Після реставрації Тарпана будинок Руссова в Одесі залишається закритим вже два роки
Київ • УНН
КИЇВ. 8 грудня. УНН. Будинок Руссова — пам’ятник архітектури, який знаходиться в самому центрі Одеси, з 2019-го року закритий для відвідувачів. Два роки тому його помпезно відкривали після масштабної реставрації, якою займалася фірма, афілійована з одеським бізнесменом-втікачем Русланом Тарпаном. Загалом на роботи по дому Руссова з міського бюджету Одеси витратили близько 107 мільйонів гривень, повідомляє УНН з посиланням на місцеві ЗМІ.
Чому закритий будинок Руссова
Влітку минулого року міськрада зареєструвала його за територіальною громадою Одеси. Але це рішення досі в судах оскаржують компанії, пов’язані з Тарпаном. Вони стверджують, що більша частина приміщень у цій пам’ятці архітектури належить їм, і місто, мовляв, не мало права реєструвати право власності.
В Одеській мерії заявляють — через судові розгляди будинок Руссова навряд чи введуть в експлуатацію раніше весни наступного року.
А все — через фактично “подвійне” право власності на історичну будівлю.
Історія питання кому все таки належить будинок Руссова, заглиблюється у 2004 рік. Тоді, афілійовані до Тарпана компанії (“Реставратор-1946”, — ред.) викупили у одеситів майже 80% “комунальних кімнат” в будинку Руссова, інформує “Одеський кур’єр”.
У 2016-му міська влада визнала будинок Руссова аварійним, виділила на реставрацію близько 108 млн гривень (пізніше сума збільшилася до 149 млн, — ред.).
У 2018 році тендер на реставрацію будинку Руссова отримала фірма “Укрспецпроект”, яка за фактом “відреставрувала” лише фасад будівлі
Суди над “реставраторами”
Як пізніше з’ясували правоохоронці, директор “Укрспецпроекту” Олена Сердюк протягом декількох місяців вносила в документи про виконання робіт над реставрацією будинку Руссова неправдиві відомості. Вартість завищувалася в десятки разів, у результаті чого місцевий бюджет отримав збиток на суму в 5 млн грн. У рамках кримінального провадження директора заарештували.
Крім цього, одеські правоохоронці направили до суду звинувачення інженеру технічного нагляду за реставрацією будинку Руссова. Виявилося, що інженер технічного нагляду теж знав про фактичний обсяг робіт і, всупереч закону, завіряв сфальсифіковані документи.
За даними правоохоронців, компанія, в особі директора фірми “Реставратор-1946” Ліни Прийменко, вступила в змову з директором фірми “Укрспецпроект” Оленою Сердюк, директором фірми “Чхолліма” Євгеном Челаком і директором компанії “Арт-проект 2010” Андрієм Каратаєм.
Якість реставрації
Правоохоронці вважають проведені роботи з реставрації незаконними. Вони призвели до пошкодження та зміни майже половини історичної будівлі. Крім цього “реставратори” добудували будинку непередбачений планами мансардний поверх з вікнами на даху. “Найяскравішим” елементом скандальної реставрації стала пластикова пляшка замість обличчя на фігурі фасаду. Коли лицьова частина фігури відпала, виявилося, що пластикова тара служила реставраторам замість каркасів.
Другий етап реставрації передбачає відновлення інтер’єрів будівлі за 41,7 мільйона гривень, але фінансування на ці цілі поки не виділили. Тим часом, багатостраждальний будинок Руссова все ще стоїть, з “оновленим” фасадом який руйнується після реставрацій фірм, афілійованих з одіозним Тарпаном.
Нагадаємо
Руслан Тарпан знаходиться в розшуку, і вже більше 4 років ховається від українського правосуддя. Його, крім іншого, підозрюють у розкраданні сотень мільйонів гривень на проекті “Глибоководний випуск”, який його компанія так і не реалізувала.