Заступник Лаврова: ми повинні виключити членство України у НАТО
Київ • УНН
КИЇВ. 23 грудня. УНН. Заступник Міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков в інтерв’ю спеціалізованому журналу “Международная жизнь” заявив, що одна з цілей Москви — “виключити вступ України до НАТО”, пише УНН.
Цитата
“Ми повинні покласти край просуванню НАТО, натівської інфраструктури, натівських можливостей далі на схід. Ми повинні виключити вступ України до НАТО. Ми повинні гарантувати нашу безпеку, принаймні, в тих параметрах, і на тих рубежах, які ми мали на момент укладення основоположного акту Росія-НАТО в 1997-му році. Я не буду переказувати все те, що давно обговорюється в публічному просторі, що отримало багато відгуків і на Заході, і коментарів у нас. Я просто хочу підкреслити: американська сторона знає про наші пріоритети, наші уподобання. Помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван контактує з високопоставленими особами в Москві”, — сказав Рябков.
Деталі
Дипломат заявив, що Росія вже запропонувала США конкретні терміни початку діалогу і чекає відповіді Вашингтона. Він зазначив, що Росія хоче швидкої формалізації домовленостей, але не потерпить попередніх умов від США.
“За обговореннями, бесідами повинні слідувати конкретні кроки. Тому як і раніше ми чекаємо конкретної відповіді з американської сторони, коли вона буде готова запустити двосторонній діалог з нами. Наші пропозиції, в тому числі і щодо термінів запуску такого діалогу, американській стороні зроблені”, — заявив Рябков. Він вирішив додати, що російська сторона з самого початку говорила, що негайно була готова в цей діалог вступити.
Однак, повідомив дипломат, спроби Вашингтона використовувати діалог з Росією як нібито “ширму для продовження військового освоєння України” призведе до “неминучого погіршення” ситуації. “Ми хочемо швидкої формалізації тих домовленостей, які нами покладені на папір, викриті в договірну форму. Якщо передумовою з американського боку стає вимога, щоб ми здійснили ті чи інші заходи на власній території, які „сподобаються“ Вашингтону та іншим натівським столицям, або, які під диктовку з Києва американці хочуть виставити в якості вимоги для нас як умова продовження подальшої роботи, то тоді це не вийде”, — підсумував Сергій Рябков.
Контекст
Раніше російська сторона критикувала політику НАТО щодо активного розширення, особливо — на Схід. Генсек НАТО Єнс Столтенберг нагадав про обіцянки альянсу “з часом” прийняти в нього Україну і Грузію. Росія неодноразово називала вступ України до НАТО “червоною лінією” для себе.
17 грудня МЗС Росії опублікувало проект договорів з США і НАТО про гарантії безпеки. РФ хоче юридично закріпити відмову від прийому до НАТО “держав, що раніше входили до Союзу Радянських Соціалістичних Республік”. США визнали деякі пропозиції неприйнятними. Вашингтон планує обговорити побоювання Росії з приводу безпеки з європейськими партнерами. ЄС виступив за обговорення безпеки в рамках вже існуючих форматів.
Пізніше в МЗС РФ заявили, що очікують від США “термінової прямої відповіді” щодо пропозицій щодо НАТО.