Місцеві вибори - 2020: чому це важливо
Київ • УНН
Аналізуємо на прикладі однієї з областей
КИЇВ. 22 вересня. УНН. 25 жовтня в Україні обиратимуть нову місцеву владу. Цього року вибір доведеться робити у інших умовах, насамперед завдяки виборчим та адміністративним новаціям. Відтепер усі депутати представлятимуть конкретні партії, а отже, жодних самовисуванців, плюс виборці голосуватимуть не лише за партії, а й зможуть поставити галочку навпроти того кандидата, якому довірять на 5 років вирішувати місцеві проблеми, пише УНН.
Чернігівська обласна рада - дуже важливий орган місцевого самоврядування у контексті децентралізаційної реформи. Рада оперує бюджетом у 2 650 000 000 грн (дохідна частина на 2020-й). Її повноваження поширюються на третій за розміром регіон України, ще й столиця поруч. Це дає дуже широкі управлінські та економічні повноваження.
За соціологічними прогнозами, ці вибори змін. Адже старі партії втрачають вплив, в складні часи виборець не хоче чути порожніх обіцянок, йому потрібні конкретні рішення. Враховуючи, що завдяки децентралізації у радах є і повноваження, і кошти - вони перетворилися на важливий майданчик, який за ступенем впливу нічим не поступається парламенту. Тому ці місцеві вибори, мабуть, найважливіша подія в Україні за останні 5 років.
Хто буде балотуватися?
Бажаючих представляти інтереси громад в облраді чимало. Є як нові, так і старі партії. Експерти прогнозують, що найзапекліша боротьба розгорнеться між “Європейською солідарністю”, ОПЗЖ, “За Майбутнє”, “Рідним домом”, “Нашим Краєм”, “Батьківщиною”, “Радикальною партією та “Слугою народу”.
Які вони?
“Батьківщина” має ім’я, структуру та вплив. Її діалог з виборцем про дорогі тарифи і землю у державній власності. Роками політсила представляла виборців у радах всіх рівнів і була однією з партії влади. В її лавах - чимало бізнесменів, які теж відомі зароблянням у політиці та на місцях. Політологи зазначають - риторика партії відома, слогани теж, у політсили немає свіжих альтернативних програм та запитів, які вона могла б запропонувати суспільству. Це теж впливає на сприйняття політсили та її рейтинги.
“Наш Край” - об’єднує у своїх лавах колишніх представників Опозиційного блоку “За Життя”, які, в свою чергу, вийшли ще з однієї партії з негативним минулим - партії регіонів. У недалекому минулому, “Наш Край” мав широке представництво в органах місцевого самоврядування, але не запам’ятався виборцю чимось особливим. У Чернігівській області позицію партії ослабила смерть одного з її лідерів, відтак, це стало каталізатором і лави “Нашого Краю” залишили чимало перспективних політиків. Риторика та стратегія політсили ґрунтуються на повторенні старих слоганів про високі тарифи та критику попередників.
“Радикальна партія” - комерційний політичний проект, який лобіює інтереси олігархів. Якою є її соціальні засади? Що ця партія за роки перебування в парламенті зробила для місцевих громад - відповісти на це важко навіть експертам.
“Європейська солідарність” - це нова назва партії влади минулої парламентської каденції, це був і є політичний проект 5-го президента України, відтак, це теж - партія влади, яка, до того ж, була частиною коаліційної більшості в Раді, тому увібрала увесь негатив та критику дій попередньої влади і попереднього президента зокрема. Ребрендинг та нова назва не допомогли дистанціюватися від антирейтингу лідера, що, як констатують експерти, позначається на рейтингах теперішніх і ускладнює здобуття нових симпатій серед виборців.
Опозиційний блок “За життя” - партія, яка декларує проросійський вектор розвитку України. Основний акцент її діяльності - лобіювання інтересів головного проросійського політика України Віктора Медведчука та наближених до нього осіб.
“За Майбутнє” - політична сила - новачок, малозрозуміла, декларує, що влада на місцях повинна бути фаховою, професійною і складатися з відомих локальних лідерів. З програмних засад декларують про розвиток економіки з акцентом на підтримці локальних виробників.
Деякі партії хоч і мають нове ім’я, але в реалі просувають інтереси старих політиків. Мова йде про “Рідний дім”, проект мера Чернігова Владислава Атрошенка. Один з найбагатших міських голів України, людина, яка, фактично, зробила обласний центр власним бізнесом, тепер прагне більшого. Його мета отримати більшість в обласній раді й він не приховує це.
З чим йде “Рідний дім” в область
Місто Чернігів не може похвалитися потужним промисловим сектором і високими зарплатами, тому, традиційно є донором трудових мігрантів для Києва. У Чернігові - одні з найвищих серед обласних центрів тарифів, зокрема на тепло. І ця практика через зв’язки теплогенеручого підприємства поширюється на інші міста області. Чернігівське АТ “Облтеплокомуненерго”, яке неодноразово “ловив” Антимонопольний комітет на зловживанні монопольним становищем, є одним з засновників компанії-постачальника тепла у Ніжині - “НіжинТеплоМережі”. Тож, у Чернігові вартість опалення (ОТКЕ) - 1781,23 грн/Гкал, а у Ніжині - 2036,83 грн/Гкал (для будинків з лічильниками). Цю “практику” підхопили і в Прилуках - з листопада 2018 вартість опалення 1890,44 грн/Гкал (для будинків з лічильниками).
Чому такі високі тарифи? Нардеп Олег Семінський має відповідь - Владислав Атрошенко лобіює інтересів теплогенерації, оскільки є бенефіціаром такої компанії. Мало того, мер публічно виступає проти будівництва житла з автономним опаленням. Якщо жителі економлять - втрачає теплогенерація і падають прибутки для основних вигодоотримувачів.
Владислав Атрошенко часто розказує як він розвиває Чернігів. Однак за 5 років його роботи в місті не запрацювало жодне велике підприємство. Сюди не прийшли інвестиції. Не відкрився обіцяний сміттєпереробний завод. Зате двічі на рік рішенням виконкому міськрада підвищувала квартплату.
Відомий глава Чернігова своєю нелюбов’ю до тендерів, бо таким чином складно залучити “потрібну” компанію. Тому в місті масштабні інфраструктурні проекти виконуються компаніями, які мають тісні зв’язки з міським головою або його оточенням. Але навіть так виходить теж неякісно. Наприклад, ремонт підземного переходу у центрі Чернігова біля готеля “Україна” кілька разів переробляли: то стеля протікала, то ремонтники порушили комунікації сусідніх будинків. Так само по кілька разів перероблюють дороги. І все це - коштом місцевого бюджету.
Ще “Рідний дім” вдається до незрозумілих заяв, що нібито балотується спільно з Аграрною партією, хоча за інформацією з відкритих джерел - в її списках з аграріїв тільки одна людина.
Тож, партій - претендентів на місця в обласні раді чимало, але кого з них підтримають виборці - дізнаємося 25 жовтня.