Телескоп James Webb вперше зробив знімок екзопланети поза Сонячною системою

Телескоп James Webb вперше зробив знімок екзопланети поза Сонячною системою

Київ  •  УНН

1 вересня 2022, 17:53 • 299862 перегляди

КИЇВ. 1 вересня. УНН. Вперше астрономи використовували космічний телескоп NASA James Webb, щоб отримати зображення планети за межами нашої Сонячної системи, передає УНН.

Деталі

Екзопланета названа HIP 65426 b, приблизно в 6-12 разів більша за масу Юпітера. Вона молода за мірками планет — від 15 до 20 мільйонів років, порівняно з нашою Землею, якій 4,5 мільярда років, і останні спостереження дають нове уявлення про те, як Юпітер і Сатурн могли виглядати при зародженні.

Астрономи виявили планету у 2017 році за допомогою приладу SPHERE на телескопі Європейської південної обсерваторії у Чилі та зробили її зображення, використовуючи короткі інфрачервоні хвилі світла. James Webb сфотографував планету у довших інфрачервоних хвилях, які розкривають нові деталі, які наземні телескопи не змогли б виявити через власне інфрачервоне свічення атмосфери Землі.

Оскільки HIP 65426 b знаходиться приблизно в 100 разів далі від своєї батьківської зірки, ніж Земля від Сонця, вона досить віддалена від зірки, щоб телескоп міг легко відокремити планету від зірки на зображенні.

Камера ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam) та інструмент середнього інфрачервоного діапазону (MIRI) James Webb оснащені коронографами, які блокують зоряне світло, що дозволяє телескопу робити знімки деяких екзопланет, подібних до цієї.

Космічний телескоп NASA Nancy Grace Roman, який планується запустити наприкінці цього десятиліття, продемонструє ще досконаліший коронограф.

На кожному зображенні з фільтром планета виглядає як крапля, що світиться, трохи різної форми. Це через особливості оптичної системи James Webb та того, як вона пропускає світло через іншу оптику.

Доповнення

Раніше астрономи отримали зображення приблизно 20 екзопланет, включаючи HIP 65426 b за допомогою наземних телескопів. Але це обмежувало спостереження вузьким діапазоном видимих ​​довжин хвиль. Навпаки, останні зображення, отримані з холодного безповітряного середовища космосу, охоплюють широкий діапазон довжин хвиль, включаючи інфрачервоний, на частку якого припадає більшість світла, виробленого атмосферою планети.

Очікується, що в майбутньому James Webb проведе докладні спостереження за віддаленими планетами, більш схожими на Землю, у тому числі з умовами, в яких потенційно можуть жити мікроорганізми.