50% передоплати?

-        Звісно, це в контракті було.

-        Але в контракті між SEVOTECH і "Львівським арсеналом" було прописано 35%?

-        Ні, у нас було прописано 100% передоплати. Там є одна обмовка, що може бути 35%. Це ми вже з Сахненком сиділи-кумекали, що, якщо ми зможемо заплатити на завод, хоча б не 50%, то 42-45%, і будемо вже умовляти їх. Ось звідки взялася та сума. Він (Сахненко – ред.) казав, що бояться платити. А так взагалі за такі контракти 100% передоплати вносять.

-        А чому боялися і хто? "Львівський арсенал"?

-        "Львівський арсенал", мабуть, це подальша історія.

-        Усі розуміють, що ринок озброєння – це далеко не "Привоз", прийшов і купив. Ви кажете, що 15 вересня SEVOTECH уклав контракт з Elmech, і тільки в листопаді з’явився контракт з фінзобов’язаннями між "Львівським арсеналом" і МОУ, по суті тими, хто мав дати гроші. Тобто SEVOTECH і Elmech уклали 15 вересня контракт взагалі без ніяких фінансових зобов’язань?

-        Зобов’язання були – 50% передоплати і штрафні санкції.

-        Але ж ці 50% мали бути внесені точно ж не через пів року? Є ж терміни?

-        У Європі як працюють – вони ж не так працюють, у них поняття такого немає, що ти уклав контракт і потім "ваньку валяєш". Вони нам відразу виставили рахунок і потім через два-три дні відразу почали надсилати листи.

-        Виходить, що SEVOTECH уклав контракт з Elmech на чесному слові і на обіцянці "Львівського арсеналу"?

-        Дивіться, що таке ринок озброєння? Там люди знають один одного по 10-20 років, ось так прийти зі сторони і купити щось – неможливо, з вами ніхто не буде розмовляти. Тому я знав, до кого мені їхати і у кого просити допомоги у цьому питанні. Тут є дружні, комерційні і партнерські відносини – їх потрібно роками налагоджувати.

-        А ви добре до цього знали Василя Сахненка чи директора "Львівського арсеналу" Юрія Збітнєва?

-        Ні, Сахненка я не знав добре, я з ним познайомився, коли ми почали контракт. Збітнєва взагалі не знав. Ну, а навіщо? Навіщо мені Збітнєв, якщо є Василь Олександрович? Він усе знає. Це непотрібні речі – знайомитися, чай пити. Ми спростили це все, економили час.

-        А з Сахненком ви як познайомилися?

-        Я, чесно кажучи, не пам’ятаю посередників, сотні людей один з одним спілкуються, сотні людей один одного знали. З’явився Сахненко, він мені зателефонував.

-        Тобто, ви повірили чесному слову "Львівського арсеналу"? Кого ви знали, кому ви повірили? Якщо ви не знали Збітнєва, Сахненка?

-        Я би в страшному сні не подумав, що Міністерство оборони може відмовитися від такого контракту і провалити такий ідеальний контракт для України. У мене в думках цього не було. Це нелогічно.

-        Але ж на той час ще не було контракту з Міноборони. Тобто на той момент, коли почались домовленості, коли Сахненко стверджував вам, що гроші є, гроші будуть, ще навіть контракту з Міноборони не було.

-        Я повірив йому на слово, тому що у мене є зобов’язання перед Збройними силами України, але не перед МОУ. Такий принцип: усе, що моя рука могла зробити, те я старався зробити.

Давайте розділимо: є Міноборони, є Збройні сили України. Це дві різні організації. Міноборони – це обслуговуюча організація, це сервісні менеджери, які зобов’язані обслужити ЗСУ. З МОУ я взагалі не спілкувався, я спілкувався з представниками ЗСУ.

-        Ви спілкувалися з тодішнім т.в.о. директора Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки МОУ Олександром Лієвим до підписання контракту, під час його дії чи після завершення?

-        Ні разу я з ним не спілкувався. Я намагався через своїх друзів на нього вийти, поспілкуватися хоча б 10-15 хвилин і пояснити всю ситуацію. Він морозився. Друзі, яких я просив, говорили, що він не хоче зі мною спілкуватися.

-        А коли це було, на якому етапі?

-        Як ми підписали контракт (між SEVOTECH і "Львівським арсеналом" - ред.), коли вже контракт почав зависати, восени. Я намагався, але це було марно.

-        А з ким ви спілкувалися зі Збройних сил чи з МОУ з приводу контракту?

-        Я зі Збройних сил спілкувався з досить високими людьми. Я запитував, чи потрібні (боєприпаси – ред.). Мені відповідали, що, звісно, потрібні. Це були мої особисті контакти, мої друзі, близькі, які на фронті, які на нулі. Вони дорослі люди, статусні, називати не буду, у нас дружні відносини.

-        Слідство стверджує, що всі підозрювані по справі по контракту з "Львівським арсеналом" відразу розуміли, що цей контракт не буде виконаний. Як ви це можете прокоментувати і чому, на вашу думку, виникли проблеми з його виконанням?

-        Я це прокоментувати не можу. Усе вказувало на те, що цей контракт буде виконано. Як його можна не виконати? Якщо все підписано, виписана перша ліцензія.

-        Як ви вважаєте, чому Збітнєв після того, як отримав кошти від МОУ, відразу не перечислив вам передоплату по контракту?

-        Це треба Збітнєву ставити ці питання. Чому він не перерахував хоча б 45% чи хоча б 40%?

-        Він вам це якось пояснив?

-        Ніяк не пояснив. Він літератор – це людина далека від цього бізнесу. Ось мене зараз поставлять директором оперного театру, це все одно, що Збітнєва поставити директором Спецекспортер. Це одне й те ж. Якщо людина не розуміється, це випадкова людина. Я йому кажу-кажу, а він на мене дивиться і літає десь у хмарах. Отримала людина 36 мільйонів (євро, близько 1,4 млрд гривень – ред.). Як можна було цей контракт не виконати, навіть після того, як він їх отримав? Він там почав комедію ламати, 10% заплатив. Потім цей Сахненко ще раз приїхав з якоюсь людиною. Ми ще раз зайшли на завод, показали все. Потім гроші ці перераховувались. Це ж гроші, банк, фінмоніторинг – вони відправили десь у середині листопада ці 10%. А тільки 25 листопада вони були зараховані. Ми стільки вибачались перед заводом, мій друг Звонка (Зубак – ред.) гасив якісь проценти, якусь неустойку платив директору заводу. Ви розумієте, який прибуток він втратив? У нас війна, але у них бізнес. Чому він має втрачати і стояти три місяці через якісь незрозумілі ігри Міністерства оборони?

-        А скільки завод чекав грошей?

-        Три місяці, до кінця листопада. Потім вони розірвали контракт.

Прим.ред. Зазначимо, додаткова угода по фінансових зобов’язаннях між "Львівським арсеналом" і МОУ була підписана лише 10 листопада, а 97% передоплати Міноборони перерахувало на рахунок української компанії вже 17 листопада.

Останній раз у кінці листопада приїхав Василь Олександрович, директор заводу його ще раз завів на виробництво, і після цього потрібно було перерахувати 50% передоплати. Збітнєв перерахував 10%. Я тоді запитав, куди мені їх подіти. У SEVOTECH не було таких коштів, щоб внести передоплату.

Прим.ред. Проте, на цей час гроші від МОУ вже були на рахунку "Львівського арсеналу".

-        Тобто Збітнєв перерахував 10%, а потім ще 20%, вірно?

-        Так, він перерахував 10%, потім вони зробили комедію. Василь Олександрович повідомив, що разом з ще якимось чоловіком поїде в Боснію, і якщо там будуть лежати на складах боєприпаси, то щоб я проплатив туди. Я погодився.

-        А як тоді бути з контрактом з Elmech?

-        Ми вже фактично знали, що він (завод – ред.) цей контракт розірве. Розумієте - фактично немає 50%. Я тягнув час і не спілкувався з Elmech кілька днів-тиждень. Сахненко з партнером поїхали у Боснію, зганьбилися там і через 10 днів приїхали і кажуть: "Давайте щось робити".

Прим.ред. При цьому, на той час 97% коштів від МОУ вже були на рахунку "Львівського арсеналу".

-        Як вони аргументували те, що поїхали шукати міни в Боснії?

-        Це некомпетентні люди. Я ж їм не нянька, я не міг їм сказати, що ви марно витрачаєте гроші, час і зусилля, що в Боснії нічого немає. Боснія нічого в Україну не дасть, вона навіть через Хорватію не передасть.

-        Добре, тоді де поділись 30% передоплати?

-        Почекайте, ми отримали спочатку 10% і не знали, що з ними робити. Потім Збітнєв перерахував 20%. Це було вже десь у грудні.

-        Контракт з Elmech уже був розірваний?

-        Якби вони перерахували 40%, тоді можна було б ще його якось врятувати. Але, оскільки він перерахував лише 20%, я вже зрозумів, що контракт розірваний. У цей час саме приїжджає Збітнєв у Прагу.

-        Ви говорили Збітнєву про те, що завод розірве контракт?

-        Звісно, говорив, на що він казав, що приїде в Прагу, і ми все вирішимо.

-        Був контракт між МОУ і "Львівським арсеналом", у "Львівського арсеналу" був контракт з SEVOTECH, у SEVOTECH з Elmech. Навіть якщо теоретично вони б знайшли боєприпаси в Боснії і на ті 10%, які перерахували, можна було щось купити - яким чином їх би потім привезли в Україну, якщо контракти були укладені з іншими компаніями?

-        Ніяким.

-        І експортна ліцензія ж вже була, так?

-        Уже була ліцензія, звісно.

-        Повернемося до наших 30% передоплати. На що вони пішли?

-        Десь вже у другій половині грудня я вже познайомився зі Збітнєвим. Я йому сказав: "Юрій Іванович, краще віддати вам гроші, тому що з цими 30% ми нічого не зробимо, завод розірве цей контракт. 30% - це мало". Він почав розповідати, що доплатить ще 20%, але треба ще якісь ліцензії. Набір слів.

Потім я отримав повідомлення від заводу про розірвання контракту. Я повідомив Збітнєва, що контракт розірваний, і ми повертаємо кошти. Він зрозумів, що більше ніде ці міни не знайде, і попросив щось придумати.

Що ми можемо придумати? Поставити боєприпаси з іншого місця. Це була середина грудня.

Прим.ред. Але, за контрактом між МОУ і "Львівським арсеналом" 20 грудня 2022 року вже мала бути поставлена перша частина першої партії боєприпасів.

Я знову їду до Звонко Зубака. Я йому повідомив, що цей контракт (з Elmech - ред.) розірвали, і попросив знайти боєприпаси в інших країнах. Він повідомив, що 90 тисяч мін можна поставити з Південно-Східної Азії, а ще 10 тисяч з європейської країни. Я пояснив Юрію Івановичу ситуацію і сказав, що це буде довго, тому що в трьох країнах треба зробити ліцензії. Я пояснив, що це буде не раніше, ніж у травні. Він погодився і, тільки після дозволу, я перерахував 10% WDG. Ось звідки взялася WDG, це компанія Звонко Зубака.

Після цього вже Звонко Зубак підписав контракт, але не на 100 тисяч, а на 200 тисяч мін з Південно-Східної Азії. Він показав мені всі документи, усі інспекції. Але в ту країну наш аташе потрапити не може, тому що ці країни в Україну взагалі нічого не завозять. І там російських шпигунів багато.

-        Тобто виходить, інспекцію проводила WDG?

-        WDG проводила інспекцію. Це одне й теж, але там рік (виробництва - ред.) влаштовував, усе в хорошому місці зберігалося. Там все нормально було. Цей контракт, звісно, я не мав права показувати "Львівському арсеналу". Ми підписали контракт, і я повідомив Збітнєву, що потрібно чекати травня. Ми підрахували по ліцензіях, як їх зробити. Це ж логістика, кораблі, нам з портами потрібно було домовлятися. Груз має проїхати, щоб його ніхто не заарештував, а це важко.

Прим.ред. Зазначимо, згідно з контрактом між МОУ і "Львівським арсеналом" остання партія боєприпасів мала бути поставлена в Україну ще 20 лютого 2023 року.

-        Що вам на це відповів Збітнєв?

-        Збітнєв сказав, що все добре, давай робити.

-        Ви йому не показували контракт, чому?

-        Я б йому показав. І ще в грудні (2022 року – ред.) казав Збітнєву, що він зірвав джекпот, що він отримав гроші (від Міноборони - ред.), хоч ніхто не отримує. Я його просив слухатися мене, у хорошому сенсі, і я все зроблю. Слухатися мене і не заважати, тоді ми доведемо цей контракт.

-        Але, згідно з контрактом між Міноборони і "Львівським арсеналом", 20 грудня вже мала бути перша поставка боєприпасів в Україну.

-        Але як вона може бути, якщо грошей немає?

Прим.ред. При цьому, 97% передоплати вже місяць були на рахунку "Львівського арсеналу".

-        І Збітнєв не вимагав від вас, що потрібно швидше?

-        А як він може вимагати, якщо він гроші вчасно не заплатив?

-        Добре, повернемося до контракту на міни, який ви уклали з Зубаком. Міни мали йти з Південно-Східної Азії. Але по контракту між МОУ і "Львівським арсеналом" міни мали бути хорватськими, правильно?

-        Так, але не обов’язково.

-        Як би це пояснили МОУ?

-        Я це пояснив на словах, я ж його (Збітнєва - ред.) попередив до того, як платити WDG. Я сказав, будуть звідти. Це можуть бути міни 2017-2018 років. Але це одне й теж.

-        А Збітнєв погоджував це з Міноборони?

-        Я не знаю. У нього гроші були. Я не знаю, що він там і з ким погоджував, як він взагалі ці гроші отримав, це не моя справа.

-        А міни з Південно-Східної Азії 2017-2018 років виготовлення були?

-        До 2020, до 15 років - це вважаються абсолютно нові, вони в хорошому зберіганні були. Я не мав права ці документи показувати нікому. Але Звонко мені їх показував.

-        У контракті між МОУ і "Львівським арсеналом" було вказано, що міни мають бути 2021-2022 років виготовлення. Яким чином "Львівський арсенал" хотів привезти міни 2017-2018 років, якщо їх не могли прийняти, бо не підходить рік виготовлення?

-        Я вам так скажу - це дрібниці. Це додаткова угода. У нас було в контракті між SEVOTECH і "Львівським арсеналом", що якщо з заводом щось станеться, то ми шукаємо інші шляхи поставок і узгоджуємо їх. Такий пункт в контракті у нас був, його ніхто не порушував.

-        Повернемося до контракту з Зубаком. Ви підписуєте контракт, Зубак вам показує, що є міни, і що далі? Далі ви перераховуєте гроші?

-        Так, за згодою. Я Збітнєву повідомив на словах, що ми підписали контракт з WDG, а WDG – з постачальником напряму. Це Південно-Східна Азія, державна компанія, як у нас "Укроборонпром". Ці контракти у мене є. І слідчим, у яких буде допуск, я покажу.

Усе, контракти підписані, треба чекати. Проте 5 січня телефонує мені Матіас Зубак і каже, що "Львівський арсенал" прислав лист на WDG, де вказав, що перерахував SEVOTECH дві передоплати і хотів би побачити, коли буде ліцензія, і хоче з усіма зустрітися. Зубак мене запитав, що це таке і з ким я маю справу. Ось тоді я зрозумів, що маю справу незрозуміло з ким.

Потім він (Збітнєв – ред.) почав писати повідомлення Звонко Зубаку, де говорив, що має ще 20 млн, і пропонував працювати напряму. Далі він почав писати п’яний посеред ночі моєму директору. Я потім його (Збітнєва - ред.) запитував, що він хоче, але він нічого не відповів.

Паралельно приїжджає в Прагу колишній заступник директора "Укроборонпрому" Максим Глущенко і викликає на зустріч Матіаса Зубака. На зустріч Глущенко привіз контракт між SEVOTECH і "Львівським арсеналом", виписки з контракту, імпортну ліцензію. Це все заборонено, це секретні документи. Він (Глущенко - ред.) заявив Матіасу Зубаку, що потрібно SEVOTECH прибрати з посередників і заключити напряму договір з "Львівським арсеналом". Зубак пішов з цієї зустрічі, зателефонував мені і розповів про ситуацію.

Я зателефонував Глущенку, щоб запитати, що відбувається. Він вибачився і сказав, що не знав, що це я представляю SEVOTECH. Після цього я перестав видавати інформацію Збітнєву, лише з Сахненком розмовляв.

-        "Львівський арсенал" вам пояснював, що перша партія мала бути поставлена ще в грудні і Міноборони вже нараховує їм штрафні санкції?

-        Він мені про це говорив, але я відповідав, що це його проблеми, адже він знав, що робить. Я пропонував йому подати в суд на МОУ, адже це вони не платили гроші три місяці

Прим.ред. Зазначимо, що МОУ взяло на себе фінансові зобов’язання тільки 10 листопада 2022 року, а 97% передоплати на рахунок "Львівського арсеналу" було перераховано вже 17 листопада 2022 року та лише після отримання ліцензій.

-        А чому МОУ не платило три місяці гроші? Вони уклали контракт, і серед вимог, для того, щоб надіслати гроші, була наявність експортної ліцензії. Чекали, поки отримають ліцензію, потім підписали додаткову угоду і протягом кількох днів перерахували 97%.

-        2 листопада ми отримали ліцензію. Коли "Львівський арсенал" отримав гроші – я не знаю. Я б на місці Лієва, якби я був керівником Департаменту воєнно-технічного співробітництва, якби зі мною хотів поговорити контрагент, який укладає контракт із заводом-виробником, я б з ним поговорив. Не морозився від нього.

-        На місці Лієва, якби до вас прийшов "Львівський арсенал", ви б не стали проводити додаткові перевірки і чекати ліцензію? Я думаю, що ви як людина, яка точно знає, як працює ринок озброєння, захотіли б перестрахуватися. МОУ все ж виділило гроші.

-        Цей контракт зірвало МОУ в особі Департаменту. За цей контракт потрібно було схватитися і швидко підписати його, відразу після інспекції аташе.

Прим.ред. Проте, згідно з контрактом між МОУ і "Львівським арсеналом", кошти могли бути перераховані лише після того, як буде отримана експортна ліцензія, а не звіт аташе.

15 вересня ми (з "Львівським арсеналом" - ред.) домовилися, що працюємо. Вони ("Львівський арсенал" - ред.) обіцяли, що в вересні будуть гроші. Я поїхав у Хорватію і 15 вересня підписав контракт. Сказали б мені, що ще треба ліцензія, дали б мені 16 вересня контракт (між МОУ і "Львівським арсеналом" - ред.) і 1 жовтня отримали б ліцензію вже. У нас були домовленості з ліцензійним комітетом Словаччини, усі чекали. Я з усіма переговорив - усю логістику, сертифікат кінцевого споживача, ліцензію, передоплата і відразу на завод. Але це МОУ ж не зробило? Чому Міністерство не підписало контракт 15 вересня, а підписало його тільки 11 листопада? Що ще можна було перевіряти і перепровіряти?

-        11 жовтня МОУ підписало контракт з "Львівським арсеналом", у якому було вказано, що вони мають підписувати додаткову угоду після того, як отримають експортну ліцензію.

-        Я ж не бачив цей контракт.

-        Але його точно бачив "Львівський арсенал", тому що він його підписував. Тут виникає багато запитань - ви кажете, що МОУ зірвало контракт, але 2 листопада SEVOTECH отримав ліцензію, передав її Збітнєву, який показав її МОУ. Після цього 10 листопада "Львівський арсенал" і Міноборони підписали додаткову угоду, згідно з якою виділяють гроші, і 17 листопада було перечислено 97%.

-        Дивіться, у нас контракт був підписаний 15 вересня, а ви кажете, що вони підписали додаткову угоду 17 листопада, тобто через 53 дні, правильно? Що завод має робити 53 дні, чому він має чекати?

-        Ви знали, що на момент підписання контракту з "Львівським арсеналом" у них ще не було контракту з МОУ?

-        Звісно, не знав. Сахненко говорив, що все підписано, є контракт з МОУ.

-        До чого тоді тут зрив контракту зі сторони МОУ, якщо вас обманув "Львівський арсенал", коли сказав, що вже є підписаний контракт з Міноборони?

-        Пояснюю чому. Після проведення інспекції аташе відправив звіт, який автоматично приходить в Міноборони до Лієва. Я думаю, що Лієв отримав документ і вже 15 вересня бачив його. Це було підставою негайно підписати контракт, негайно виділити кошти і негайно проплатити ці 50%.

Прим.ред. Але, за контрактом між МОУ і "Львівським арсеналом", кошти могли бути перераховані лише після того, як буде отримана експортна ліцензія, а не звіт аташе.

-        А як тоді бути з ліцензією, яка була отримана тільки 2 листопада?

-        Треба було спочатку підписати контракт, ще у вересні, а не 11 жовтня. І там, як він (Лієв – ред.) зараз розповідає, що він групи якісь створював, сам собі алгоритми намалював. Це його саботаж, от і все. Це моя особиста думка.

-        А Сахненко вам говорив, що від нього вимагає МОУ?

-        Я не знаю, я вже багато там не можу згадати. У мене є факти: 15 вересня був підписаний контракт з заводом-виробником, 12 вересня (згідно з документами, 13 вересня – ред.) був звіт аташе - це найвищий документ, який підтверджує наявність товару, за який платять гроші.

-        Але хіба Міноборони не має перевіряти контрагента та агента "Львівський арсенал"?

-        Мабуть, але якщо "Львівському арсеналу" видали імпортну ліцензію на завезення товару, то значить вже перевірили.

-        Збітнєв якось пояснив, чому не перераховував всі кошти?

-        Він придумує зараз на ходу. Заплатив би 40% передоплати, то зараз би не було проблем. Таке відчуття, ніби це все було зроблено умисно, щоб цей контракт не відбувся.

-        З чиєї сторони?

-        Зі сторони "Львівського арсеналу". Тепер уже зі сторони цієї компанії.

-        Як Збітнєв тоді аргументував те, що тримає гроші у себе і не перераховує далі?

-        Ні, це були його проблеми. Я вже не питав у нього. Я сказав, що ми уклали контракт на 90 тисяч боєприпасів з одного боку і на 10 тисяч з іншого і запитав, чи все влаштовує. Він сказав, що влаштовує, нам цих 30% було достатньо. Звонко давав всі аванси, він там зробив інші схеми, але я про ці схеми не знав. Тобто товар досі лежить, він за нами закріплений.

-        Де?

-        У тій країні.

-        Тобто у Звонко Зубака грошей теж немає на рахунку, він їх перерахував заводу?

-        Звісно, він більше перерахував. Там є на 100 тисяч боєприпасів.

-        Повертаємось до нашого контракту.

-        Після 5 січня, коли Збітнєв надіслав лист на WDG, я перестав з ним спілкуватися. Потім в квітні (2023 року – ред.) мені телефонує одна людина і каже, що у Прагу приїжджає (народний депутат Сергій – ред.) Тарута і хоче зі мною і Матіасом Зубаком (власник хорватської WDG Promet, син Звонко Зубака – ред.) поспілкуватися. І Збітнєв мав там бути. Приїхали ми на зустріч в офіс на Вацлавській площі. На зустрічі був також Олексій Мельник, який показав довіреність, яку йому виписав "Львівський арсенал" ще 7 квітня 2023 року, і заявив, що він тепер за все відповідає у компанії. Я запитав у Збітнєва, що відбувається, на що він не відповів. Потім Мельник зірвався і почав кричати на Зубака. Матіас встав і пішов. Я, звісно, лишився, і він почав на мене кричати. Потім я запитав у Тарути, що це за комедія, але й він нічого не відповів.

-        Ще є уточнення по Зубаку. В одному з інтерв’ю він стверджував, що гроші, які перечислив йому SEVOTECH, з рахунку вкрали.

-        Ні, це вкрали не гроші SEVOTECH. Щодо SEVOTECH там проблем немає. А за ті гроші там розбираються слідчі органи Чехії та Хорватії.

-        Добре, що було далі?

-        Далі 25 травня ми отримуємо ліцензію на 10 тисяч мін і 6 червня 2023 року на 90 тисяч мін. Тобто можна вже організовувати поставку з двох місць. З Азії і з SEVOTECH. Я зателефонував Сахненку і повідомив, що ліцензії готові, давайте разом зі Збітнєвим будемо зустрічатися і вирішувати, що робимо далі. Для того, щоб привезти 90 тисяч мін з Південно-Східної Азії, потрібно за них заплатити. Ми вже навіть домовилися, що заплатимо всі гроші в порту, коли вже там буде товар, домовилися, щоб аташе тихо приїхав усе проконтролював. На що Сахненко мені повідомляє, що у них вже кримінальну справу відкрили проти "Львівського арсеналу", заблокували рахунок, і грошей немає.

-        Ви про це дізнаєтеся лише, коли вже все було готово?

-        Звісно, я дізнаюся, уже коли все готово. Виходить, WDG мало виставити нам величезну неустойку за зрив контракту, проте не зробив цього.

-        А чому ви не подавали позов до суду проти "Львівського арсеналу"?

-        А який сенс? Ми не матимемо ніякого ефекту, окрім нервів.

-        А "Львівський арсенал" звертався до суду проти вас?

-        Ні, а яке з нашого боку було порушення?

-        Ми проговорили, що 25 травня ви отримали першу ліцензію на 10 тисяч мін і в червні на 90 тисяч. Ви стверджуєте, що просили Сахненка забирати боєприпаси. Але ще на початку березня МОУ звернулося до суду через те, що "Львівський арсенал" не привозить їм боєприпаси. Ще у березні у відповідях "Львівського арсеналу" на претензії МОУ було вказано, що саме SEVOTECH не виконує контракт, і боєприпаси не поставляють тільки через проблеми словацької компанії. Тобто Сахненко вас не попереджав по це?

-        Щодня "Львівський арсенал" писав по 5-7 листів, які навіть ніхто потім уже не читав. Я говорив Сахненку, що як тільки ми отримаємо ліцензії, можна забирати боєприпаси. Ці всі листи і претензії – це сміття. Якщо є проблеми, то звертайтеся до суду, але він прекрасно знав, що суд програє.

-        Сахненко був заступником Збітнєва і точно з ним спілкувався по всіх питаннях. Як згодом стало відомо, Збітнєв ще в кінці квітня – у травні став агентом поліції. Сахненко не підозрював про це, чи він від вас приховував цю інформацію?

-        Сахненко розповів мені таку історію, що у січні чи лютому 2023 року зі Збітнєвим була тяжка розмова, і йому сказали, що він має заплатити ці 800 млн гривень (залишок з перерахованих від МОУ коштів, які залишаються на рахунках "Львівського арсеналу" - ред.) за 152-і снаряди. Якийсь Саша Кабанєц (про це сказав Збітнєву – ред.), який живе десь у Європі, у якого є якийсь генерал у Департаменті контррозвідки СБУ. Це зі слів Сахненка.

Зі слів знову ж таки Сахненка, кримінальне провадження Національна поліція відкрила через те, що Лієв порушив якийсь один пункт інструкції, яку сам собі видав у Департаменті, за якою підписуються контракти.

Прим.ред. Варто зазначити, що насправді кримінальне провадження було відкрито не через порушення, а за фактом непостачання 100 тисяч мін.

Я Збітнєву говорив, що треба подати в суд на Національну поліцію або написати заяву в ДБР. Але він злякався, потім я вже зрозумів, що він навішав на себе апаратуру правоохоронців і записував все на зустрічах. Усі мої розмови записував.

-        Що було далі, ви дізналися, що "Львівський арсенал" не зможе заплатити гроші, кошти арештовані?

-        Далі починається найцікавіше. Я знову поїхав до Звонко Зубака і пояснив, що грошей не буде за цим контрактом. Я дуже вибачався і запропонував, щоб була чиста совість, поставити хоча б ці 30% мін. Ми погодили наступне – на ці 30% ми знову подали нові документи на ліцензії, щоб товар вже прийшов з Європи.

-        А старі ліцензії вже закінчилися?

-        Ні, ті ліцензії були на міни з Південно-Східної Азії.

-        А інша?

-        Інша була дійсна, але на 10 тисяч мін, а нам потрібно ще 20 тисяч. Дійсно довго робили цю нову ліцензію.

На початку жовтня (2023 року – ред.) почалися вже якісь дії з боку українських журналістів. Спочатку я зустрівся з Інною Попович з Громадського, розповів все, як є, але вийшов якийсь перекручений репортаж. (Ексзаступника міністра оборони, який відповідав за роботу Агенції оборонних закупівель – ред.) Дениса Шарапова чомусь сюди притягнули, хоча я ні про нього, ні про (міністра оборони Олексія – ред.) Резнікова взагалі нічого не говорив, вони тут взагалі ні до чого. Потім ми почали читати статті у західній пресі про те, що я разом з (українським бізнесменом Владиславом – ред.) Кліщаром вкрав 37 млн євро.

Проте 7 листопада 2023 року ми отримуємо ліцензію, що ми можемо першу партію боєприпасів вивозити.

Прим.ред. Проте, на цей час вже розслідувалося кримінальне провадження, і гроші Міноборони вже були заарештовані на рахунках "Львівського арсеналу".

-        З заводу у Європі?

-        Так. Я зателефонував Збітнєву і запитав, чи у нього все нормально з логістами. Він запевнив, що заплатив якійсь румунській фірмі 100 тисяч. Я його попросив швидко, до нового року вивезти цю партію.

-        Звідки і куди ця румунська фірма мала привезти боєприпаси?

-        З заводу у Європі в Україну, через Братиславу. Я думаю, що на початку або в середині грудня перша партія мала б вже бути в Україні, і далі б пішло все як по маслу.

-        Скільки там виходило мін?

-        Перша партія – це 7 тисяч, наступні – 3 тисячі і 18 тисяч мін. Проте потім стало відомо, що Збітнєв забрав гроші у логістичної компанії, а мені, як контрагенту, навіть не повідомив. І на початку грудня, десь вже 5 числа, він (Збітнєв – ред.) мені сказав, що у нього грошей немає. Тут вже був конкретний саботаж з боку Збітнєва – чому він місяць мовчав, що немає грошей на транспортування мін.

-        Що було після того, як ви дізналися, що у Збітнєва грошей немає?

-        Я сказав своєму директору на SEVOTECH, що ми будемо свої гроші платити і перевозити міни. Проте 4 чи 5 січня Збітнєв мені повідомив, що у нього 31 грудня (2023 року – ред.) закінчився контракт з МОУ і імпортна ліцензія. Тобто товар везти немає куди. Я сказав Збітнєву, щоб він вирішував щось, продовжував контракт і ліцензію, підписував додаткову угоду.

Я не знаю, що він там робив, але ми з директором SEVOTECH вирішуємо, що оплатимо дорогу до Братислави, а далі щось придумаємо. А 27 січня мені зателефонувала дочка і повідомила, що у нас вдома обшуки.

-        В Україні?

-        Так, в Україні. Культурні обшуки. Потім почалися ці розбірки, підозри, що ми вкрали 1,5 млрд гривень разом з Лієвим. Потім суди (по обранню запобіжного заходу підозрюваним – ред.) почалися. Я знайшов номер телефону прокурора Михайла Юревича і зателефонував йому з пропозицією поспілкуватися. Проте він відмовився зі мною розмовляти. Я дивився частково ці суди. Прокурор там сказав, що компанія SEVOTECH займається поставками газованої води, і у неї немає ніяких військових ліцензій. А SEVOTECH - це компанія, яка 30 років на ринку озброєння.

-        Давайте повернемося до боєприпасів, що було з ними далі після 7 листопада?

-        30 січня я написав звернення до президента Володимира Зеленського, генпрокурора, в Верховну Раду, НАБУ, ДБР, МОУ – у всі органи. Від імені компанії SEVOTECH, звісно.

Нам прийшла відповідь від Офісу президента України, де нам повідомили, що передали звернення в Офіс генерального прокурора. З ОГП ж нам повідомили, що передали звернення для долучення до матеріалів кримінального провадження.

19 лютого приїхали у Братиславу перші три машини з боєприпасами. Я повідомив про це посла України в Словаччині Мирослава Кастрана. Потім я зателефонував аташе і попросив зустрітися. Ми з директором SEVOTECH зустрілися з ним, пояснили всю ситуацію, він попросив відправити ще раз документи. Ми відправили.

Але товар ніхто не приймає, ми привезли його на митний склад, часу у нас було 48 годин, потім ми знов перегрузили в інші машини. "Львівський арсенал" у цей час ще надіслав лист, що він в односторонньому порядку розриває контракт.

-        Ви сказали, що ці міни з європейської країни. Хтось перевіряв їх якість, крім Зубака? Аташе в європейській країні може перевірити.

-        У цій країні не може. Аташе відразу написав лист своєму керівництву з проханням провести перевірку. Він зараз чекає завдання від керівництва. Як тільки його отримає – відразу поїде перевіряти.

-        Що дасть ця перевірка?

-        Ця перевірка буде підтвердження того, що є певна кількість боєприпасів, і вона знаходиться у Братиславі. Потрібна імпортна ліцензія – цей товар зараз немає куди везти.

-        Як можна завести ці боєприпаси в Україну, якщо контракт між "Львівським арсеналом" і МОУ закінчився, а з SEVOTECH "Львівський арсенал" розірвав контракт?

-        Я особисто бачу два варіанта вирішення цього питання. Як мені передають сигнал, що Міністерство оборони зараз думає, як це зробити. Один з варіантів - це продовжити контракт між МОУ і "Львівським арсеналом", підписати додаткову угоду і подати в експортний контроль документи, щоб продовжили імпортну ліцензію. Питання буде вирішено, і хоча б 30% мін будуть поставлені в Україну.

-        Ви вже розуміли, що контракт між "Львівським арсеналом" і МОУ закінчується. Проте все одно ухвалили рішення шукати боєприпаси в інших країнах. Чому?

-        Ми ж зі Збітнєвим домовилися, що ми на ці 30% коштів поставимо боєприпаси. Це була наша усна домовленість, і ми почали робити документи.

-        Але ж усні домовленості на ринку озброєння хіба працюють?

-        У нас є діючий контракт. Те, що його розірвав "Львівський арсенал", не означає, що його розірвав SEVOTECH. Зобов’язання по контракту ніхто не відміняв. Якби не потрібна була імпортна ліцензія, ми б привезли їх в Україну.

-        Ви зараз спілкуєтеся зі Збітнєвим?

-        Він не відповідає на дзвінки, я намагався йому телефонувати.

-        Чому ви раніше в інтерв’ю не розповідали, що боєприпаси є?

-        Я розповідав, але мене не слухали.

-        А вам вручили підозру?

-        Я її в очі не бачив. У мене ніяких підозр немає.

Прим.ред. Водночас, правоохоронці стверджують, що Хорошаєву була оголошена підозра.

-        А слідчий вас допитував по цьому кримінальному провадженню?

-        Ні, мене ніхто не допитував. Ніхто не спілкувався ні зі мною, ні з моїм директором.

-        Слідство стверджує, що саме ви разом з Лієвим організували злочинне угрупування, через дії якого зараз не поставлені боєприпаси. Як ви це прокоментуєте?

-        Я з Лієвим нічого не організовував і в очі його не бачив. Я готовий на будь-який поліграф. Я розповів всю правду, і якщо на нашу фірму будуть якісь запити від слідства – ми всі документи надамо. Ми пройшли всі перевірки – у Чехії, Словаччині, Хорватії, а саме: фінмоніторинг, первірку контррозвідок Словаччини і Хорватії, податкової поліції, податкові інспекції - у нас все нормально, ніхто нічого не вкрав.

-        Я правильно розумію, що, на вашу думку, зараз, щоб Україна отримала боєприпаси, потрібно виключно політичне рішення?

-        Хтось має взяти на себе відповідальність. До того ж не кримінальну, а просто сказати – давайте продовжимо контракт з "Львівським арсеналом".

-        А що буде, якщо ніхто не візьме цю відповідальність на себе? Не можуть же фури вічно кататись по Європі?

-        Буде великий скандал. Ми привеземо фури до посольства, викличемо поліцію, запросимо пресу і вигрузимо там міни.

Редакція УНН звернулася з запитами на інтерв’ю до інших фігурантів кримінального провадження.

Олена Архіпова

Слайдер

    Популярні

    Прозорість чи ширма: як АРМА передає активи в управління

     • 102247 переглядiв

    7 новорічних фільмів для святкового настрою

     • 105318 переглядiв

    Grimes каже, що Ілон Маск став "невпізнанним"

     • 114135 переглядiв

    Новини по темі

    У МЗС заявили, що Zara, Massimo Dutti та Bershka повертаються в Україну

     • 28584 переглядiв