chotiri-fakta-pro-virobnitstvo-myasa-v-ukrayini-ta-sviti

Чотири факти про виробництво м'яса в Україні та світі

 • 90796 переглядiв

В ООН роблять ставку на курятину, як найефективніше виробництво з точки зору використання ресурсів. Протиставлять їй яловичину, як найменш ефективне.

"Співвідношення білка рослинного походження і білка тваринного походження становить 54:1 для яловичини. Найбільш ефективним вважається виробництво курячого м'яса, при якому це співвідношення становить 4:1 ", - відзначають в ООН.

На виробництво м'яса впливають ряд факторів, як економічних, так і політичних. Залежно від територіального розташування виробника, відрізняються і умови роботи і кон'юнктура ринку.

Собівартість виробництва м'яса

У країнах Європейського Союзу головними складовими виробництва м'яса є кормові та ветеринарні витрати. Вони складають 59,5% собівартості м'яса. Відзначається, що за 6 років (2010-2016) цей показник впав всього на 0,3%.

В Україні собівартість м'яса формують 5 основних показників: ціни на кормові, комунальні послуги, вартість паливно-мастильних матеріалів, рівень заробітних плат у секторі і співвідношення національної валюти по відношенню до євро.

У 2017 році, витрати на виробництво сільськогосподарської продукції в Україні зросли на 21,8%. Але, навіть при таких негативних факторах, українська курка у 3-4 рази дешевше закордонних аналогів: американських, ізраїльських та німецьких.

Дотації

Згідно з останніми даними Євростату, в 2016 році субсидії на аграрне виробництво в 28 країнах ЄС в цілому склали 52,6 млрд євро. Найвищі субсидії традиційно надавалися тим державам-членам ЄС, які мають найвищий рівень виробництва. Йдеться про Францію (8,2 млрд євро), Німеччина (6,7 млрд євро), Іспанія (5,8 млрд євро) і Італія (5,1 млрд євро).

В Україні розмір держдопомоги агросектору повинен становити не менше 1% ВВП. У 2018 року вітчизняним виробникам тваринницької продукції виділять 4 млрд грн, а в цілому сума дотацій складе 6,3 млрд грн, що у двадцять разів менше, ніж отримують фермери Польщі. Вагому частину дотацій отримають птахівники, як найбільші виробники, будівельники нових фабрик і платники податків в структурі українського тваринництва.

Світова конкуренція на ринку м'яса

У структурі виробництва м'яса лідируючу позицію впевнено займає птиця, обігнавши свинину і яловичину. За 24 роки (1990-2014 р - ред.) світове виробництво курячого м'яса збільшилось в 2,8 рази. Друге місце в структурі світового виробництва м'яса займає свинина. Приріст виробництва даного виду продукції склав 65%. На третьому місці - яловичина, виробництво якої за 24 роки збільшилася всього на 22%.

Серед експортерів м'яса птиці виділяється трійка лідерів - Бразилія (36% світового експорту), США (26%) і ЄС (12%), про що свідчать дані аналітиків ФАО. Ці країни вже давно знаходяться в ТОПі, але варто відзначити ще дві нові, яким вдалося істотно збільшити експорт даної продукції - це Туреччина і Україна. Всього за 5 років (2010-2015, - ред.) Україна збільшила експорт м'яса птиці на 40,9%, Туреччина - на 20,4%.

За даними міжнародних досліджень, українській курці прогнозують ключову роль на ринку ЄС.

"Високі ставки імпортних зборів захищають ЄС від ввезення м'яса птиці з країн поза ЄС. Однак, навіть при значних імпортних зборах, ціна пропозиції філе грудки з Бразилії і України дорівнює або нижче ціни пропозиції виробників ЄС", - йдеться в дослідженні.

Повноцінному виходу вітчизняної курятини на ринок ЄС поки перешкоджають мізерно малі квоти, але їх мають намір переглянути у 2020 році.

Об'єм виробництва

За даними Мінсільгосп США, світовий обсяг виробництва бройлерів збільшиться в 2018 році на 1% до 91,3 млн т. Лідерами виробництва є США, Китай, Бразилія. Цього року США планує збільшити виробництво до рекордних 19 млн тонн.

Україна поки тільки нарощує обороти, але в той же час, намагається не сильно відставати від провідних країн. Цього року запускають другу лінію Вінницької птахофабрики (МХП). Зараз її проектна потужність складає 270 тис. тонн м'ясних продуктів у рік. До 2020 року обсяг планується збільшити до 730 тис. тонн.

В цілому ж на ринку України відзначають 5 великих виробників: "МХП", АПК "Дніпровська", "Пан Курчак", "Агро-Овен" і "Агромарс Ексім". Ці компанії забезпечують продукцією як внутрішній ринок України, так і експортні поставки (97%). Великі підприємства виграють за рахунок ефекту масштабу виробництва та забезпечення стабільності якості продукції та ритмічності поставок. Всі ці компанії мають повний цикл власного виробництва.

Українські Національні Новини

Політика

    Популярні

    Новини по темі

    Чотири факти про виробництво м'яса в Україні та світі

     • 90796 переглядiв

    Випуск новин станом на 15 годину 13 лютого

     • 3366 переглядiв

    У РФ не затвердили сплату внеску на фінансування ПАРЄ

     • 6850 переглядiв

    МОЗ: рівень охоплення вакцинацією від кору сягнув понад 90%

     • 5474 переглядiв

    Українські саночниці завершили виступи на Олімпіаді

     • 9926 переглядiв