Аудитори розібрали Бюджет-2020: без руху залишилися 67 мільярдів
Київ • УНН
КИЇВ. 25 січня. УНН. За 2020 рік з держбюджету не використали понад 67 млрд грн, найбільше – в МОЗ та Мінсоцполітики. І це попри перевиконання плану доходів бюджету. Про це заявив голова Рахункової палати Валерій Пацкан, коментуючи виконання Державного бюджету України у 2020 році, повідомили УНН у пресслужбі відомства.
Цитата
“Недоліки планування низки бюджетних програм та неефективні управлінські рішення при використанні бюджетних коштів призвели до невиконання плану видатків на 5% — 67,3 млрд грн”, — сказав Валерій Пацкан.
Деталі
Наприклад, менше запланованого на 5,8 млрд грн видатки Мінсоцполітики за бюджетними програмами, зокрема, що здійснюються за рахунок коштів Фонду боротьби з COVID-19:
- на надання Пенсійним фондом України одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів, — на 4,7 млрд грн (56%),
- на надання фінансової допомоги Фонду соцстрахування України для виплат медпрацівникам та членам їхніх сімей — майже на 171 млн грн (73%).
"Це спричинено, зокрема оплатою фактично наданих виплат", - вказали у Рахунковій палаті.
Менші плану видатки за бюджетними програмами МОЗ — на 10,5 млрд грн (7,7%). З них:
- 2,7 млрд грн — на відшкодування витрат на медобслуговування населення внаслідок оплати фактично наданих послуг;
- 2,4 млрд грн — на підготовку та підвищення кваліфікації кадрів у сфері охорони здоров’я;
- 2,1 млрд грн — на закупівлю засобів індивідуального захисту, тестів, обладнання та доплати працівникам лабораторій МОЗ (кошти Фонду боротьби з COVID-19);
- 1 млрд грн — на закупівлю медикаментів і лікарських засобів через довготривалі процедури закупівель.
Не виконаний план видатків також:
- Державним агентством автомобільних доріг України — на 4 млрд грн (4,2%),
- Мінекономрозвитку — на 3,8 млрд грн (14,3%),
- МОН — на 3,7 млрд грн (8,2%),
- МВС — на 2,9 млрд грн (2,8%),
- Міноборони — на 1,6 млрд грн (1,4%).
“За усталеною практикою деякі видатки "освоюються“ наприкінці року. Упродовж року окремі видатки були менші запланованих, а у грудні — вдвічі більші ніж середньомісячні. А це збільшує ризики неефективного використання коштів”, — наголосив голова Рахункової палати.
Він також зауважив, що доходи державного бюджету у 2020 році становили 1 трлн 76 млрд грн, що на 9 млрд грн (0,8%) більше плану.
Варто додати
На початку грудня 2020 року у Мінфіні звітували, що за січень-листопад 2020 року видатки за загальним фондом державного бюджету становили 940,6 млрд грн, або 90,3% від розпису звітного періоду. При цьому, "соціальні видатки, видатки на оборону, на обслуговування боргу та субвенції і дотації місцевим бюджетам повністю профінансовано відповідно до розпису на підставі платіжних доручень", зауважували тоді у Мінфіні.
Однак, під кінець 2020 року експерти говорили про проблеми з фінансуванням незахищених видатків. Серед інших на це вказували у звіті аналітики Київської школи економіки.