росія призупинила поставки нафти до Польщі через відсутність платежів
Київ • УНН
КИЇВ. 28 лютого. УНН. Польська компанія PKN Orlen, що займається нафтопереробкою та ритейлом пального, заявила наприкінці минулого тижня, що не отримує поставок нафти з росії трубопроводом "Дружба". У росії пояснили виключенням з експортної програми рф, адже замовлення "не були розміщені та оплачені", пише Euractiv, інформує УНН.
Деталі
Як повідомляється, російська компанія «Транснефть» мала закачувати російську нафту на польські НПЗ наприкінці лютого, але замовлення не були розміщені та оплачені, внаслідок чого поставки до Польщі були виключені з експортної програми, затвердженої Міненерго рф, про що повідомили державні росЗМІ
Так, ще в суботу PKN Orlen заявила, що не отримала поставки нафти з росії по трубопроводу «Дружба». Голова компанії Даніель Обайтек зазначив, що Польща «добре підготувалася» до такого сценарію. «Лише 10% нашої нафти надходить з росії, і ми замінимо її нафтою з інших джерел», - написав він у Twitter.
Він підкреслив, що скорочення частки російської нафти є елементом стратегії диверсифікації компанії протягом останніх років. Відповідно, Orlen вважає, що призупинення подальших поставок росією не вплине на постачання нафтопродуктів, зокрема бензину та дизеля, на польський ринок.
Компанія заявила, що відмовилася від купівлі російської нафти, транспортованої морем, невдовзі після початку війни в Україні, набагато раніше, ніж було введено ембарго ЄС.
Проте, за словами Міхала Козака, аналітика Trigon DM, PKN Orlen втратить 200 000 000 злотих (42 421 000 євро) через те, що росія припинить постачання нафти.
Якщо в 2015 році Orlen купував нафту майже виключно в росії, то зараз більшу частину нафти бере з Північного моря, Західної Африки, Перської та Мексиканської затоки.
Водночас постачання нафти нафтопроводом «Дружба» на НПЗ Orlen у Чехії не припинено, повідомляє Business Insider.
У Чехії не так просто диверсифікувати постачальників нафти, тому швидке припинення поставок може спричинити падіння переробки нафти до 50-60%, сказав виданню Козак.
Однією з альтернатив є розширення Трансальпійського трубопроводу (TAL), який зараз проходить з Італії до Німеччини через Австрію, що дозволить Чехії імпортувати нафту з Адріатики. Однак ця інвестиція займе багато часу, вважає експерт.
Доповнення
росія почала перекачувати казахстанську нафту до Німеччини.