naychastishi-pitannya-schodo-signal-derzhspetszvyazok-dav-vidpovid

Найчастіші питання щодо Signal: Держспецзв'язок дав відповідь

Київ  •  УНН

28 серпня  •  3156709 перегляди

КИЇВ. 29 серпня. УНН. Команда Держспецзв'язку підготувала відповіді на найчастіші питання щодо Signal та дала рекомендації, як зробити користування месенджером максимальним безпечним, пише УНН.

Станом на літо 2023 року – ні. Був інцидент влітку 2022 року, про який повідомила сама компанія. У заяві Signal зазначалось, що вдалося зламати 1 900 акаунтів, а це дуже небагато. На акаунти працівників компанії Twilio, що надає послуги SMS-перевірки для Signal, здійснили фішингову атаку, під час якої хакерам вдалося дістати доступ до конфіденційної інформації.

«Приблизно для 1 900 користувачів зловмисник міг спробувати перереєструвати номер на інший пристрій або дізнатися, що їхній номер зареєстрований на Signal», – як повідомила компанія.

Станом на серпень 2023 року нових відомих вразливостей, про які користувачам потрібно хвилюватися, зафіксовано не було. За станом безпеки месенджера та його вразливостями варто слідкувати на сторінках:

Рекомендовано додатково перевірити налаштування безпеки та оновити додаток до останньої версії. Важливо перевірити членство в групах нових та невідомих вам контактів і видалитися з непотрібних-неактивних груп. Ризик у тому, що хтось із учасників тих груп був зламаний зловмисниками, які спробують привернути увагу учасників групи файлами, що привертатимуть увагу – «Терміново. Особовому складу» тощо. Звісно, вірогідність того, що під маскою важливого файлу ховатиметься шкідлива програма, є доволі високою.

Тому будьте уважні, коли отримуєте від неперевіреного адресанта повідомлення на кшталт «негайно», «терміново», «важливо». Терміновість часто використовується зловмисником для злому через довіру та гарячковість.

Говорячи про месенджери, важливо розуміти, що тут немає так званої «срібної кулі», яка буде абсолютно безпечною і її неможливо буде зламати. Альтернативою Signal, який часто використовують українські військові та який можна вважати умовно безпечним, можна розглянути месенджер Threema. Він має більше засобів взаємного контролю та перевірки, проте його встановлення є платним.

Умовно безпечним ми також вважаємо месенджер WhatsApp. Традиційно багато хто вважає його гіршим з точки зору безпеки за Signal, проте зламати його складніше. Чого б ми не рекомендували використовувати для пересилання чутливих даних – це месенджери Telegram та Viber. Російські хакери, наприклад, використовують функціонал Telegram для того, щоб виявляти концентрації мобільних пристроїв наших військовослужбовців та завдавати удару. Загалом ми рекомендуємо використовувати засоби, авторизовані в ЗСУ та доведені до використання особовим складом та керівниками безпеки.

Якщо ви організація, можна звернутися до Центру реагування на кіберінциденти CERT-UA Держспецзв'язку, надіслати повідомлення на [email protected] або зателефонувати на:

 • +38 (044) 281-88-25
 • +38 (044) 281-88-05
 • +38 (044) 281-88-01

Якщо ви в ЗСУ -  Черговий центру кібербезпеки ЗС України
Пошта: [email protected]
Telegram / Signal: +380673321891

Можливо, але для цього є низка складних передумов: 

1. Знаючи ваш номер телефону, російські зловмисники можуть перехопити SMS із кодом доступу на додаток на телефон російськими засобами РЕБ та підставними станціями мобільного зв'язку (які можливі навіть на безпілотниках). Такий ризик доволі високий у прикордонних районах та зоні бойових дій.

2. Найпопулярнішим способом є злом через комп'ютерну версію Signal – через надсилання документу Word / Excel або інших файлів у архіві через Signal, які виконаються, і зловмисники зможуть приховано стежити за екраном, робити скриншоти та перехоплювати натискання клавіш на клавіатурі. Також російські хакери можуть викрасти сесію комп'ютерної версії Signal та приховано стежити за повідомленнями в обліковому записі та групах; та навіть експлуатуючи довіру між абонентами надсиланням повідомлень легітимним абонентам (знову ж – для подальшого просування та захоплення інших комп'ютерів та акаунтів).

Наразі ми спостерігаємо активні спроби проникнення шляхом соціальної інженерії, особливо в Signal-версії для комп'ютера. 

Часто зловмисники також прикидаються службою безпеки Signal. Пам'ятайте, служба безпеки Signal ніколи не контактує своїх клієнтів через такі повідомлення, а також не здійснює дзвінків та розсилань SMS.

3. Неабияк важливо не приймати і не довіряти незнайомим контактам, їх потрібно відразу блокувати. При цілеспрямованих атаках проти конкретних керівників та офіцерів – зловмисники проводять деталізований збір інформації та мають достатньо контактів знайомих і друзів, прикидаючись якими, просять вчинити певні дії.

Передзвонити навіть по незахищеному зв'язку, але для валідації абонента – краще, ніж приймати і довіряти повідомленням подібно до опису на скриншоті вище.

Не довіряйте файлам в архівах. Обов'язково використовуйте антивірус на комп'ютері.

 • Не додавати невідомих та неперевірених контактів.
  Уважно верифікувати, хто з тобою в групі. Ідентифікація і авторизація новачків. Що менше адмінів – то краще.

 • Не довіряти великим групам у Signal.

 • Налаштувати видалення повідомлень за годину або один день, залежно від ваших потреб. Але точно краще, щоб повідомлення автоматично видалялися.

 • Зареєструвати Signal на номер, який з вами не пов'язаний (скористатися сервісами). Таким чином російські військові хакери, навіть отримавши інформацію про списки (наприклад, керівників артилерійських бригад), не зможуть таргетовано працювати проти вас, вас треба буде ще знайти.

 • Перевіряти підключені пристрої.

 • Обов'язково мати антивірус на Windows / Linux / MacOS комп'ютерах.

 • Зайти в налаштування Signal та активувати PIN, відключити можливість перевіряти, чи хтось набирає, є ключові налаштування приватності та безпеки облікового запису. Settings → Account → Registration Lock.

 • Так, є зафіксовані випадки, коли російські хакери з ФСБ і ГРУ змогли вклинитися через викрадені мобільні пристрої (наприклад, полонених військовослужбовців) і скомпроментовані Windows комп'ютери та дістали доступ до чатів / груп, де передавалися важливі звіти. Учасники групи не знали про компрометацію одного з учасників. Контррозвідувальні дії та фіксування викрадених файлів дозволяли виявити, в якій саме групі ці дані / звіти / довідки передавалися – та виявити скомпрометованих учасників.

  Держспецзв'язок наголошує на важливості уважної перевірки та верифікації з розробниками цілісності (checksum) спеціалізованих додатків для Android, які розповсюджуються через групи в Signal та встановлюються на мобільні пристрої. Були зафіксовані випадки розповсюдження інфікованих APK-файлів, якими зловмисники віддалено стежили за жертвами.

  Якщо у вас є підозри щодо компрометації вашого пристрою чи чату – краще звернутися в CERT-UA або до Чергового центру кібербезпеки ЗС України на пошту: [email protected] . Альтернативно – перегляньте підключені пристрої (linked Devices) та перевірте, чи немає серед списку підключених інших невідомих гаджетів, якими ви не користувались. Також варто обновити через Google Play Market додаток Signal і перевірити, чи у вас, часом, немає двох додатків Signal на мобільному пристрої.

  Як часто варто оновлювати Signal? 

  Обов'язково відразу оновлюватися на мобільній і комп'ютерній версії.

  Такі налаштування рекомендовано встановити через ваш мобільний додаток:

  • Налаштувати обов'язкове автоматичне видалення меседжів за певний час, а також рекомендуємо видалити старі повідомлення, щоб інформація у випадку фізичної втрати пристрою не потрапила до рук ворогу.

  • Ввімкнути розблокування Signal піном або через розпізнавання обличчя / пальців.

  • Вимкнути відображення дзвінків Signal в історії дзвінків (щоб ніхто не зміг розуміти, з якими контактами ви спілкуєтеся).

  • Очистити всю історію минулих чатів, якщо вони вам не потрібні.

  • Не називати свого справжнього імені, а використовувати псевдонім. Це ж стосується і всіх інших месенджерів та додатків – не “світіть” свого імені та прізвища. Псевдонім – завжди хороший варіант.

  Новини по темi

  Найчастіші питання щодо Signal: Держспецзв'язок дав відповідь

  Команда Держспецзв'язку підготувала відповіді на найчастіші питання щодо Signal та дала рекомендації, як зробити користування месенджером максимальним безпечним, пише УНН.

  Технології • 28 серпня  •  3156709 перегляди
  Найчастіші питання щодо Signal: Держспецзв'язок дав відповідь

  НБУ пом'якшив валютні обмеження на продаж безготівкової іноземної валюти громадянам: що змінилось

  Національний банк України змінив валютні обмеження в частині продажу безготівкової іноземної валюти громадянам, продовжуючи реалізацію Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. Про це повідомляє УНН з посиланням на заяву НБУ.

  Суспільство • 28 серпня  •  639491 перегляди
  НБУ пом'якшив валютні обмеження на продаж безготівкової іноземної валюти громадянам: що змінилось

  Імперіалістична пропаганда і "духовні скрєпи": Глава УГКЦ прокоментував слова Папи Римського

  Глава й Отець УГКЦ Святослав заявив, що сподівається на те, що імперіалістичні висловлювання Папи Франциска були спонтанні та не мають спроб підтримок амбіцій росії. Про це інформує УНН з посиланням на офіційну заяву УГКЦ.

  Політика • 28 серпня  •  3725327 перегляди
  Імперіалістична пропаганда і "духовні скрєпи": Глава УГКЦ прокоментував слова Папи Римського

  У тимчасово окупованому Луганську "бавовна": нібито працює ППО

  У тимчасово окупованому Луганську було чутно вибухи. Про це повідомляють місцеві телеграм-канали, пише УНН.

  Війна • 28 серпня  •  648497 перегляди
  У тимчасово окупованому Луганську "бавовна": нібито працює ППО

  На Венеційському кінофестивалі пройде Український день на підтримку постраждалої від війни вітчизняної кіноіндустрії

  На 80-тому Венеційському кінофестивалі проведуть Український день, аби підтримати постраждалу від війни Україну та нашу кіноіндустрію. Про це повідомляє УНН з посиланням на Variety.

  Культура • 28 серпня  •  686458 перегляди
  На Венеційському кінофестивалі пройде Український день на підтримку постраждалої від війни вітчизняної кіноіндустрії

  З Куп’янського району Харківщини евакуйовано 1433 людини, понад 300 з них - діти

  З Купʼянського району Харківської області евакуювали більше 700 людей, серед них 165 дітей. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив голова Харківської ОДА Олег Синєгубов, пише УНН.

  Війна • 28 серпня  •  432843 перегляди
  З Куп’янського району Харківщини евакуйовано 1433 людини, понад 300 з них - діти

  Окупанти обстріляли прикордоння Сумщини 23 рази: травмовано троє людей

  Протягом понеділка росіяни здійснили 23 обстріли прикордонних територій та населених пунктів Сумської області, унаслідок чого постраждало троє людей. Зафіксовано 156 вибухів.Про це повідомляє Сумська ОВА, пише УНН.

  Війна • 28 серпня  •  538601 перегляди
  Окупанти обстріляли прикордоння Сумщини 23 рази: травмовано троє людей

  Окупанти обстріляли Торецьк на Донеччині: загинула одна людина та ще троє поранено

  У вечір понеділка окупанти обстріляли Торецьк на Донеччині касетними боєприпасами РСЗВ “Ураган”, унаслідок чого загинула одна людина та ще троє поранено. Донецька обласна прокуратура почала розслідування. Про це повідомляє Офіс Генерального прокурора, пише УНН.

  Війна • 28 серпня  •  454487 перегляди
  Окупанти обстріляли Торецьк на Донеччині: загинула одна людина та ще троє поранено

  Сьогодні День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність. Річниця Іловайської трагедії

  Сьогодні, 29 серпня, в Україні вшановують пам’ять захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Подія була встановлена у 2019 році на честь чергової річниці Іловайскої трагедії. Символом сьогоднішньої сумної дати є квітка соняшника, пише УНН.

  Суспільство • 28 серпня  •  1125265 перегляди
  Сьогодні День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність. Річниця Іловайської трагедії

  У Польщі шириться рідкісна хвороба легіонерів: загинуло вже 11 людей

  Кілька днів тому інфекцію виявили в Жешуві та інших містах Польщі біля кордону з Україною. Відомо про 11 смертельних випадків. Про це пише ВВС Україна, передає УНН.

  Новини Світу • 28 серпня  •  4337992 перегляди
  У Польщі шириться рідкісна хвороба легіонерів: загинуло вже 11 людей