FT: розвіддані США переконали союзників НАТО у російській загрозі для України
Київ • УНН
КИЇВ. 6 грудня. УНН. Союзники в ЄС і НАТО підтримали думку адміністрації президента США Джо Байдена про те, що Росія може бути готова до вторгнення в Україну, після безпрецедентного обміну розвідданими про військові приготування Москви. Про це повідомило Financial Times з посиланням на свої джерела, пише УНН.
Цитата
“Тижні безперервної дипломатичної взаємодії США з європейськими урядами, підкріпленого обміном розвідданими, зазвичай призначеними для найближчих союзників, допомогли переконати деякі раніше скептично налаштовані столиці, включаючи Берлін, що Кремль може незабаром ввести свої війська в Україну. Ці зусилля викликали підтримку необхідності введення жорстких санкцій для стримування Кремля”, — сказано в статті FT.
Деталі
За даними джерел Financial Times у сфері оборони в Європі, Байден під час розмови з президентом РФ Володимиром Путіним застереже співрозмовника від будь-якого вторгнення.
Так, Росія може планувати вторгнення в Україну “вже на початку 2022 року”, заявив у п’ятницю представник адміністрації Байдена, додавши, що половина військових підрозділів, які братимуть участь у такому наступі, прибула до кордону України За останній місяць.
Рішення США поділитися своїми розвідданими з європейськими державами і опублікувати публічні попередження пояснюється надією Вашингтона на те, що, заручившись підтримкою Заходу в питанні санкцій, США підкреслять для Москви ціну будь-якої агресії. Повідомляється, що деталі санкцій та інших контрзаходів все ще обговорюються.
За даними видання, раніше багато союзників не були переконані в серйозності того, що відбувається.
Як повідомили FT джерела, що ознайомилися з документами, США передали на двосторонній і колективній основі членам НАТО і дипломатичними каналами ЄС звіти своєї розвідки про розгортання російських військ уздовж кордону, докази можливої підготовки нападу і аналіз передбачуваних намірів Кремля.
Кількість матеріалів і деталей, поширених серед 29 союзників по НАТО, одне з джерел назвало “надзвичайно повним”.
Нехарактерний рівень обміну розвідданими був викликаний початковим небажанням деяких європейських союзників розглядати заяви США про підготовку Росії до вторгнення як достовірні, сказали чотири джерела.
Розкриття раніше секретних деталей почалося на початку листопада напередодні зустрічі міністрів НАТО минулого тижня, на якій велися дискусії про Україну. Повідомляється, що розвіддані допомогли перевести розмову з питання про те, чи була реальна небезпека, на питання про те, як найкраще стримувати загрозу.
“Багато союзників не були переконані в тому, що відбуваються серйозні речі. Ми були здивовані цим (розвідувальним — ред. FT) пробілом — як і чому США бачили те, чого не бачили ми”, — сказало ще одне джерело.
“Якщо порівнювати уривки, що прозвучали до отримання цієї інформації і потім (на зустрічі НАТО — ред.) у Ризі, то стався великий зсув у бік американської версії подій”, — додав він.
У квітні Росія швидко і без попередження перекинула 100 000 військовослужбовців з інших частин країни в прикордонний з Україною регіон, деякі з цих військ пізніше були повернуті на свої бази.
Як зазначає видання, деякі країни ЄС і члени НАТО, що закликають до діалогу з Москвою, посилалися на цю деескалацію як на свідчення того, що Росія не почне повномасштабне вторгнення, якщо її не спровокувати. Однак дані американської розвідки про недавнє розгортання військ змінили цей аналіз, пише FT.
США та ЄС мають “однакове послідовне послання... щоб показати ціну, яку Путін заплатить” за будь-які дії проти України, сказало третє європейське джерело.
“Деякі європейські держави, які не читали кроки Путіна (так само, як США — ред. FT) з точки зору намірів, тепер читають”, — додало воно.
Контекст
На вихідних ряд американських видань, зокрема, газета The Washington Post і Associated Press опублікували інформацію про те, що російські війська на початку наступного року планують наступ на Україну. Розвідка США зафіксувала скупчення військових у чотирьох місцях. Всього країна-агресор планує напад за участю 175 тисяч військовослужбовців.
Крім того, німецьке видання Bild повідомило, що вторгнення російських військ на територію України планується в три етапи. Росія може почати захоплення українських територій з півдня. Однак президент Росії Володимир Путін відклав цей план в “ящик”, і не вирішив, чи буде він реалізований.