Основний покупець газу в Словаччині SPP і групи з Угорщини, Австрії та Італії попередили Європейську комісію у вівторок, 17 грудня, про ризики припинення транзиту природного газу через Україну. Про це пише Euractiv, передає УНН.
Словаччина, яка отримує газ із росії трубопроводами в Україні, веде переговори про те, щоб не припинялися поставки російського газу після того, як наприкінці року закінчиться термін дії транзитного контракту між Києвом і москвою.
"Декларація, яку ми підготували в SPP, покликана підтримати продовження транзиту газу через територію України і збереження її газової інфраструктури", - ідеться в заяві глави SPP Войтеха Ференца.
"Це найбільш вигідне рішення не тільки для споживачів газу в Європі, а й для самої України", - сказав Ференц.
SPP заявила, що її декларацію підписали словацький трубопровідний оператор Eustream, угорські групи MVM і MOL, а також галузеві асоціації з Італії, Австрії та Угорщини.
Декларацію надіслали голові Комісії Урсулі фон дер Ляєн, "щоб вона з перших рук дізналася про загрозу енергетичній та економічній безпеці в нашому регіоні", - сказав Ференц.
У вівторок прессекретар Єврокомісії заявив, що вони отримали заяву груп, але не ведуть переговорів щодо продовження транзитного контракту і не зацікавлені у збереженні транзиту російського газу через Україну.
"Комісія не підтримує жодних дискусій про продовження контракту або інші рішення щодо збереження транзитних потоків і не брала участі в жодних переговорах із цього приводу", - сказав прессекретар, відповідаючи на запитання електронною поштою.
Словаччина заявила, що наступного року європейські країни і компанії можуть вимагати близько 15 мільярдів кубометрів російського газу через Україну.
У вівторок міністр економіки Словаччини Деніса Сакова провела черговий раунд переговорів з російським концерном "Газпром".
Оскільки варіантів маршрутів стало менше, втрата поставок через український транзит стане ударом для таких покупців, як Словаччина. У випадку SPP компанія заявила, що втрата поставок зі сходу коштуватиме їй додаткових 150 мільйонів євро через вищі транзитні збори. Витрати для всього словацького ринку становитимуть 220 мільйонів євро.
На тлі побоювань щодо поставок російського газу, які поновилися, еталонний голландський контракт на постачання газу в перший місяць подорожчав у вівторок більш ніж на 5%.
Віцепрем'єр Молдови Олег Серебрян повідомив "Радіо Молдова", що обговорював із київськими чиновниками можливість транзиту російського газу через Україну після закінчення терміну дії чинної угоди, але вважає, що це питання закрите.
Молдова обговорює з російським газовим гігантом "Газпром" постачання газу, зокрема, в сепаратистський регіон Придністров'я, і пропонує постачати російський газ трубопроводами, які проходять через Туреччину, Болгарію і Румунію.
Жодної угоди поки що не досягнуто, зазначає Euractiv.
Доповнення
Україна неодноразово заявляла, що не буде продовжувати угоду про транзит газу. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль підтвердив рішення України не продовжувати угоду з росією про транзит газу, термін дії якої закінчується наприкінці цього року, і закликав європейські країни знизити свою залежність від російського газу.
Шмигаль заявив у понеділок, що Україна готова погодитися на угоду, що дозволяє транзитувати газ через її територію, за умови, що він не російського походження.