Незалежність ПЦУ може вплинути на європейську безпеку - Ісландія в ПАРЄ
Київ • УНН
КИЇВ. 24 січня. УНН. Під час дискусій по резолюції "Ескалація напруженості навколо Азовського моря і Керченської протоки та загрози європейській безпеці" в Парламентській Асамблеї Ради Європи представник делегації Ісландії Біргір Торрарінссон заявив, що автокефалія Православної церкви України може вплинути на європейську безпеку, передає кореспондент УНН.
"Хочу звернути увагу на історичну подію, яка сталася в Україні, яка може вплинути на європейську безпеку", - сказав делегат. Він зазначив, що зовсім недавно українська церква стала незалежною від російської, що поклало кінець сотням років російського контролю над українськими церковними справами.
"Як вам відомо, після анексії Криму Росія використовувала домінування своєї церкви для того, щоб виправдати нападки на український суверенітет. Росія використовувала РПЦ в якості інструменту тиску в ході конфлікту з Україною. Церква і її лідер стали об'єктами гібридної війни Росії, допомагаючи бойовикам і поширюючи ідеї ненависті і розколу", - підкреслив він.
За словами Торрарінссона, незалежність української церкви слід вітати, однак управління цим процесом має дуже важливе значення.
"Необхідно, щоб передача парафій не викликала конфлікт. Передусім потрібно увімкнути прозорість і провести все за законом. Українська влада та міжнародна спільнота повинні бути насторожі. Ця суттєва зміна в суспільстві може призвести до ескалації насильства, і ми бачили аналогічні прояви, вони відбувалися неодноразово в історії", - підкреслив ісландський представник.
Торрарінссон нагадав, що настала вже п'ята зима конфлікту, і Москва попередила, що незалежність української церкви переходить на нову, небезпечну територію.
"Небезпека нападу на церкви зросла. Розкол церкви може привести до ескалації і напруженості в інших місцях, парафіях та країнах на Балканах, країнах, які вже зазнали російської агресії, такі як Грузія і Молдова. У них церковне лідерство, уряд і влада можуть розколотися", - зазначив делегат.
"Розкол церкви додає небезпеки, і міжнародне співтовариство повинне зіграти ключову роль у визначенні того, як діяти, щоб уникнути гірших сценаріїв, щоб все це не переросло в новий конфлікт у всій Східній Європі", - підкреслив він.
Як повідомляв УНН, в Російській православній церкві заявили, що "втручання влади в релігійне життя України" може бути оскаржене в Європейському суді з прав людини.
Нагадаємо, Парламентська Асамблея Ради Європи 24 січня підтримала резолюцію "Ескалація напруженості навколо Азовського моря і Керченської протоки та загрози європейській безпеці".