"Цим документом ми запропонували докорінно нову філософію бюджетного фінансування української науки – грантової підтримки. Ця форма загальноприйнята у світі, але ми, на жаль, фактично не використовували її для державної підтримки науки та інновацій", – зазначила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.
У міністерстві нагадали, що до цього фінансування науки державою відбувалось через бюджетне фінансування діяльності наукових установ та укладання договорів на виконання розробок.
"В обох випадках держава є замовником та кінцевим власником результатів. Це, по-перше, суттєво обмежує можливості впровадження створених технологій. А, по-друге, іноді викликає сумніви, чи доцільно державі бути власником прав інтелектуальної власності на розробки в інтересах галузей, які давно вже приватизовані", - зазначено в повідомленні.
Грантова підтримка буде своєрідним способом державно-приватного партнерства – вчених та суспільства – у сфері науки й технологій. З його допомогою держава зможе стимулювати дослідницьку активність за обраними пріоритетами в інтересах всього суспільства.
Окрім того, майнові права на інтелектуальну власність, яка буде створена під час досліджень за рахунок грантів, належатимуть самим науковцям, а не державі. Придбане обладнання також залишатиметься у власності отримувачів грантів.
Нагадаємо, раніше МОН запропонувало позбавляти наукових ступеней за плагіат.