На виборах президента Киргизстану перемагає Садир Жапаров
Київ • УНН
КИЇВ. 10 січня. УНН. На виборах президента Киргизстану, які пройшли в неділю, 10 січня, лідирує колишній виконуючий обов'язки глави держави Садир Жапаров. За даними Центральної виборчої комісії, після підрахунку понад 90 відсотків голосів він набирає близько 79 відсотків, тим самим перемагаючи в першому турі. Про це пише "Радіо Свобода", передає УНН.
Вибори в Киргизстані пройшли достроково — після того, як у відставку пішов колишній президент Сооронбай Жеенбеков. Він пішов з посади після масових протестів проти підсумків парламентських виборів в жовтні. Внаслідок протестів результати виборів до парламенту були визнані недійсними. Зі своїх посад пішли також прем’єр-міністр і спікер парламенту. Прем’єр-міністром та виконуючим обов’язки президента став Жапаров, опозиційний політик, який під час протестів був звільнений з в’язниці. Перед виборами Жапаров покинув пост в.о. президента, а також призупинив виконання обов’язків прем’єра.
Явка на виборах за 2 години до закриття дільниць становила близько 33 відсотків — що помітно нижче, ніж на попередніх виборах. Повідомляється про ряд порушень на виборах, пов’язаних у тому числі з використанням адміністративного ресурсу. Всього у виборах брали участь 17 кандидатів, у тому числі лідер партії “Єдиний Киргизстан” Адахан Мадумаров, що займає друге місце з 6 відсотками голосів. Він і ще один кандидат Абділь Сегізбаєв заявили, що не визнають результати, оскільки вважають їх сфальсифікованими. При цьому Мадумаров сказав, що не планує збирати мітинги протесту.
Одночасно з виборами пройшов також референдум, на який було винесено питання про зміну парламентської республіки на президентську. За попередніми даними, це рішення підтримали понад 80 відсотків виборців. Тепер в країні розроблять нову конституцію. При цьому опоненти Жапарова, а також правозахисники і фахівці з конституційного права стверджують, що у нинішнього складу парламенту, повноваження якого вже минули, не було права призначити референдум.
Жапарову 52 роки. Як пише “Радіо Свобода”, його називають популістом, прихильником націоналістичної політики. До свого звільнення він відбував 10-річний тюремний термін за звинуваченням у захопленні заручників. Сам він заперечував провину, називаючи своє переслідування політично мотивованим.