Єврокомісія оцінила відмову від російських нафти та газу у 300 млрд євро: представила план

Єврокомісія оцінила відмову від російських нафти та газу у 300 млрд євро: представила план

Київ  •  УНН

 • 96275 перегляди

КИЇВ. 18 травня. УНН. Європейська комісія офіційно представила у середу план REPowerEU щодо швидкого зниження залежності від російського викопного палива та прискорення переходу до "зеленої" економіки. Представляючи його, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що для енергетичної незалежності ЄС від росії потрібно близько 300 млрд євро, пише УНН.

Цитата

"Ми мобілізуємо близько 300 мільярдів євро. Приблизно 72 мільярди євро у вигляді грантів і 225 мільярдів євро у вигляді кредитів. Це включатиме певне фінансування — до 10 мільярдів євро — на ланки, яких бракує, для (поставок) газу та СПГ, щоб жодна держава-член не залишилася без тепла. І до 2 млрд євро на нафтову інфраструктуру з урахуванням припинення відвантаження російської нафти. Решта фінансування піде на прискорення та розширення переходу до чистої енергії", - сказала фон дер Ляєн.

Деталі

Так, Європейська комісія назвала представлений план REPowerEU своєю відповіддю на "труднощі та збої на світовому енергетичному ринку, спричинені вторгненням росії в Україну".

"Існує подвійна необхідність змін в енергетичній системі Європи: покінчити із залежністю ЄС від російських викопних видів палива, які використовуються як економічна і політична зброя і обходяться європейським платникам податків у майже 100 мільярдів євро на рік, і вирішити проблему кліматичної кризи", - вказують у ЄК.

Заходи в плані REPowerEU передбачають енергозбереження, диверсифікацію енергопостачання та прискорене розгортання відновлюваних джерел енергії для заміни викопного палива в житлових будинках, промисловості та виробництві електроенергії.

"Енергозбереження - найшвидший і найдешевший спосіб впоратися з поточною енергетичною кризою. Тому ми підвищимо цільовий показник енергоефективності ЄС до 2030 рік з 9% до 13%. І ми збільшуємо ціль до 2030 року для відновлюваних джерел енергії в ЄС з 40% до 45%. І ми зробимо безліч кроків, щоб розширити масштаби та прискорити перехід на екологічно чисту енергію", - розповіла фон дер Ляєн.

Наприклад, за її словами, ЄК пропонує прискорити процедури видачі дозволів на відновлювані джерела енергії та пов'язану з ними інфраструктуру, таку як мережі.

"Ми пропонуємо до 2025 року встановити сонячні панелі на дахах комерційних та громадських будівель, а до 2029 року – для нових житлових будинків", - додала вона.

"Це амбітно, але реалістично. Ми знаємо, що коли Європа діє спільно, у неї більше впливу", - зазначила голова ЄК.

За її словами, лідери урядів 27 країн ЄС також домовилися про створення платформи для спільних закупівель газу, СПГ та водню.

"У межах нашого плану REPowerEU ми пропонуємо оперативний шлях вперед із спільним механізмом закупівель та спільною взаємодією з країнами-постачальниками. Таким чином, ми можемо забезпечити імпорт енергоносіїв, яких потребуємо, без конкуренції між нашими державами-членами. Усе це, звичайно, вимагатиме величезних інвестицій та реформ", - зазначила вона.

Як зауважили у Єврокомісії, досягнення цілей REPowerEU "потребує додаткових інвестицій обсягом 210 мільярдів євро до 2027 року". "Це початковий внесок у нашу незалежність та безпеку. Скорочення імпорту викопного палива з росії також може заощадити майже 100 мільярдів євро на рік. Ці інвестиції мають бути зроблені приватним та державним секторами, а також на національному, транскордонному рівні та рівні ЄС", - зазначили у ЄК.

Також вказано, що перед агресією росії ЄС підтримає Україну, Молдову, країни Західних Балкан та Східного партнерства, а також найбільш уразливих партнерів. "Разом з Україною ми продовжимо спільну роботу щодо забезпечення надійності постачання та функціонуючого енергетичного сектору, прокладаючи шлях для майбутньої торгівлі електроенергією та відновлюваним воднем, а також відновлюючи енергетичну систему в межах ініціативи REPowerUkraine", - відзначили у ЄК.

Доповнення

Раніше повідомлялося, що план Єврокомісії, як блок має покінчити зі своєю залежністю від російського імпорту енергоносіїв, створює потенційне зіткнення з кліматичними цілями ЄС, і є побоювання, що пропозиція надто зосереджена на природному газі.