COVID-закупівлі без Prozorro: підписано закон про зміну підходу до закупок
Київ • УНН
КИЇВ. 22 липня. УНН. Президент Володимир Зеленський підписав закон № 1599-ІХ щодо спрощення закупівель товарів та послуг, необхідних для протидії COVID-19. Про це повідомили в Офісі Президента, передає УНН.
Деталі
Відповідно до закону, на період дії карантину, встановленого Кабміном, змінено підхід до закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для виконання заходів із запобігання виникненню та поширенню COVID-19.
Зокрема, без застосування процедури публічних закупівель здійснюватиметься закупівля лікарських засобів, вакцини або інших медичних імунобіологічних препаратів, витратних матеріалів для надання медичної допомоги хворим та медичних виробів для вакцинації від COVID-19, медичного обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19, систем постачання медичних газів. Перелік лікарських засобів та порядок їхньої закупівлі затверджуватимуться Кабміном.
За результатами закупівлі замовник повинен оприлюднити звіти про укладання договору про закупівлю та його виконання, а також договір про закупівлю з усіма додатками до нього.
За процедурою спрощених публічних закупівель здійснюватиметься закупівля необхідних для вказаних цілей товарів та послуг.
Закон набирає чинності на наступний день після опублікування.
Що було раніше
Після встановлення з метою запобігання поширенню COVID-19 в Україні торік у березні карантину, 16 березня 2020 року було зареєстровано проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), що 17 березня 2020-го був ухвалений ВР та у подальшому підписаний Президентом. Закон дозволяв зокрема і медичні закупівлі з цими цілями без використання закону “Про публічні закупівлі”.
Після цього, як стверджували розробники нового законопроекту, проводились закупівлі товару сумнівної якості та ефективності за відверто завищеними цінами. Наявні непоодинокі випадки, коли державні установи закуповували товар, ціна за одиницю якого була у вісім разів вищою за фактичну. Наприклад, було закуплено захисні окуляри ціною за одиницю товару у 201 грн, у той час, як фактична вартість за одиницю товару складає 25 грн, вказували автори ухваленого сьогодні проекту закону.
Так, до ухвалення нового підходу до COVID-закупівель чинне формулювання, що дія закону про публічні закупівлі "не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19)".