Замість обіцяного спортзалу – житловий будинок: хто може покарати забудовника
Київ • УНН
КИЇВ. 1 жовтня. УНН. Ситуація у великих українських містах з інфраструктурою соціального призначення — дитячими садками, басейнами, спортзалами, школами, спортивними та дитячими майданчиками — останнім часом загострилась як ніколи. Випадки, коли забудовник житлових комплексів обіцяє всі ці соціальні об’єкти, а натомість, не будує — повсюдне явище. У своєму коментарі УНН ексдержавний уповноважений Антимонопольного комітету України Агія Загребельська розповіла, як інвестори можуть не просто притягти до відповідальності таких забудовників, але й отримати від них відшкодування.
“Якщо забудовник комунікував шляхом розміщення рекламних матеріалів, буклетів, повідомлення іншим чином інформації своїм споживачам, що зафіксовано про те що буде побудована певна кількість об’єктів певного призначення (садочок, спортзал, — ред.) і в результаті ці об’єкти не побудовані — це може містити ознаки порушення недобросовісної конкуренції, за яке забудовнику може загрожувати штраф у розмірі до 5% його річного доходу”, — розповіла вона.
На питання, що робити, до прикладу, мешканцям резонансного житлового комплексу “Граф” у Одесі, яким компанія-забудовник обіцяла низку об’єктів, а натомість — на місці спортзалу побудувала чотириповерховий житловий будинок, експертка порадила підготувати заяву до АМКУ.
“Вони можуть підготувати заяву до Антимонопольного комітету, заява повинна бути оформлена у відповідності до правил оформлення заяв і скарг, які затверджені самим АМКУ, розміщених на сайті. У підсумку АМКУ має 90 днів часу, щоб цю заяву розглянути і прийняти рішення — чи є ознаки порушення — тоді комітет відкриває справу, розслідує її і приймає рішення, якщо немає — то, відповідно, АМКУ відмовляє у відкритті справи і початку розслідування”, — пояснила вона.
Загребельська також додала, що час самого розслідування не регламентований законом, лише час розгляду заяви не повинен перевищувати 90 днів.
За словами експертки, АКМУ може зобов’язати забудовника припинити правопорушення, а інвестори на основі рішення Антимонопольного комітету отримають можливість звернутись до суду за відшкодуванням.
“Комітет може його зобов’язати припинити порушення — яким чином: чи побудувати садочки чи ні — це буде вирішувати АМКУ, але якщо рішення, що забудовник порушив буде ухвалено, то інвестори мають можливість звернутися до суду за відшкодуванням шкоди у подвійному розмірі, яка була їм спричинена таким забудовником”, — зазначила вона.
Нагадаємо, раніше мешканці житлового комплексу “Граф” вимагали в Одеської міської ради заблокувати передачу чергової земельної ділянки литовському забудовнику Гердасу Дубріцкасу у зв’язку з невиконанням перед ними зобов’язань і відсутністю обіцяної соціальної інфраструктури на території багатоповерхівки.
Цей житловий комплекс — “Граф” повинен бути клубним домом на 8 поверхів з басейном, спортзалом, дитячим майданчиком, що закладалось у ціну квадратного метра. Натомість, зараз, вже після здачі в експлуатацію — незаконно продовжують будувати вже 13 чи 14 поверхів, а на місці спортзалу, який на документах — двоповерховий садовий будиночок, виріс поки що чотириповерховий багатоквартирний будинок“, — розповів мешканець комплексу “Граф” Олександр Зоєт.