Протягом минулого року понад 150 тисяч українських жінок вирішили розпочати власну справу. Заради цього жінки повертаються з-за кордону, відвідують спеціальні курси, пише УНН.
Повномасштабне російське вторгнення змініло долі мільйонів українських жінок. Багато з них, рятуючись від ворожих куль, снарядів та ракет, були змушені переїжджати до інших регіонів України та виїжджати за кордон. Хтось з них втратив улюблену роботу, а хтось – бізнес, який розвивав не один рік.
Згідно одного із досліджень, 95% бізнесу жінок в Україні так чи інакше постраждало від повномасштабної російської агресії.
Незважаючи на це, можна сказати, що саме жінки останнім часом поступово перехоплюють ініціативу у розвитку малого підприємництва в Україні. За даними Опендатабот, у 2023 році більше 150 тисяч українських жінок зареєструвалися фізичними особами-підприємцями. І, що цікаво, в усіх регіонах України, окрім Луганської області, частка нових ФОПів-жінок перевищує 50%.
З іншого боку, це логічно, адже значна кількість чоловіків, які займалися підприємницькою діяльністю або мріяли про власний бізнес, відклали це на потім, і пішли зі зброєю в руках захищати Україну.
Водночас, не варто забувати, що відкриття власного бізнесу має чимало ризиків. Необхідно обрати цікаву ідею, визначити цільову аудиторію клієнтів, розписати бізнес-план. А як свідчить ще одне дослідження, майже 60% жінок-підприємниць не мають чіткої бізнес-ідеї для розвитку власної справи.
Як правило, жінки обирають сферу послуг. З одного боку - на цьому ринку досить висока конкуренція, особливо у невеликих містах. А з іншого – саме мале підприємництво є одним з основних джерел наповнення місцевих бюджетів.
І в даному випадку багато чого залежить саме від місцевої влади та її бажання розвивати малий та середній бізнес, а також сприяти розвитку жіночого підприємництва.
Зокрема, саме таким шляхом вирішили піти у Броварах, коли вирішили долучитися до програми UWE Hub, в рамках якої українських жінок вчать відкривати та розвивати свій бізнес.
При цьому, Бровари стали єдиним районним центром Україні, який виборов таке право. Адже майбутніх бізнес-вумен, окрім Броварів, навчають лише у Києві, Запоріжжі, Івано-Франківську та Чернівцях.
"У нас підписаний меморандум з міською владою. Броварська міська рада була №1, тому що їх ентузіазм, їх підтримка, просто як вони говорили: ми хочемо, щоб у нас був цей хаб. І ми бачимо цю підтримку", - розповіла УНН засновниця UWE Hub Марина Саприкіна.
Важливо, що завдяки таким програмам українським жінкам, які виїхали з України, але хочуть повернутися, щоб втілити свої мрії та ідеї, є куди приїжджати.
"Рівно рік тому з дітьми повернулася з Німеччини. І я побачила, що в нашому місті відбувається щось надзвичайно цікаве. Жінки ходять, навчаються. Це було на фоні того періоду воєнної депресії. Це було щось таке цікаве", - пригадує жителька Броварів Леся Таран, яка заснувала свій бізнес із підготовки випускників до ЗНО та НМТ.
Лише в рамках згаданої програми і лише у Броварах понад 170 жінок виявили бажання відкрити власну справу по різних напрямках: оригінальні кав’ярні, грумінг-послуги, фінансові консультації тощо.
"Розвиток малого та середнього бізнесу є одним з наших пріоритетів. Це не тільки наповнення бюджету, але й демонстрація того, що Бровари є містом, де варто створювати та розвивати власний бізнес. Ми дійсно хочемо, щоб у Броварах розвивалося жіноче підприємництво. І наше місто стало центром України із популяризації та розвитку жіночого бізнесу", - поділився амбітними планами міський голова Броварів Ігор Сапожко.