Європа стикається з "безпрецедентним ризиком" дефіциту газу - МЕА

Європа стикається з "безпрецедентним ризиком" дефіциту газу - МЕА

Київ  •  УНН

3 жовтня 2022, 04:39 • 237620 перегляди

КИЇВ. 3 жовтня. УНН. Європа зіткнеться з "безпрецедентними ризиками" щодо своїх поставок природного газу цієї зими після того, як росія перекрила більшість поставок по трубопроводах, і може конкурувати з Азією за і без того дефіцитний і дорогий скраплений газ, який поставляється морем, заявило Міжнародне енергетичне агентство, інформує УНН з посиланням на AP.

Деталі

МЕА повідомило у понеділок, що країнам Європейського Союзу доведеться скоротити споживання газу на 13% протягом зими у разі повного припинення поставок з росії через війну в Україні. МЕА заявила, що значна частина цього скорочення має бути пов'язана з поведінкою споживачів, такою як зниження температури обігріву на 1 градус і регулювання температури котла, а також консервація промислових та комунальних підприємств.

У п'ятницю ЄС погодився зобов'язати скоротити споживання електроенергії щонайменше на 5% у години пік.

Ще однією небезпекою у дослідженні називається різке похолодання наприкінці зими, що було б особливо складно, тому що газ у підземні сховища надходить повільніше наприкінці сезону через меншу кількість блакитного палива та нижчий тиск у ПСГ. ЄС уже заповнив сховища на 88%, випередивши свою мету у 80% до початку зими. МЕА припустило, що 90% буде потрібно в сценарії припинення постачання росією.

За даними МЕА, запаси газу повинні залишатися на рівні вище 33% для безпечного проходження зими, тоді як рівні нижче за цю межу можуть призвести до нестачі газу у разі похолодання наприкінці зими.

Менші запаси, як відзначається, також ускладнять Європі поповнення сховищ наступного літа, тоді як вищі резерви допоможуть знизити надзвичайно високі ціни.

Водночас попит на скраплений газ призвів до зростання цін і скорочення пропозиції настільки, що бідніші країни Азії не можуть собі цього дозволити. У Бангладеш відбуваються масові відключення електроенергії, тоді як у Пакистані відбуваються постійні відключення електроенергії, і з метою економії в магазинах та на фабриках запроваджено скорочений робочий день.

"Міжрегіональна конкуренція у закупівлі СПГ може створити додаткову напруженість, оскільки додаткові європейські потреби чинитимуть більший тиск на інших покупців, особливо в Азії, і, навпаки, холоди у Північно-Східній Азії можуть обмежити доступ Європи до СПГ", - йдеться у повідомленні агентства.

Доповнення

Європейські лідери кажуть, що скорочення постачання російського газу є енергетичним шантажем, спрямованим на тиск на уряди у зв'язку з їхньою підтримкою України та санкціями проти москви.

Лише невелика кількість російського газу все ще надходить трубопроводами через Україну до Словаччини і через Чорне море через Туреччину до Болгарії. Два інші маршрути дном Балтійського моря до Німеччини і через білорусь і Польщу закриті, відзначає видання.