Через відсутність фотосинтезирующих організмів у марсіанській атмосфері дуже мало кисню: у невеликій кількості він утворюється в результаті розпаду CO2 під впливом сонячного світла. Тому вважається, що атмосфера Марса непридатна для існування на поверхні планети аеробного життя (живі організми, для життєдіяльності яких потрібен вільний молекулярний кисень).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: NASA виявило загублений марсохід
Влада Стаменкович із Каліфорнійського технологічного інституту та її колеги вирішили з’ясувати, скільки кисню може бути розчинено в рідкій воді з дуже високим вмістом солей, яка, судячи з усього, є і сьогодні під поверхнею і, можливо, навіть на поверхні Марса.
“Ми показали, що в сучасних умовах на Марсі можуть існувати рідкі середовища з концентрацією розчиненого кисню від 2,5 мікромоля до 2 молей на кубічний метр, причому в полярних регіонах через більш низькі температури концентрації особливо високі ... Навіть з урахуванням невизначеностей наші дані показують, що у поверхні Марса можуть бути середовища з достатньою кількістю кисню для дихання аеробних мікробів”, — пишуть вчені.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: NASA успішно випробувало реактор для місячної бази та дальніх польотів
Для свого дослідження дослідники спочатку побудували термодинамічну модель розчинності кисню в воді з перхлоратами, хлоридами і сульфатами, у тому числі для переохолодженої рідини. Потім за допомогою кліматичної моделі загальної циркуляції для сучасного Марса вони оцінили розчинність кисню в залежності від атмосферного тиску і температури. Це дозволило їм з’ясувати, що найбільші концентрації кисню можливі в полярних регіонах Марса, де цьому сприяють низькі температури — концентрація кисню там може досягати 0,2 благаючи на кубічний метр. Це на кілька порядків більше мінімально необхідної бактеріям концентрації у приблизно один микромоль на кубометр і порівняти із потребами більш складних багатоклітинних організмів, наприклад, губок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Озеро із солоною водою виявили на Марсі
Кліматична модель Марса також дозволила вченим оцінити можливий вміст кисню в солоних розчинах в останні 20 мільйонів років. Автори статті пишуть, що з цих 20 мільйонів в останні п’ять мільйонів умови для досить високих концентрацій кисню в воді на Марсі були особливо вигідними.
Як раніше інформував УНН, національна аерокосмічна адміністрація США (NASA) призупинила виконання наукових операцій марсоходом Opportunity через пилову бурю.